Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Lisztérzékeny vagyok. Nem...

Lisztérzékeny vagyok. Nem tartottam be a diétát. Lehet valami gond?

Figyelt kérdés
Már több éve rájöttek hogy lisztérzékeny vagyok.Betartottam több évig a diétát,de egy éve már csak itthon eszek gluténmentes ételeket,iskolába és máshol bármit.Tudom hülyeség,de nem tudom miért nem tartottam be. Még a barátom se tudja hogy gluténérzékeny vagyok.Ma ettem liszteset és kicsit fájt a hasam,eddig ha ettem valami liszteset semmi bajom nem lett.Most hirtelen megint mint kiskoromba elkezdett fájni a hasam és hányingerem lett.Tudom hülyeség volt,és azt is tudom hogy lehetnek súlyosabb következményei,de egyszer kipróbáltam hogy eszek valami péksütit és nem fájt tőle a hasam,így azt gondoltam más bajom se lehet.de mára már felfogtam hogy történhet.
2012. máj. 2. 18:41
 1/2 anonim ***** válasza:

Tényleg megéri kísérletezni???

Be nem tartott diéta esetén a társuló auto¬immun betegségek előfordulása gyakoribb lesz. Kialakulhat korai csontritkulás, májbetegség, pajzsmirigybetegség, idegrendszeri zavarok. A legnagyobb veszély, hogy a vékonybél daganatának kockázata sokszorosára nő.


A daganat mindig könnyebben alakul ki eleve beteg szervben. Az egészséges vékonybél saját védekezése alapvetően igen jó, ezért a daganatok sokkal ritkábban fordulnak elő benne, mint az emésztőrendszer egyéb részében. A beteg vékonybél védekezése romlik, ezért kezeletlen coeliakiában a daganat kockázata egyes felmérések szerint akár százszorosára nőhet. A diétát nem tartó lisztérzékenyek mintegy tizedénél alakul ki nyirokrendszeri daganat, ún. limfóma. Emellett az egyéb rákos betegségek kialakulásának esélye is nagyobb.


Fontos tudni, hogy a fokozott kockázat nemcsak a tünetekkel rendelkező betegekre vonatkozik, hanem a panaszmentes, de diétát nem tartókra, valamint a panaszmentes, fel nem ismert coeliakiásokra is.

2012. máj. 2. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A lisztérzékenységben az a fifikás, hogy nem akkor rögtön leszel rosszul tőle, ha gluténeset eszel, hanem hosszabb távon lesz bajod tőle. (Van olyan vállfaj is, hogy rögtön hányingered stb. lesz, de én nem ebben szenvedek, és a leírásod alapján te sem.) Ha rendszeresen eszel gluténes ételeket, a glutén kinyírja a bélbolyhaidat. Ez azért rossz, mert rengeteg fontos tápanyag - pl. vas - a bélbolyhokon szívódik fel, tehát ha ezek elpusztulnak, hiába eszel elég vasat, a szervezeted nem bírja felvenni, olyan, mintha nem is ennél vasat. Tehát: vashiányod lesz. Következmények: legyengülés, fáradékonyság, aluszékonyság, ingerlékenység, szédülés.

Szóval igen, máris van bajod tőle, csak még nem érzed. Ha csinálnának most egy vérképet, kiderülne, hogy vashiányod van (ennyi idő után már biztosan van). Szóval csak idő kérdése, hogy mikor jelentkeznek a tünetek.

Mostantól tartsd be a diétát, és szedj vastablettát. (Valamelyest azért fel tudja venni a szervezeted, csak sokkal kevésbé. Tehát ahhoz, hogy elég vasad legyen, sokkal több vasat kell bevinned, mint amúgy.)

2012. máj. 2. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!