Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Dialízissel kapcsolatban...

Dialízissel kapcsolatban válaszolnátok pár kérdésre?

Figyelt kérdés

Ismerek valakit, aki már többször említette, hogy jár 2 naponta dialízisre, de annyira nem vagyunk közeli kapcsolatban, hogy megkérdezhetném tőle, hogy is van ez.

Azt tudom, hogy már évek óta jár, de hogy van ez? Egész életében járnia kell rá 2 naponta? Vagy kap majd egyszer új vesét, és csak addig? Mennyi ideig tart egy ilyen kezelés? Milyen érzés? Mi történik, ha kimarad?



2014. márc. 17. 16:06
 1/2 anonim ***** válasza:

ha kimarad meghal, mert a vérében felgyülemlenek a méreganyagok, amiket a dialízis során távolítanak el.

ez egy életre szól. ha kap vesét, ami nem lökődik ki, akkor nagyon nagy szerencséje van.


a dialízist úgy kell elképzelni, hogy kap az ember a vénájába(a kart szokták megszúrni) és kanült amin keresztül rákapcsolják a gépre és az elvégzi azt a feladatot amit a vesének kellene. azt nem tudom mennyi időt vesz igénybe egy kezelés. 1 órát biztosan tart.

2014. márc. 17. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A művesekezelésnek (haemodialízisnek) többféle kivitelezése lehetséges.


Akut mérgezésnél, pl. intenzív osztályon is alkalmazhatják - ekkor egy kb. kisujjnyi vastag, kétlumenű kanült helyeznek egy nagy vénába (ez lehet: nyaki véna - vena jugularis interna, kulcscsont alatti véna - vena subclavia, combi véna - vena femoralis - ezek a leggyakoribb helyei), és ezen keresztül történik a művesekezelés speciális szűrős szerelék és dializálógép segítségével. A kanül egyik ágán kivezetik a vért a gépben lévő szűrős szerelékbe, a másik ágon pedig adják is vissza. Egyszerre körülbelül 300 ml vér van a szerelékben, melyhez speciális dializáló oldatot adnak. Véralvadásgátló szert is adnak hozzá, nehogy bealvadjon a szerelék.

Akut veseelégtelenségnél jó megoldás tehát a kezelés ezen módja. Természetesen ez helyszínen végezhető, tehát a dializáló állomás munkatársai jönnek az intenzív osztályra elvégezni ezt a kezelést. Általában 4-5-6-12-24 órán keresztül folyik ez a fajta kezelés a beteg állapotától, a probléma okától, haemodinamikai stabilitástól függően (elbírja-e a vérnyomása a folyadéklevételt).

Lehet csak méregtelenítés, mely lehet folyadéklevétellel is kombinálva, ekkor ultrafiltráció is történik. Illetve pl. plazmaferezis is végezhető ezen a kanülön keresztül.


Krónikus veseelégtelenségnél (melyre gondolsz), ugyanilyen eljárással történik dializáló centrumban a művelet, csak ilyenkor tartós eszközt használnak a kezeléshez, az úgynevezett chimino-fistula-t. A Cimino fistula műtétnél egy eret (vénát) varrnak egy másik ér (artéria) oldalához. A véna fala fog ezt követően megvastagodni, és a későbbiekben ezt megbökve végzik a művesekezelést. Erről fontos tudni, hogy amelyik karban van a működő chimino, azon a karon tilos vérnyomást mérni, ill. vért venni a továbbiakban. A művesekezelés időtartamát mindig orvos határozza meg, ahogy azt is hogy hány naponta kell elvégezni (általában 2-3 naponta szükségeltetik).


Van még módja a művesekezelésnek, az úgynevezett peritoneális dialízis. A peritoneális dialízis testen belüli módszere a hashártyát használja féligáteresztő hártyaként. Ez akár otthon is végezhető, általában 12 órás kezelés.


Szóval sokféle módja van, csak egy nagyon kis része amit leírtam.


Krónikus veseelégtelenségnél addig van szükség a kezelésre, míg transzplantáció nem történik és ha a transzplantált vese jól méregtelenít és nem lökődik ki, akkor már nincs rá szükség.

2014. márc. 17. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!