Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Létezhet-e átlagostól eltérő...

Létezhet-e átlagostól eltérő bioritmus, illetve van-e káros következménye, ha az ember két naponta alszik?

Figyelt kérdés

Az utóbbi két hét folyamán többször is úgy alakult, hogy egészen egyszerűen kihagytam egy-egy alvást. Az igazat megvallva, még soha nem éreztem ennyire kiegyensúlyozottnak magam, ahogy igazán elmélyülten koncentrálni is az éjféli órákban tudok, ezért erősen gondolkozom rajta, hogy ebből egy végleges rendszert alakítanék ki.


Igaz, soha nem voltam korán fekvő típus, tehát részben fokozatos átállás volt ez nálam.


Az egyetlen aggályom maga az egészség. Hiába nem ásítozom, és hiába folytatom a következő napot minden kialvatlanság nélkül, azért első gondolata ez embernek mégis a berögzült aggódás, a szervezetnek mindettől függetlenül még kellhetnek a frekventáltabb alvási szakaszok.


Tisztában vagyok tehát vele, hogy szerveknek, idegrendszernek és úgy általában mindenünknek szüksége van a rendszeres alvásra. De. amit fentebb írtam, ugyanúgy rendszeres. Csak nem 16 órát követ a 8 óra alvás, hanem 40 órát. A nyolc óra alvás egyébként ébresztőóra nélkül van meg amióta csak az eszemet tudom, mindig is szakaszosan aludtam, 2-3 óránként felébredve egy percre. Majd van egy pont, amikor már érzem, nem fogok visszaaludni, +/- 20 perces különbséggel szinte mindig 8 órára jön ki összességében.


Levert nem vagyok, jól alszom, a napszak változás, világos/sötét sem érzem hogy bármiben befolyásolna, és úgy általában véve természetes számomra ez a felállás. A második nap utolsó óráiban érzem, hogy már kezdek álmos lenni, de tudtommal másoknál is így van a nap vége felé érve.


Minden választ előre is köszönök!


Esetleg még annyit, hogy nagyon szépen szeretnék megkérni mindenkit, ne általánosító frázisokban válaszoljatok. Ösztönösen én is rá tudom vágni, hogy ez eltér a többség szokásaitól, tehát biztos rossz/káros/felelőtlen.


Szóval olyan írjon, aki nem csak szavakkal fog dobálózni. Az, hogy "alváshiányba bele lehet halni", "nem véletlenül van a legtöbb ember 24 órára beállva", "hosszú távon biztos rossz vége lesz, csak és mert", vagy a rosszindulatú "ha neked így jó akkor csináld, aztán majd sírhatsz" igazán nem válasz.


Nincs bennük a miért, az ok-okozat.


Előre is köszönöm, ha egyszer valaki ide téved, és tud is válaszolni! :-)


Napszakokat leszámítva miért éppen 24 óra?



2014. ápr. 15. 02:21
 1/3 anonim ***** válasza:

Persze, többféle bioritmussal kapcsolatos alvászavar létezik (nekem is van, csak más).

A 24-órás ciklus a fény-sötétség napi változása miatt alakult ki áll és a tobozmirigy és hipotalamusz által kiválasztott/szabályzott melatonin hormon állítja be normáli esetben.


Vannak többféle alvászavarok, ahol a bioritmus semennyiben nem követi ezt a ciklust, vakoknál gyakori (a retinájuk nem reagál a fényre ugye), így nem jut el az infó a hipotalamuszhoz. Persze látóknál is előfordul, csak ritkábban.


Igazából két okból okozhat problémát:

a "normál" alvásciklusra épül a világ, így lehetnek gondok az alvás-ébrenlét összeegyeztetésével munkád, beosztások, stb kapcsán.

A másik, hogy valami kiváltó ok nyilván van mögötte, maga az alvászavar nem feltétlenül okoz bajt, de ami a hátterében áll, lehet súlyosabb betegség is akár, így egy kivizsgálást megér.


Bővebben itt:

[link]

2014. ápr. 15. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, érdekeseket írtál és a link is hasznos! Ment a zöld kéz.
2014. ápr. 15. 08:16
 3/3 Claratrilla válasza:

Azt nem árt figyelembe venni, hogy az alkonyat természetes fénycsökkenésére az agy a lassan kialakuló álmossággal válaszol. A sötétséggel és csenddel, ami az éjszakai pihenés alapja, az alvás bekövetkezik. Ezzel szemben hat a televíziózás, amely a fényt és a zajt szolgáltatva, éberségben tartja az agyunkat. Ugyanígy a monitor melletti koncentrált agy- és szemmunka is. Jellemző módon nem nyitott szemmel alszunk, így pl. a csukott szemmel hallgatott, alkalmasan nyugtató, finom, halk zene segít a napi zaklatottságból kikapcsolódni. Én megtenném a szervezetemnek azt a szívességet, hogy fentiek tudatában hozzászoktatom a normális, a központi idegrendszerrel rendelkező élővilágra jellemző alvási, ébrenléti ciklus gyakorlatára. Előadóművész lányom, akinek gyakran nincs erre alkalma a fellépések esti volta miatt, amikor csak teheti azért mégis ezzel a módszerrel segít magán, mert az elégséges pihenés normalitása jól hat műsorai színvonalának fenntartására.

Köszönöm figyelmedet!

2023. febr. 4. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!