Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » A D vitamin mennyi idő alatt...

A D vitamin mennyi idő alatt csökken le a szervezetben egy nap napon tartózkodás után?

Figyelt kérdés
Tehát ha valaki egy nap egész nap szabadban van, gondolom feltöltődik D vitaminnal. Utána hány napot tartózkodhat szobában anélkül, hogy káros szintre csökkenne a D vitamin szintje?
2014. máj. 16. 07:09
 1/8 anonim ***** válasza:
10%
A kérdésben foglaltak tudományos vizsgálatára még nem került sor.
2014. máj. 16. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Nem jól gondolod: a szabadban tartózkodás miatt NEM töltödik fel senki D vitaminnal, ahhoz az is szükséges lenne, hogy egyrészt elötte kellö mennyiségü béta-karotin legyen a szervezetében (megfelelö táplálkozás), és a szabadban is aránylag sok szabad börfelületet érjen a napsütés.

Rossz táplálkozás, borus idö és túlzottan sok ruha mellett nem keletkezik semennyi D vitamin sem a szervezetedben.


A lebomlás meg szintén sok mindentöl függ - életmód,a szervezet D vitaminhiánya, stb.

2014. máj. 16. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen pontos összefüggés, hogy "voltam 1 napig a napon, most x napig a D vitamin szintem magas", nincsen. Nem is lehet, mert a D vitamin szinted függ a korábbi napozásod mennyiségétől, attól, hogy mennyire barna a bőröd, attól, hogy mennyire süt éppen a Nap, attól, hogy mennyire vagy felöltözve, kentél-e védőkrémet magadra, beteg vagy-e vagy sokat mozogsz, és attól is, hogy általában mit eszel.


Néhány becslést azért ki lehet számolni:

- Egy viszonylag fehér bőrű ember, negyed órát eltöltve tűző napon, fedetlen karral, fedetlen fejjel és rövidnadrágban, kb. 10000 NE (350 mikrogramm) D vitamint állít elő.

- Ahhoz, hogy a véredben a D vitamin szint ne süllyedjen 35 ug/l alá, egyenletesen, napi kb. 1000 NE D vitaminra van szükség (ezen a számon mostanában nagyon sokat vitatkoznak).


Tehát egy rövid napozás durván 10 napra elegendő. A kétszer hosszabb napozás viszont nem biztos, hogy 20 napig jó, mert ha átalakul az összes jelenlevő 7-dehidrokoleszterol a bőrben, akkor már nem jön létre több D3 vitamin.


A 2-es hozzászólónak üzenem, hogy a béta-karotin az A vitaminhoz kell. A D vitamin ugyanazon anyagokból készül, mint a koleszterin, tehát nagyjából csak zsír, élőlény és UV fény kell hozzá.

2014. máj. 16. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Na jó, de akkor mindenki D vitamin hiányos lenne, nem? Az pedig meglátszana az embereken. Van aki azt írja, elég napi 10 percet napon tartózkodni nyáron, és hogy a D vitamin tized részét lehet fedezni élelmiszerből, máj, tojás stb. Arra azért kíváncs lennék, hogy ha egy ember eljut a nem D vitamin hiányos állapotba, tehát van a szervezetében elég D vitamin, akkor hány napot bír úgy ki, hogy nem megy a napra. Hány nap múlva lép fel hiány vagy a hiány tünetei?
2014. máj. 16. 09:20
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm 3-asnak a részletes választ, igen erre voltam kíváncsi!
2014. máj. 16. 09:21
 6/8 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy 10 perc kis kar-napoztatás bármihez is elég lenne.


A lakosság d-vitamin hiányos. Nem látszik? Hát jobban figyeld meg a tüneteket!

2014. máj. 16. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A 3. válaszoló tényleg alapos volt.

Annyit fűznék hozzá, hogy a munkahelyemen sok olyan ember fordul meg, akik megmérették a D-vitamin szintjüket,és kb.10 emberből 9-nek enyhén, vagy erősen hiánya van ebből a vitaminból.Közöttük vagyok én is, aki ugyan nem napozik direkt módon, de mindenhova bicajjal jár. Engem felszólítottak, hogy gyors ütemben tegyek valamit:)Lényeg, hogy az emberek 90%-a tényleg D-vitamin hiányos, és számomra már biztos, hogy kell a táplálékkiegészítő, ami idővel be fog épülni a köztudatba, kb. úgy, ahogy a mobilok(20 éve azt sem tudtuk, mi az, ma meg már 2-3 db-bal rohangálunk...sajnos)

2014. máj. 16. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
....Viszont kell a napfény is! Tehát napozás+ tápkieg, én így tartom megfelelőnek.A napot semmi nem pótolja,de D-vitamin pótlásra nem elég.
2014. máj. 16. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!