Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Lehet segiteni egy ilyen...

Lehet segiteni egy ilyen embernek, hogy?

Figyelt kérdés
A barátom eléggé depressziós lett, emiatt elkezdett inni. Mindig azt mondja "óh csak 1 sör...2...3...4 és igy tovàbb" mire észbe kap leissza magát, jóformán minden nap. Alig mozdul ki, hiába próbálom kirángatni. Mindenkiben az ellenséget látja, ha valaki nem ugy viselkedik ahogy neki tetszik rögtön össze veszik vele. Adjatok tanácsot.

2014. aug. 23. 09:19
 1/7 anonim ***** válasza:
Egy közeli családtagomnál is hasonló a helyzet. Nem lehet vele beszélni. Bár tudni kell az okát annak, hogy eleve miért kezdett el inni. A depresszió sem véletlen dolog. Lelki eredetű a probléma. Ezt kell kideríteni, és orvosolni minél hamarabb. Sajnos ez egy ördögi kör, és ha nem vigyáz az ember, súlyosabb lehet a dolog. Ha lesz rá olyan alkalom, hogy tudsz vele beszélni (elnézést a szóért, de józanul) akkor mondd el őszintén, hogy félted, és beszéld meg vele, hogy mi nyomja. Ha tényleg súlyosbodna az állapot, akkor komolyabb segítségre lesz szükség, ha nem szeretnéd hogy az egészsége rovására menjen. Nem beszélve arról, hogy ez téged is kikészít stb.
2014. aug. 23. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Első ránézésre nagyon jó fej vidám aranyos srác. Miután jobban meg ismerkedtünk elbeszélgettem vele, elmondta, hogy miért kezdett iszogatni, mondta hogy vannak jobb és rosszabb napjai is. azt is el mesélte hogy orvoshoz fordult a depresszió miatt, kiírtak kedélyállapot javító gyógyszert, amit szedett egy ideig de aztán abba hagyta mert így nem tudott "sörözgetni".Ez még az előtt történt, hogy össze jöttünk. úgy veszem észre, hogy a környezetében én vagyok az egyetlen akivel őszintén eltud beszélgetni és megbízik bennem, megegyeztünk hogy szedni fogja a gyógyszert és fel hagy a piával, de mindig holnapra teszi. Félek hogy a holnap sosem jön el és én nem ilyen életet szeretnék magamnak.
2014. aug. 23. 12:23
 3/7 anonim ***** válasza:

Mi volt a kiváltó oka a depressziójának? Ez az, amit ki kell deríteni, s az ezzel kapcsolatos kétségeket, gátlásokat, szorongást, elkeseredettséget feloldani. Ahogy az előttem levő írta, a depresszió egy lelki eredetű betegség, ami véleményem szerint az egyik legborzasztóbb állapot, amibe ember kerülhet. Megmérgezi a gondolkodást, és az ember nem a megoldást keresi a problémájára, hanem olyan dolgokat keres, amelyek alátámasztják, hogy nem tudja megoldani, képtelen megküzdeni az adott problémával. Ezzel az a baj, hogy aki keres, az talál, minél többet keres, annál több indokot talál a saját igazának alátámasztására. Ilyenkor mindenki másban a rosszat látja, hogy csak bántani akarják, csak kihasználják, ezért elhatárolódik vagy vitatkozik velük.


A depresszióra egyetlen gyógyír van, a szeretet, de az az igazi, feltétel nélküli. Ebből a szempontból hogy úgy mondjam, kapóra jössz neki Te. Ha nem az a tessék-lássék barátnő vagy, akivel nagyon király mutatkozni, mert jól néz ki, jó az ágyban, de egyébként nem ismeritek egymás "belsőjét", lelkét, érzéseit, hanem tényleg fontos neked, akkor tudsz rajta segíteni. Ezt nem azért írtam, hogy így a semmibe ítélkezzek, csak manapság a kapcsolatok java része abszolút felszínes, de természetesen ez nem jelenti azt, hogy a tiétek is az.

Szóval, megoldási javaslat: amikor józan, beszélgess el vele teljesen őszintén. Be lehet vetni azt is, hogy ha így folytatja, akármennyire is nem akarod, de el fog veszíteni téged. Ez mintegy lelki zsarolás, de ha szeret, ezzel legalább annyit el tudsz érni, hogy lesz motiváló tényezője a változásra. Ja, ezt még nem mondtam, a depressziós emberek általában azért nem tudnak maguktól kijönni az állapotból, mert megvalósíthatatlannak látják a céljaikat, így nincs mi motiválja őket. Érd el azt, hogy Érted változzon. Menjetek és csináljátok azt, amit szeret, valamilyen hobbi, sport, vagy amiben jó és sikereket tud elérni, bármi. Éreztesd vele, hogy értékes ember, és szükséged van rá, állj mellette amiben csak tudsz. És légy erőszakos, olyan értelemben, hogy most akkor is eljössz velem tegyük fel kirándulni, pia nélkül. Ezt már csak azért is ajánlom, mert így kizárja a külvilágot, csak Te vagy és Ő, meg a természet.


A gyógyszereket én csak kezdetben ajánlom (bár még nem volt hozzájuk szerencsém, de nem sok jót hallottam felőlük). Amint sikerül elérni, hogy felhagy az ivással, és visszazökken az "életkedve", érdemes a gyógyszereket is fokozatosan elhagyni.


És még valami. A depresszióra hajlamos emberek (persze nem mind) általában érzékenyek, ezért is hajlamosak a negatív gondolatok elburjánzására, ez a világ nem kedvez nekik, ahol mindenki áttapos mindenkin. Viszont ha sikerül kirángatnod ebből az állapotból egy ilyen embert, tőle olyan szeretetet és szerelmet, odaadást, bizalmat tudsz kapni ideális esetben, amilyet az összes ecsetfejű, bucira gyúrt, önelégült f@.sz@gyerektől együttvéve nem kapnál meg. (Ezzel most lehet nagyon mellélövök, mivel fogalmam sincs milyen a barátod, de megkockáztatom...)

2014. aug. 23. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Néhány éve volt egy barátnője akibe nagyon szerelmes volt, 3 évig voltak együtt de a lány megcsalta, ezzel nagyon össze törte. Egy ideig tartotta magát de aztán egyik buli a másik után, cimborák, italozás... úgy érezte így könnyebb túl lépni. Majd miután kezdte össze szedni magát megbetegedett az édesanyja, nemsokkal utána az édesapja is... majd abba kellett hagyni a focit ( amit imádott és profin csinált) és minden megerőltetőbb sportot mert nem bírta a szervezete (nem akartam mondani neki, de szinte biztos vagyok benne, hogy a pia miatt) szóval nincs valami felhőtlen élete.

A megoldás amit javasoltál nagyon tetszik, nem vagyunk túl érzelgősek de nemcsak együtt szeretek vele mutatkozni, vagy hancúrozni egy jót, igyekszek minden beszélgetéssel jobban és jobban a bizalmába férkőzni (ami nagyon nehéz, de próbálkozok), néha úgy érzem sínen vagyon néha viszont teljesen eltaszít magától a bizalmatlanságával.

2014. aug. 23. 13:48
 5/7 anonim ***** válasza:
Az normális, ahogy mondtam, egy depressziós, önértékelését vesztett ember próbál mindenkit ellökni magától, még ha nem is akarja, így próbálja védeni a lelkét a már megtapasztalt csalódástól. Ameddig teljesen meg nem nyílik előtted, nem tudhatod, mennyire is érzelmes legbelül. Amit még megpróbálhatsz, hogy facen beszélgetsz vele mélyebb dolgokról, legalábbis ez nálam működött. Vannak, akik írásban jobban ki tudják fejezni magukat, illetve ekkor fizikai kontakt nincs, illetve a másik ember közelségéből adódó frusztráció sincs, ami által könnyebb olyanokról beszélni, amiket egyébként élőben nem valószínű, hogy képes lenne elmondani.
2014. aug. 23. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

élőben tényleg nehezen nyílik meg előttem, telefonon szoktunk jókat beszélgetni, legtöbb dolgot így tudtam meg róla.

Nagyon szépen köszönöm a tanácsokat, szerintem sok hasznát veszem majd.

2014. aug. 23. 17:21
 7/7 anonim ***** válasza:
You are welcome. Legalább ennyi haszna legyen, hogy évek óta ebben élek...:)
2014. aug. 23. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!