Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Szerintetek miért "dokizzák"...

Szerintetek miért "dokizzák" le az emberek az orvosokat?

Figyelt kérdés
Oké, hogy a doktor rövidítése, de szerintem elég degradáló, hogy így doki meg úgy doki. Nem tudom pontosan megfogalmazni a problémámat ezzel a szóval, de szerintem lealacsonyító. Mintha a mérnöknek azt mondanám, hogy mérike vagy a tanárnak, hogy tanci. Vagy egy munkásnak, hogy munki vagy az ügyvédnek, hogy ügyi. Tudom, hogy ezek nem a legjobb példák, de értitek, mire célzok. Nem arról beszélek, hogy be kellene nyalni az orvosoknak vagy ilyesmi, csak annyi minimális tiszteletet szerintem megérdemel valaki több évtizedes tanulás és munka után, hogy ne dokizzam le, hanem orvosnak hívjam, ami a hivatása (nem szakmája, hivatása), még ha nem is hozzá beszélek, hanem róla. Illetve egyre többen mondják az orvosnak (mikor vele beszél), hogy így doki, úgy doki... Nem vagyok egy "orvosmániás", de szerintem ahogy egy ügyvédnek megadom a tiszteletet, hogy ügyvéd úr, egy tanárnak, hogy tanár úr, egy mérnöknek, hogy mérnök úr, ugyanúgy egy orvosi is megérdemli a doktor úr megszólítást.

2015. jún. 22. 16:24
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
11%

ó hogy egyelek meg, micsoda problémák ... de jellemző amúgy, sajnos ebben az országban teljes mértékben hiányzik az a szemlélet, hogy partner-szellemben kezelik egymást, és a doki az valamiféle legfelsőbb hatalom, egy isten, és neki bíz kijár ám a tisztelet (bár speciel ebben a dokizásban nem látok tiszteletlenséget).


Jól írta a második válaszoló, gondolom, nem jártál még civilizáltabb országbeli kórházban, na ne aggódj, ott aztán úgy rúgják ki páros lábbal az orvost azonnal, ha kicsit is tiszteletlen a beteggel, mint a huzat, nemhogy elvárnák, hogy a beteg meghunyászkodjon (ahogy ugye nálunk ez kb majdnem természetes jelenség sajnos).

Ismertem konkrétan ilyet, aki nálunk volt hű de nagy arcú főorvos, na elhatározta, hogy ő kimegy Németoba, de mondtam neki, hogy figyelj ide, ott ezt az isten-komplexusos stílust nem fogják tolerálni.


Mi lett? Ki is ment, kemény két hónap után visszajött, aztán panaszkodott, hogy jaj az a légkör nem neki való (mert ott nem tudja játszani a jó istent), aztán megtudtam másoktól, hogy persze, hát a sokadik figyelmeztetés után úgy kivágták, mint macskát s.arni, mivel több beteg is panaszkodott a bunkóskodása miatt. És még ő van felháborodva, hogy jaj ez a romlott Nyugat, hogy ott mit képzelnek a betegek ... Hét mondom jajaja barátom, azon a romlott Nyugaton tudod az emberek elvárnak ám egy bizonyos színvonalat, és nem tűrik, hogy úgy viselkedj,mint a magyar eü-ben. na aztán azóta is itthon "boldogítja" a betegeket, de itthon legalább kiélheti a fehérköpenyes komplexusait ...

2015. júl. 8. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Utolsó! Szerintem a kérdezőnek van igaza. Az orvos nem felőbb hatalom. Ez tény. Partnerként kell kezelni a beteget, de a beteg pedig adja meg a minimális tiszteletet neki, mert ő a szakember, 11 évig ezt tanulta, mire leszakvizsgázott. Azért mert van pár orvos, aki Istennek képzeli magát, a normálisabbnak még meg lehetne adni azt a minimális tiszteletet, hogy doktornő/doktor úr-nak szólítjuk. Gondolom, az nem kérdés, hogy az ügyvéd ügyvéd úr meg ügyvédnő, a tanár tanárúr meg tanárnő... De egy orvost nehogy már tisztességesen szólítsanak meg, az alapvető tiszteletet megadva. Szóval ez a tisztelet dolog vica versa megy. A betegnek is tisztelnie kéne az orvost és az orvosnak is a beteget. Ahogy te leírtad, szerinted az a normális, hogy az orvos tisztelje a beteg, nyalja ki a s_ggét, és cserébe legyen hálás, ha nem köpik le és nem verik szét (ezt így nem írtad, de ez jött le, hogy örüljön, hogy él). A kérdező egy minimális, alapvető tiszteletről írt szerintem, mivel 11 év, mire valaki szakorvos lesz (az egyetemi felvételtől), és akkor még kezdő. Tehát egy tapasztalt orvos, aki normális, kedves a betegekkel, szerintem is megérdemli a normális megszólítást, és itt most nem hálapénzről meg s_ggnyalásról meg ajándékozásról van szó, csak a normális hangnemről.
2016. ápr. 14. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
#11! "ott aztán úgy rúgják ki páros lábbal az orvost azonnal, ha kicsit is tiszteletlen a beteggel, mint a huzat, nemhogy elvárnák, hogy a beteg meghunyászkodjon (ahogy ugye nálunk ez kb majdnem természetes jelenség sajnos). " Ha van érettségid, csak egy hónapig próbáld ki segédápolóként a másik oldalt. A beteg ugye tiszteletlen lehet az ápolóval, orvossal? Hát nem. Ez egy kétirányú utca. Elárulom, én dolgoztam kórházban, és a betegek, hozzátartozók sokkal többször tiszteletlenek. Pl ITO-n ki van írva, hogy egyszerre egy látogatót fogadhat egy beteg, ők meg fel vannak háborodva, hogy nem mehetnek be 10-en egyszerre. Vagy -mint előttem írták- simán letegezik az ápolót, orvost minden gond nélkül. Vagy mikor kérdés nélkül besétál a hozzátartozó a személyzeti helyiségekbe, és ő van felháborodva, hogy kiküldik onnan. Szóval azokat a hozzátartozókat is páros lábbal ki lehetne rúgni, akik így viselkednek. Egyébként én se tegeztem le se a tanáraimat, se az ügyvédemet (mikor kellett mennem egyhez), se az orvosaimat, mert nem illik és pont. Mert szakmai a viszony. Vagy kíváncsi vagyok, hogy ezek a betegek, hozzátartozók az ügyvédeket, mérnököket is csont nélkül letegezik-e.
2016. máj. 27. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!