Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Pulmonológia - spirometria -...

Pulmonológia - spirometria - mit jelentenek ezek a légzésfunkciós értékek?

Figyelt kérdés

FVC: 113%

FEV1: 123%

PEF: 117%


FEV1/FVC: 90%


Nem értem a dolgot, mert sportoló vagyok, akkor hogy lehet itt ez az utolsó érték csak 90%-os? Ez mit jelent pontosan? (na meg a többi is?)



2015. júl. 9. 08:30
 1/7 Yolo2 ***** válasza:
100%

a FEV1/FVC az úgynevezett Tiffeneau-számot adja meg. Ez megmutattja, hogy 1 másodperc alatt a vitálkapacitásod hány százalékát tudod be-, vagy kilélegezni. A normális légzésfunkciók mellett ez az érték 70-80%, tehát a te "csak" 90%-od ennél jobb. :)


Az FVC egy erőltetett belégzést követő erőltetett kilégzést levegőmennyiségét méri.


A FEV1 az erőltetett kilégzési térfogatot 1 másodperc alatt méri.


A PEF pedig a legnagyobb kilégzési sebességed.


Mivel mindegyiknél százalék van megadva, így szerintem egy bizonyos "kell" értékhez hasonlították az eredményeidet és az alapján adták meg a végső eredményt. A "kell" értékeket pedig életkor, nem, testsúly stb. alapján állapítják meg. Ha valóban így van (ezt már csak következtettem), akkor minden vizsgált szempontból felülteljesíted a kívánt értéket.

2015. júl. 9. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

ja hogy akkor ez senkinél eleve nem is lehet soha 100%-os?


igen, kértek testsúlyt, magasságot, nemet, ja meg életkort. ennyi. feltehetően akkor valami statisztikai átlagértékhez viszonyítva állapítják meg ezeket? Csak tudod azért zavart hirtelen, mert mondom ez lehetetlen, hát ha nekem nem 100%-os aki sportolóként napi több 4-6 órát edz kiskora óta, akkor kinek az?

De hát oké ... ez van.

2015. júl. 9. 11:58
 3/7 Yolo2 ***** válasza:
Nem állíthatom biztosra, hogy lehetetlen, de szerintem nagyon extrém lenne. Gondolj bele, ahhoz egy hatalmas levegővételt kéne kipréselned magadból 1 másodperc alatt, teljesen.
2015. júl. 9. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
értem, köszi
2015. júl. 10. 06:38
 5/7 anonim válasza:
76%
Tudja valaki, hogy a testsúly mennyire befolyásolja a légzésfunkciós értéket? Tehát egy 53 kg-os vagy egy 55 kg-os embernek lezs ugyanaz a mérés jobb? Jól gondolom, hogy ha én pl 55 kg vagyok és 53kg-ot írtak be a gépbe, egy sovány embernek ugyanaz a fújás rosszabb eredméynek számítana, mint egy kövérebbnek, ugye?
2016. ápr. 26. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Záklász válasza:
Nekem 92 százalékos volt az eredményem: ezt követően asztmasprét kaptam, így 98 százalékos lett. A doktornő így megerősítve látta, hogy asztmám van....
2016. nov. 14. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

Hol csináltattad a vizsgálatot? Nem lehet hogy mérési hiba történt?

Én nem vagyok sportoló, és dohányom is, és a FEV1/FVC értékem 110% lett.

2018. szept. 27. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!