Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Szövettanból nem tudják...

Szövettanból nem tudják megállapítani a betegséget? (Többi lent)

Figyelt kérdés
Nagynéném érdeklődött telefonon az eredmény miatt és az orvos annyit mondott hogy nem tudnak állást foglalni, be kellene menni röntgenre,stb. Nagynénémnek szarkoidózist diagnosztizáltak, de vettek tőle szövettant is. Erythema nodosum is diagnosztizálva lett, tünetek alapján nagyon úgy néz ki hogy szarkoidózis de ezt nem értjük hogy hogy hogy nem tudnak állást foglalni. Tele van a tüdeje gócokkal meg csomó nyirokcsomó megvan nagyobbodva. Van májnagyobbodása, kb 20kg fogyás, napi szinten visszatérő hőemelkedés illetve lázai voltak, stb. Májánál nincs kóros eltérés készült CT. Májnagyobbodás is lehet a sarcoidosis tünete, nem hinnénk hogy limfóma lenne. Csak ezt nem értjük hogy hogyhogy nem tudják megállapítani egy szövettanból? Vagy találtak valamit és telefonon nem mondhatják ezért mondták ezt? Köszi előre is a választ.

2016. febr. 25. 00:00
 1/7 anonim ***** válasza:
Anyukamnak is Boeck-sarcoidosisa van. Ismerem a patologust, aki a szövettani vizsgalatat kiertekelte, igy beszeltem vele telefonon. Ö elmagyarazta nekem, hogy iszonyu nehez ennel a betegsegnel csak a szövettanbol 100%-ra megmondani, hogy ez tenyleg sarcoidosis-e vagy sarcoid szerü szövet, ami lehet TBC vagy daganatos attet következmenye is. Anyukamnak korabban (sok evvel azelött) mellrakja volt, ezert mondta a patologus, nagy kar, hogy nincs naluk az a regi szövettani metszet, mert akkor a kettöt összehasonlitva biztosabbra lehetne mondani, hogy 100%-osan nem a daganat attetje-e ez a mostani szövetszaporulat. A tüdögyogyasz minden egyeb vizsgalattal egybevetve ugy döntött, hogy ez sarcoidosis, es elkezdte a szteroid kezelest anyukamnal, amitöl teljesen rendbe jött, mar 3 eve tünetmentes. Az ö tünetei köhöges, elöre hajlaskor sipolo legzes, homalyos latas (szemben levö sarcoidosis) voltak, mellkas RTG-en ketoldali hilaris lymphadenomegalia latszott, tüdejeben a CT-n apro szetszort gocok.
2016. febr. 25. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagynénémnek meg szteroidot nem is akarnak adni amit nem nagyon értek. Orvos azt mondta hogy két fajta sarcoidosis van, van ami lassabban alakul ki és és van ami gyorsan de az gyorsan el is múlik és nem kell gyógyszeres kezelés, csak hogy májnagyobbodást is okozott, és olyat is olvastam hogy halált is okozhat ha nincs kezelve, szóval nem tudom.Nagynénémnél olyan tünetek voltak hogy lázai voltak, étvágytalanság,hirtelen fogyás, fáradékonyság, lábfájdalom,alig bírt menni, ezzel került be kórházba belgyógyászatra ahol kapott vízhajtót, szívelégtelenséget állapítottak meg, meg orbáncot, ami valószínűleg nem volt mert az nem úgy nézett volna ki ahogy kinézett, annyi idő alatt már tiszta vörös lett volna a lába, neki meg csak piros foltok voltak, később bőrgyógyászaton diagnosztizáltak erythema nodosumot. Én már előtte megmondtam hogy ez erythema nodosum lesz meg szerintem sarcoidosis a tünetek alapján, mert ilyen csomók voltak a lábába, és az erythema nodosum által találtam a sarcoidosisra,hogy ez a bőrbetegség a sarcoidosistól lehet. Országos Korányiba volt kb 1 hetet ott csinálták a szövettant is, majd hétfőn kell menni kontrollra de nem nagyon értem hogy ez hogy lehet hogy nem tudják, meg hogy nem akarnak gyógyszert adni. CRP volt nagyon magas neki meg a süllyedés, illetve a fehérvérsejt. CRP majdnem 300 volt.
2016. febr. 26. 00:24
 3/7 A kérdező kommentje:
Háziorvosa Limfómára gondolt hogy szerinte az. Én szerintem meg a májnagyobbodás miatt inkább sarcoidosis mert olvastam hogy annál szokott kialakulni.Illetve az erythema nodosum is arra utal. És CT-n nincs kóros eltérés a májánál mástól mitől nagyobbodott volna meg? Neki is tele van apró gócokkal a tüdeje meg csomó megnagyobbodott nyirokcsomó van ott a nyaka vagy tüdeje környékén. De azok sem túl nagyok úgy írja a lelet.Na majd hétfőn talán valami kiderül.Köszi hogy írtál.
2016. febr. 26. 00:34
 4/7 anonim ***** válasza:
Anyukamnal azt mondtak, hogy azert inditjak el a szteroidot es nem varnak, hatha magatol elmulik, mert a szemet is erintette a folyamat, es ilyenkor viszont muszaj elkezdeni a kezelest. Persze nem volt nagy öröm a szteroid szedes, mert egy evig kellett kitartani es mindenfele mellekhatas kijött anyukamon, ahogy a nagykönyvben meg van irva (elformatlanodott a teste, bölenypupja lett a nyakan, holdvilagarca lett, izzadt allandoan, stb.) Viszont egy ev utan minden nyirokcsomo visszahuzodott, a betegseggel kapcsolatos panaszok megszüntek es a szeme is majdnem teljesen rendbe jött. A tüdöben az apro gocok tovabbra is megvoltak, de a szteroid leepites ota mar nem kap semmilyen kezelest, megis maguktol visszafejlödtek az elmult ket evben. Lehet, hogy azert nem merik elkezdeni nagynenednel a szteroidot, nehogy ha megis lymphoma lenne, azzal artsanak neki? Kivanom, hogy mielöbb megszülessen a megoldas es meggyogyuljon!
2016. febr. 26. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszi. Ma volt kontrollon, csináltak röntgent. A szövettan annyit ír hogy Egyetlen kicsiny,néhány epitheloid jellegű histocytából felépülő sejtcsoport tűnik fel a mintában.Malignitásra utaló jel nincs. Az egyetlen histiocytaer sejtcsoport alapján sarcoidosis lehetősége felmerül, de egyetlen sejt alapján diagnózis nem adható.


Ez a szövettan légcsövén keresztül történt. Jövőhétre előjegyezték Mediastinoscopiára. Anyukádnak is légcsőn keresztül csinálták vagy ezzel a Mediastinoscopiával? Talán abból majd többet fognak látni.

2016. febr. 29. 17:32
 6/7 A kérdező kommentje:
Viszont szívelégtelensége van nagynénémnek, nem veszélyes az altatás ilyen esetben?
2016. febr. 29. 17:41
 7/7 anonim ***** válasza:
Anyukamnak legcsövön keresztül sikerült mintat venni, de mondtak, hogy ha nem sikerülne, akkor mediastinoscopia. Teny, hogy az altatas nagyobb rizikoju szivelegtelensegben, de rengeteg idös embernek van szivelegtelensege, es megis megmütik, az aneszteziologusoknak van ebben nagy jartassaga. Biztos, hogy nem vallalnak az altatast, ha olyan nagy kockazatot latnanak! Raadasul szerintem ez egy rövid mütet lesz, igy nem kell, hogy annyira sok altatoszert kapjon.
2016. márc. 1. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!