Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Súlyos beteget felügyelet...

Súlyos beteget felügyelet nélkül lehet hagyni?

Figyelt kérdés

Egyik családtagunk súlyos fekvőbeteg. Munka miatt egész nap nem tudunk vele otthon lenni, 4-8 órát egyedül van. Evést, vécézést meg tudja oldani egyedül, de menni egyáltalán nem tud. Régebben előfordult, hogy elesett, mostanában már talán jobban van egy fokkal, és nem történik ilyen, illetve túl nagyot nem is tud esni, úgy van kialakítva a hely. Viszont mégiscsak egyedül van, és bármi történhet. Ápolót nem akar fogadni, azt mondja, jobb neki egyedül.


A kérdésem az lenne, hogy ha egyedül lesz, és ne adj isten, történik vele valami, akkor mi, a többi családtag lehetünk érte felelősek? Vagy ha aláír egy nyilatkozatot, hogy önként vállalja ezt, akkor nem? Hol lehetne ennek pontosan utánaérdeklődni, hogy hogy van ez jogilag? Közjegyzőnél, ügyvédnél vagy valamilyen intézménynél?


Kérem, aki tud, segítsen! Előre is köszönöm!



2016. márc. 19. 05:08
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
Az orvos mondja meg, hogy állandó felügyeletre van-e szükség. Ha igen, akkor kórházba küldi.
2016. márc. 19. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
Kérdezzetek utána a házi segélyhívónak. Bár legjobbnak a heázi gondozót tartanám.
2016. márc. 19. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

Nem ez a probléma. A beteg eldöntötte, amit eldöntött, és joga van hozzá. Egyébként meg tudjuk oldani, ha valami gond van, hogy hazaugorjak a munkahelyről, tehát teljesen nem lesz felügyelet nélkül. Időnként rátelefonálok.


Viszont szeretném kérni, hogy a kérdésre válaszoljatok.

2016. márc. 19. 06:41
 4/23 anonim ***** válasza:
41%
A felelősség akkor is a tietek. Tisztában vagytok az állapotával. Teljesen mindegy, hogy aláír-e ilyen nyilatkozatot, vagy sem.
2016. márc. 19. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

"A felelősség akkor is a tietek. Tisztában vagytok az állapotával. Teljesen mindegy, hogy aláír-e ilyen nyilatkozatot, vagy sem."


Na, ne marháskodj. Olyan nincs, hogy egy beteg, aki ítélőképességének birtokában van, ne dönthessen a saját sorsáról. Még a kórházból is elengedték, amikor ő akarta. Meg ennyi erővel éjszaka is történhet vele valami, amikor alszunk. Akkor ki a felelős? Mindig viszket a tenyerem, ha valaki a másik helyett akar dönteni annak sorsáról.


Jó lenne, ha inkább abban segítene valaki, kihez forduljunk pontos felvilágosításért.

2016. márc. 19. 07:32
 6/23 anonim ***** válasza:
41%

Az a helyzet, a #4-esnek igaza van, akármennyire is problémásnak, nem elfogadhatónak tartod ezt.

A családtag nem tud járni, védekezésre képtelen személy....és a családja magára hagyta őt X időre. Itt van a büntetőjogi kategória elásva..

1.Ha otthon ne adj isten tűz vagy robbanás történik, akkor ő hiába írt alá saját felelősségről egy papírt nektek, hiába tiszta a tudata, beszámítható, akkor is letöltendő szabadságvesztési kategória, mert járásképtelen emberről van szó, aki egyedül lett otthon hagyva, a család tudtával.

2. Evés közben is bármikor félrenyelhet az ember, akut egészségügyi helyzet alakulhat ki (nemcsak trombózis, embólia) és ti nem vagytok otthon, mint családtag és nem tudtatok ezért időben segíteni. Meg persze korábban már elesett és ez bármikor előfordulhat újra és egy rossz esés miatt életét vesztheti. Ezek is letöltendő szabadságvesztési kategória lehet.

Ha van valaki, akinek nincs családja (vagy van családja, de nem tudnak az állapotáról), nem tud róla a háziorvosa, hogy járásképtelen, ellátni magát nem tudja és történik vele valami, akkor azt is kivizsgálják, de nem büntethető. Kivéve pl. ha egy szomszéd tud ilyen esetről és nem értesíti az orvost.

Egyértelmű, hogy nem vagytok könnyű helyzetben, mert dolgozni fontos, olyan a munkaidő beosztásotok, amilyen és nem tudtok felváltva otthon maradni a családtag mellett. Viszont törvényileg felelősök vagytok.

Mindenképpen menjetek el a háziorvosához és kérjetek tőle információt, méghozzá írásban. Jogilag egy járásképtelen, egyedül ellátni magát nem tudó emberről egy háziorvos nem mondhatja, hogy 4-8 órát nyugodtan egyedül lehet hagyni az ilyen embert, viszont megoldásokat kell mondania.

A helyi szociális szolgáltató igénylése sem a legmegfelelőbb, mert ők H-P-ig max. 2 órában tudnak a gondozott mellett maradni, segíteni őt a fürdésben, étkezésben stb.

A háziorvos fogja javasolni az ápolónő felfogadását. Ez nem kevés anyagi terhet jelent, de akkor a hozzátartozó sincs egyedül, ti is biztonságban tudhatjátok az illetőt és jogi kategória sem merülhet fel.

A háziorvos még kórházba is utalhatja, akár aktív ágyra (pl. akut belgyógyászati osztály), akár krónikus ágyra (csak vagy majdnem csak ápolást igénylő kórházi osztály) is.

Fel kell készülni arra is, hogy a háziorvos felhívja a figyelmeteket, hogy az illető nem igényel kórházi ellátást, van családja, így kötelességetek megoldani ezt a helyzetet. Remélhetőleg az orvos azért segítőkészségesebb ennél..

Az Önkormányzatotokon, háziorvostól az ápolási díjról is érdeklődhettek.

Mindenképpen érdemes érdeklődni a háziorvostól, Önkormányzattól a rászoruló érdekében és a saját érdeketekben is.

2016. márc. 19. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
41%

A kórházból is elengedték, amikor ő ezt akarta.....

Ez teljes más. Ha valaki beszámítható, nincs életveszélyes állapotban, akkor saját kérésére, felelősségére a kórházból távoztatják.

Viszont ha már otthon van, fizikailag védekezésre képtelen -járásképtelen - személyről van szó, akármennyire is tiszta a tudata, sem erkölcsileg, sem jogilag nem hagyható magára az illető.

2016. márc. 19. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
41%
#4 vagyok. Nem mások sorsáról akarok dönteni, eszemben sincs. Beleszólni pláne nem.De csak józan paraszti ésszel gondolj bele: Betegség esetén visszautasíthatja a kezelést, igen, saját felelősségre elhagyhatja a kórházat, de veletek él, tehát a gyakorlatban ti gondoskodtok róla. Így hát jogilag a segítségnyújtás elmulasztása bármikor megáll és még csak meg se kell erőltetnie magát az ügyészségnek. Ez kb ugyanaz a helyzet, mintha aláíratnál valakivel egy olyan nyilatkozatot, hogy bármikor megölheted.
2016. márc. 19. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
Akkor muszáj lesz ápolót fogadnunk. A személyes véleményem egyébként az, hogy ezek szerint sz*ar a törvény, mert beleszól abba is, amibe nem kéne. Egy személyt, jelen esetben egy beteget foszt meg a szabad döntésétől. Mert szabad döntés az lenne, hogy ha ő rosszul érzi magát egy idegen társaságában, és nem akarja, hogy az felügyeljen rá, akkor joga legyen ezt eldönteni, még akkor is, ha ezzel kockáztatja, hogy baleset történhet, és akár meg is halhat. Ez lenne a szabadság. De úgy látszik, az intézmények mindent megtesznek, hogy az ember ne lehessen szabad.
2016. márc. 19. 16:58
 10/23 A kérdező kommentje:
Még annyit megjegyeznék a tisztánlátás kedvéért, hogy eddig egyik családtagunk volt otthon vele egyész nap. Ő ápolta, ápolási díjat is kapott érte, de ő most el fog költözni, ezért a változás.
2016. márc. 19. 17:01
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!