Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Leszokhat a nagybácsim az...

Leszokhat a nagybácsim az alkoholról valaha?

Figyelt kérdés

Anya mondta hogy nagybácsim akkor szokott rá az alkoholra mikor megszülettem. 18 éves vagyok és úgy érzem hogy segítenem kellene rajta. Tudom hogy már nagyon késő, de szeretném hogy jobb legyen neki, és a mamámnak is mert vele él. Volt hogy a rokonok momdták neki hogy ez nincs rendbem, de nagyon makacs, a piáról sose mondana le. Volt hogy sírt, szerintem nagyon bántja Őt, és biztos nagyon magányos. Van olyan hogy nem is eszik csak hetekig be van zárkózva a szobájába, és csak piálni jár ki. Maga alá piszkít és nem tisztálkodik. Kórházba nem akar menni, bármi baja is legyen, mert akkor le kell mondania a piáról. Vizet nem is iszik szerintem. Fél szemére megvakult mert nem ment orvoshoz vele, valami drót belement. Régen nem fogtam fel, mikor kicsi voltam hogy ez milyen rossz, mama csak viccelődött, hogy dugjuk el előle a piát nehogy megigya. De mamának is nagyon nehéz szerintem így.

Mit tudnék csinálni az érdekében? Beszélgessek vele? Vagy a rokonokkal hogy segíteni kellene rajta? Mindenki éli az életét, azt akarom hogy figyeljünk rá, Ő is rokonunk. Nem tudom mit kéne tennem, hol kéne elkezdenem a segítséget. Egyátalán van esély arra hogy valaha le.fog szokni a piáról? Nagyon rossz az állapota, de nem akarom hogy így öregedjen meg. 50 körül van az életkora. Nincs se felesége se gyerekei.

Bocsi hogyha nagyon kusza a kérdés. A válaszokat előre is köszönöm, és vállalom ha megszidtok azért hogy eddig miért nem cselekedtem :(



2017. okt. 7. 14:42
1 2
 1/19 gömbicica ***** válasza:

én a saját gyerekemre nem tudok hatni!


pedig párszor már próbáltam beszélni vele. 3 pici gyereke van. asszony is mindig panaszkodott rá :(


most ott tartanak, hogy asszonynak se nagy kunszt egy felest leküldeni. már meg sem borzong tőle :( :(


közel negyven évesek :(

a barátok mindig kéznél vannak, akik jótanácsot adnak :(

mert én nem értem.

hát sosem fogom megérteni, hogy miért is kell sörözni,borozni,pálinkázni minden nap rendszeresen?


szóval nem fogok tudni leszoktatni soha.

2017. okt. 7. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Miért szidna meg téged bárki is? Nem a te hibád, hogy iszik. Viszont többször is írtad, hogy nem akar leszokni. Így nem is fog. Ha le akarna, akkor le tudna.
2017. okt. 7. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ. Anya mondta még valamelyik nap hogy segíteni kellene, de akkor pedig én mondtam hogy semmi esély rá. De most valamiért reménykedtem benne.
2017. okt. 7. 15:00
 4/19 A kérdező kommentje:
Köszi neked is a választ. Én csak úgy éreztem hogy felelős vagyok.
2017. okt. 7. 15:01
 5/19 anonim ***** válasza:

Az első, amit el kell fogadnod, hogy nem a te hibád. Az alkoholista hárít, másokra teszi a felelősséget, másokat vádol a függősége miatt, és mindig talál valami okot, hogy folytassa.

Ha eddig nem ismerte fel, akkor talán már sosem fogja. Nem tudsz mit tenni érte, ha ő nem partner.

A legjobb, amit tehetsz, hogy magadra koncentrálsz és a saját életed építed.

2017. okt. 7. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen neked is a választ. Sokat segített
2017. okt. 7. 15:11
 7/19 szenes43 ***** válasza:
A magam példájával jövök. Bő 30 éve abszolút nem iszom szeszes italt. Nagyon bele voltam merülve és már mindegy volt mit iszom csak ártson. Akkor volt egy urológiai problémám és felírt a doki két doboz tetránt. Kiváltottam és ott ültem a konyhában mert iszonyúan fájt a derekam és választhattam vagy a bor ami ott volt az asztalon,vagy a gyógyszer.Akkor a gyógyszert választottam és most 74-et betöltöttem augusztusban. Amikor olyan állapotban lesz a bácsikád hogy a mentő viszi be neki akkor nem az alkohol lesz az első gondja.
2017. okt. 7. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ. Az a baj hogy nem érdekelte az sem hogy fél szemére meg fog vakulni. Máskor is volt alkalom hogy kórházba kellett mennie, és vagy nemet mondott, vagy kínkeservesen bírta ki. Remélem úgy lesz ahogyan mondja, hogy megjön az esze. Egyszer valami komoly baja lesz és választania kell. Mert ahogy mondták többen ez rajta múlik
2017. okt. 7. 15:44
 9/19 TR75 ***** válasza:

"Anya mondta hogy nagybácsim akkor szokott rá az alkoholra mikor megszülettem."

Nem tudom, hogy ez a mondat konkrétan elhangzott-e, és ha igen, mikor. Mindenesetre egy gyerek esetében egy ilyen mondat elég ahhoz, hogy kellemetlen képzettársításai legyenek, és olyan gondolatai legyenek, hogy ő hibás lehet.

Az a helyzet, hogy az alkoholizmusért részben az adott személy a felelős, részben a génjei, részben a neveltetése (vagy környezete). Lehet, hogy genetikailag ő is érintett. Van ilyen. A függőség lehetősége részben genetikailag meghatározott. Viszont hiába van meg a függőség lehetősége, az embernek van szabad akarata, ez nem olyan dolog, mint a piros-zöld színtévesztés, hogy ha örökölte, akkor van.

Ami a legrosszabb, hogy nem tudsz segíteni rajta. Ha ő maga nem akar kigyógyulni, akkor nem fog. Hiába látja be, hogy beteg, hiába okoz ez neki szégyenérzést, lelkiismeret-furdalást, ha nem akar kigyógyulni, akkor nem fog. Sem fenyegetés, sem sírva könyörgés, sem nyugodt rábeszélés nem segít. Bármilyenek is a körülményei, akármennyi pénze van (vagy nincs), akármilyen szerető emberek veszik is körül, ha ő maga nem akar ebből a helyzetből kikerülni, akkor nem is fog. Vannak, akik szörnyű körülmények közé kerülnek emiatt, mégis inkább a még keményebb ivásba menekülnek, hogy legalább ezt is el tudják viselni.

Amit esetleg tehetsz, az az, hogy beszélgetsz vele, de nem próbálsz meg a lelkiismeretére hatni, vagy érzelmileg zsarolni. Szerintem ezt a témát kerülni fogja, biztos, hogy nem büszke rá.

Ismerek én is olyan alkoholistát, aki amúgy rendes srác, kifejezetten jó munkatárs, de ha a kezébe adják a fizetését, addig iszik, amíg el nem fogy. Ha három nap, akkor annyi. Ha csak egy, akkor annyi. De addig haza sem néz.

Szóval. Ez nehéz dolog, mert gyakorlatilag tehetetlenül kell végignézned, ahogy a családtagod leépül. És azért nem érdemes illúziókat kergetni ezzel kapcsolatban: az ilyesfajta masszív alkoholizmusba előbb-utóbb belehal a beteg, ha nem az alkoholizmus egészségügyi következményeibe, akkor valami járulékos dologba.


Úgyhogy emiatt téged semmilyen felelősség nem terhel, nincs miért megszidni, te nem mulasztottál semmit.

2017. okt. 7. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a tartalmas választ. Akkor hangzott el ez a mondat, hogy akkor kezdett el inni mikor megszülettem, mikor pár hete beszélgettem anyuval róla. A génjeiben biztos benne van. Édesapja (tatám) nagyon hamar elhunyt, 40 évesen. Nem szeretném leírni miben, mert megigértem nagymamámnak. Ő is alkoholista volt. Szerintem nagy hatással volt nagybácsimra édesapja korai halála. Apukám nem ismerte apját, de nagynénim igen, mert Ő idősebb alhoholista nagybácsimnál.
2017. okt. 7. 17:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!