Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Növekedési hormon kizáró ok...

Növekedési hormon kizáró ok véradás esetén, ha igen, miért?

Figyelt kérdés

Több mint 10 évvel ezelőtt növekedési hormont kellett szednem. Véradási kérdőíven szerepel egy kérdés, amely régen úgy szólt, hogy "Kapott-e emberi eredetű hormonkészítményt", az akkori orvos erre azt mondta, 1980 óta csak szintetikus növekedési hormon van forgalomban, adjak nyugodtan vért. Most már úgy van feltéve a kérdés, "Kapott-e növekedési hormont, volt-e szövet, szerv átültetése?". Ezek szerint (most már?) kizáró ok? Nem értem, mi lehet a gond a növekedéshormonnal, milyen kockázatot jelent? Gondolom, nem véletlenül kizáró ok, de érdekelne a háttere. Ha első alkalommal nem volt belőle fennakadás, nehéz elképzelnem, hogy komoly baj lehetne belőle, és egyszerűen csak "egyszerűbb" automatikusan kizárni a véradót.

Plazmaadásból már korábban kizártak ugyanezért, ott sem kaptam érthető választ, a doktornő valami olyamsit mondott, hogy "ne legyen emiatt betegségtudatom, csak a gyógyszergyártó cég óvatos".


2018. febr. 14. 12:04
 1/2 anonim ***** válasza:
Azt hiszem, hogy ez a gyógyszerpiacon uralkodó, időnként ellenőrizhetetlen eredetű gyógyszerkészítmények miatt van (különös tekintettel az illegális gyártók által előállított készítményekre) és a biztosítási matematika miatt. A CJD betegség átvitelére vonatozóan voltak szórványos bizonyítékok, ezért hozták eredetileg ezt a drákói korlátozást. A legális gyógyszergyártó cégek ugyanis minden felhasznált biológiai objektum (pl. emberi vér) esetében kötelesek az eredet megfelelőségét igazolni, mert a nyugati orvosegészségügyi biztosítótársaságok egy peres esetben minden anyagi felelősséget el akarnak hárítani maguktól. Emiatt a gyógyszergyártó cégek kötelesek igazolni minden biológiai eredetű alapanyag esetében az előírt követelményeknek való megfelelőséget. Hiába tértek át már sok éve a szintetikus hormonra, az egészségbiztosítók saját anyagi biztonságuk érdekében előírhatják az orvosszakmai (tudományos) feltételeknél még szigorúbb saját követelményeiket, amelyek lehetnek akár irracionálisak is természettudományos szempontból. Az üzlet azonban üzlet.
2018. febr. 14. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Wow, nagyon szépen köszönöm a gyors és részletes választ! Ezek szerint jól sejtettem, tényleg csak eltúlzott óvatosság áll a háttérben, az én esetemben különösen.

Patikából vásárolt gyógyszerek is lehetnek "ellenőrizhetetlen eredetűek"? :O Mert a sport-weblapokon, feketepiacon szereplő hormonkészítményekről el tudom képzelni, de a sima gyógyszertári termékek... rossz belegondolni.

CJD? Nem hordozom tudomásom szerint, ha mégis, valószínűleg nem egy több mint 10 évvel ezelőtt szedett szintetikus készítmény miatt... nem tudom, meddig lappang ez a betegség, de szerintem rajtam is kijött volna a betegség, ha fertőzött lett volna a készítmény. Vérátömlesztésem volt még újszülött koromban, a leírtak alapján még ez is nagyobb kockázatot jelentene, de emiatt (szerencsére) nem zártak ki.

Ezek szerint egyszerűbb, ha a sima véradáson a nem-et jelölöm a kérdésnél, hiszen a leírásod alapján "racionálisan, temrészettudományos szempontból" nem kockáztatom vele a vérkapók egészségét. Köszönöm még egyszer! :)

2018. febr. 14. 13:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!