Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hova érdemes kullancsot...

Hova érdemes kullancsot Lyme-kór vizsgálatra küldeni?

Figyelt kérdés
Tájékozódtam kicsit háziorvostól és az ÁNTSZ-től a témában, és mint kiderült már 10 éve megszűnt az a rendszer, hogy elküldik a kullancsokat szűrésre. Én viszont szeretném megnézetni Lyme-kórra a mai kullancsot, szóval mik a lehetőségek? Találtam egy ilyet: [link] de nem vagyok benne biztos, hogy még él a cég, mert a telefon nem kapcsolható, az email-re pedig nem válaszolnak. Volt, aki náluk, vagy esetleg máshol teszteltette a kullancsot? Láttam gyors teszteket is, de attól tartok, hogy azok nem annyira specifikusak, mint egy labor teszt, és egy fals pozitív eredményre nem szívesen szedek hónapokig antibiotikumot.

2018. ápr. 3. 13:07
 1/10 A kérdező kommentje:
A cég továbbra sem válaszolt, bizonytalan, hogy még létezik e. Inkább rendeltem ugyanabból a pénzből itthonra 3 gyorstesztet (Fassisi BoTick KULLANCS-TESZT), aztán letudva a dolog. Ha pozitívat mutat, akkor az ellenanyag kimutatható a vérből talán 2 hétig, szóval akkor érdemes azt a tesztet is megcsináltatni pl synlabbal magánban vagy állami egészségüggyel mielőtt telenyomatja magát valaki antibiotikummal.
2018. ápr. 5. 15:27
 2/10 A kérdező kommentje:
Ami kimaradt, hogy a Lyme kór az estek felében nem jár kokárdás kiütéssel, ezért fontos tesztelni.
2018. ápr. 5. 15:28
 3/10 A kérdező kommentje:
Közben válaszolt az IGD klinika is, ők specifikusabb módszert használnak. Mindenesetre most már marad a gyors teszt, ha már megvettem, meg az általam felállított protokoll. Elméletileg ezeket a teszteket úgy tervezik, hogy minimális legyen a fals negatív száma, a fals pozitív persze lehet viszonylag magas. Szóval ha negatív, akkor szinte kizárt, hogy fertőzött volt a kullancs, ha pozitív, akkor vérteszttel utána kell ellenőrizni.
2018. ápr. 6. 15:48
 4/10 A kérdező kommentje:
Utánakerestem, kb. 20% lehet a kullancsok fertőzöttsége nálunk a Bakonyban (bár nehéz biztosat mondani), és a kokárda olyan 20-30%-ban nem jelenik meg fertőzés esetén. Közben megjött a teszt, érdekes módon viszonylag magas a fals negatívak aránya és alacsony a fals pozitívaké, pont fordítva, mint elvárható. Mindenesetre bedaráltam a kullancsot, és megnéztem vele, negatívat adott. Osztottam, szoroztam, és olyan 1% körüli lehet így az esélye, hogy úgy fertőződtem, hogy se kokárda, se pozitív teszt. Nekem ez így elfogadható, nem vizsgálom tovább vérvétellel.
2018. ápr. 6. 17:42
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
Csodás dolog magunkkal beszélgetni!:D
2018. ápr. 16. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

De legalább a kérdező leírta a tapasztalatait, ha valakinek ugyanilyen kérdése lenne a jövőben esetleg.


Szóval köszönjük kedves kérdező!

2018. ápr. 19. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Sajnos ma még nem létezik olyan teszt ami 100% megbízható
2020. jan. 4. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Elvileg lesz olyan teszt hamarosan, amivel elég jól diagnosztizálható, ha valaki fertőzött. [link]
2020. jan. 5. 03:18
 9/10 A kérdező kommentje:
Egyébként az a baj a kullancs tesztelésével és a vér teszttel is, hogy mindkettő lehet fals negatív. Magánban lehet a mostani vér tesztet csináltatni Synlabnál, ami 10k, plusz 7k a Bartonella, ha valaki társ betegségre is akar teszteltetni, de negatív eredménnyel is lehet fertőzött valaki. Ezen felül pontosabb szerológiai tesztet amennyire én tudom csak Németországban csinálnak valami 200k-ért, ami csak nagyon alapos gyanú esetén éri meg. A DualDur tesztnél nem lesz ilyen probléma, az kimutatja, ha valakinek a vérében van a baktérium. Lehet, hogy csináltatok majd olyan tesztet is, attól függ, hogy mi az ára. Igazából javaslom mindenkinek, mert előfordulhat, hogy valaki gyerekkorától hordozza a betegséget, és nem is tud róla. Belőlem is kiszedtek annak idején legalább egy tucat kullancsot gyerekkoromban...
2020. jan. 5. 03:36
 10/10 anonim ***** válasza:

Így van, sajnos a mai Lyme-MSIDS tesztek még nem elég pontosak.


Dr. Richard Horowitz összeállított egy kérdőívet amely kérdések által összegyűlt pontszám alapján segít eldönteni, hogy valaki fertőzött-e vagy sem.

Magyarul még nem láttam de itt az angol verziója

[link]


Ha valaki még nem hallott Dr. Horowitz-ról, ő a világ egyik legelismertebb Lyme-MSIDS kutatója, egyszer voltam az előadásán, lenyűgöző volt

2020. jan. 6. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!