Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Hogy dolgoznak ki gyógyszerész...

Hogy dolgoznak ki gyógyszerészek olyan betegségekre gyógyszereket, melyeket nem értenek meg, legalábbis a diplomájukból nem következik automatikusan, hogy megértenék?

Figyelt kérdés

Nem megkérdőjelezem itt a dolgokat, tényleg csak nem értem...

Ilyen pl. a skizofrénia.


2018. okt. 8. 17:05
 1/5 anonim válasza:
0%
En sem ertek hozza, de szerintem a skizofeniara ugy dolgozhattak ki gyogyszert hogy tudtak novenykivonatokrol hogy az tompitja az adat, hosszu tavon pedig butit is. Es a skrizofenoknak ezt irjak fel. Ezt onnan gondolom hogy van akinek antidepresszanst irnak fel vagy panikbetegsegre gyogyszert es sokat hallottam panaszkodni hogy tunetmentesek de erzik hogy romlott a reakcio idejuk meg tompabbnak erzik az agyukat.
2018. okt. 8. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nehezen. Röviden és tömören: addig próbálkoznak, amíg valami működik. Borzasztó kevés gyógyszerjelöltből lesz végül gyógyszer. És egyébként ez akkor is igaz, ha értik a betegséget, ugyanúgy, mint amikor nem értik. + Nyilvánvalóan ha valaki gyógyszerjelölteket dolgoz ki skizofréniára, akkor utánaolvas annak, amit tudni lehet róla a szakirodalomban. Ez nem leküzdhetetlen dolog.
2018. okt. 8. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 2*Sü ***** válasza:

Nem sok közöm van a gyógyszerész szakmához, de így laikusként végiggondolva egyik oldalról azért sokat lehet tudni a betegség különböző tulajdonságairól, tüneteiről. Pl. meg lehet nézni modern eszközökkel, hogy milyen változások zajlanak le az agyban, mikor a skizofrénia tünetei erősebbek. Már eddig felfedezett gyógyszerek meg hatásmechanizmusok mentén, illetve a szervezet már megismert működéséből lehet ötleteket meríteni. Mikor a skizofrén beteg tünetei erősebbek, akkor magasabb a dopamin és szerotonin szintje? Logikusan adódik, hogy esetleg érdemes akkor megnézni, hogy mi van, ha csökkentjük ezeknek a neurotranszmittereknek a termelését. Nem biztos, hogy működik fordított irányban a dolog, de van benne logika. Aztán meg lehet nézni, hogy ez valóban eléri-e a kívánt hatást, illetve milyen hatékonysággal. (Erre természetesen megvannak a megfelelő módszerek.) Ezt aztán lehet finomítgatni, esetleg más betegségére kifejlesztett gyógyszerek hatásmechanizmusából is ötleteket merítve.


A másik oldalról skizofrének voltak száz, meg ezer éve is. Lehet, hogy teljesen vakon kísérletezgetve, de találtak olyan gyógynövényeket, amelyek vagy valóban csökkentették a skizofrénia tüneteit, vagy legalábbis meg voltak győződve ezek hatásosságáról. Más kultúrákban, más növényvilág esetében más-más növényeket tartottak erre alkalmasnak. Innen meg meg lehet nézni, hogy egyrészt melyik gyógynövény hatásos valóban, és melyik az, aminek a hatásossága nem igazolható. A hatásosnak tűnő növényekben meg lehet nézni, hogy melyek azok az anyagok, amelyek közösek. Illetve egy adott növény esetén a különböző anyagok hatásfokát lehet külön-külön is vizsgálni. De előtte pl. ki is lehet zárni bizonyos összetevők szerepét, mert mondjuk az nem csak az adott gyógynövényben találhatóak meg, hanem más, gyakran fogyasztott növényekben is, akár magasabb koncentrációban is, mégis hatástalanok a skizofrénia tüneteivel szemben.


Szóval van miből „legózni”, anélkül is, hogy nagyon-nagyon alapos és mindenre kiterjedő képünk lenne magának a betegségnek a kialakulásáról, működéséről. Ezek nagyon pontos ismerete nélkül is lehet találni tudományos módszertannak megfelelő mérésekkel igazolhatóan hatásos gyógymódokat.

2018. okt. 8. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
12%
A gyógyszerészek sehogy, ezt orvosok végzik, akik kutatással foglalkoznak.
2018. okt. 8. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
77%
Egy-egy gyógyszermolekulának a kifejlesztésében az orvosnak sok köze nincs, ezt elsősorban vegyészek végzik, esetleg gyógyszerészek, ebben hatalmas szerepe van amúgy a bioinformatikának is, mert ma már elsősorban a molekulákat in silico bele tervezik a receptor, enzim, transzporter stb kötőhelyébe. Ezután pre-klinikai vizsgálatok jönnek, biológus, biomérnök, vegyész, gyógyszerész, orvos részvételével, majd a klinikai vizsgálatok gyógyszerészek, orvosok közreműködésével. Itt szakemberekről van szó, ez jelenti azt is, hogy az adott szakirodalomban el kell mélyedni. Vagyis ha van egy orvos, aki nem kimondottan egy adott témában kutat, akkor a betegséget kutató biológus, gyógyszerész jobban tisztában van a kórkép patomechanizmusával, terápiás lehetőségekkel stb.
2018. okt. 11. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!