Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Nagyon félek az altatástól,...

Nagyon félek az altatástól, mire gondoljak, hogy könnyebb legyen?

Figyelt kérdés
Lesz nemsokára egy kis műtétem, rövid és rutinműtét, rövid altatásban csinálják majd. Eddig nem féltem, mondván alszom egyet aztán maximum akkor lesz kellemetlen, ha felébredek és szédelgek miatta vagy ilyesmi. Viszont tegnap egy ismerősöm nagyon megijesztett. Elmesélte, hogy a volt szomszédjának volt egy 10 éves kisfia, akinek vakbélműtétje volt. A gyerek kis dagi volt és műtét előtt nem mérték le a súlyát csak saccolta az orvos, ezért több altatót kapott a kelleténél és nem ébredt fel többé. Szóval most nagyon félek, mert nálam is hibázhatnak. Szeretnék megnyugodni, meg szeretnék tenni valamit, hogy ne legyen ilyen, de ez nyilván nem az feladatom, nem én fogom altatni magam. Tudtok segíteni a megnyugvásban?

2019. jún. 6. 11:49
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Mondd el az altatóorvosnak ezt a félelmedet és akkor ő biztos, hogy oda fog figyelni és meg is tud nyugtatni.
2019. jún. 6. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha te is 10 éves vagy és dagi akkor félhetsz.
2019. jún. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ismered azt a játékot, amikor emberek sorbaállnak, és egyik a másiknak súg tovább valamit? Ez is hasonló az "ismerős volt szomszédjának a fiáról"


Anesztes vagyok 10 éve. Ha valaki "túl nagy adag" altatószert kap a narkózisbevezetésnél, akkor előfordulhat, hogy a vérnyomása leesik, és erre reagálni kell. Ahhoz viszont, hogy egy ilyen dózistévesztés egy amúgy egészséges embert közvetlenül megöljön, nagyságrendi eltérésnek kell lenni, tehát messze nagyobbat kell téveszteni, mint amennyit egy rosszul megbecsült testsúly megmagyaráz (pl. kivégzés egy texasi börtönben). Ha a narkózis a szükségesnél mélyebb, de stabil, problémamentes a vérkeringés és légzés (lélegeztetés), akkor maximum annyi történik, hogy a páciens hosszabb idő alatt bontja le a gyógyszert (ez amúgy előfordulhat akkor is, ha egyszerűen genetikailag lassabban képes erre).

Magyarul: olyan nincsen, hogy önmagában egy rossz testsúlybecslés miatt túl liberálisan dozírozott altatószertől valaki "soha többet nem ébred fel".


Ha valaki "többé nem ébred fel", annak oka lehet:

- Katasztrofális lélegeztetési/légútbiztosítási nehézség és/vagy keringési probléma miatti agykárosodás

- Hasonló okok miatt bekövetkezett műtét alatti halál

Ilyesmihez (-> katasztrofális lélegeztetési/légútbiztosítási nehézség és/vagy keringési probléma) vezethet többek között egy allergiás reakció az altatószerre, az adott páciens kísérőbetegségeinek figyelembe nem vétele a gyógyszerválasztásnál ill. dozírozásnál, légúti fertőzés a műtét időpontjában, és még számtalan egyéb ok.


Komplikációk sajnos léteznek, de szerencsére ritkák. Valamilyen szinten mindig kockáztatunk minden orvosi beavatkozással. Viszont konkrétan annak az aggodalomnak, amit írsz, nincs semmi alapja.

2019. jún. 6. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszoló, nagyon köszönöm!
2019. jún. 6. 13:49
 5/8 anonim válasza:
Nekem is volt mutetem egy hete és engem is altattak. Nem volt semmi gond, nem éreztem semmit, csak annyi,hogy mikor felkeltem hánytam az altató miatt. Szerintem nem kell félnek tudják az orvosok mit csinálnak nem lesz baj:)
2019. jún. 8. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Lenne egy olyan (talán buta) kérdésem, hogy úgy tudom altatás után nem szabad felkelni pár órán át. Ha rám is rámjönne a hányás, de nem kelhetek fel, akkor mi a teendő?
2019. jún. 8. 17:05
 7/8 anonim válasza:
100%
Nos én pontosan nem tudom mennyi idő után keltem fel,mert az altatástól elvesztettem az idő érzékem,de én feküdtem és egyszer csak éreztem hogy jön és próbáltam visszatartani míg jönnek a nővérek de mire épp odaertek par épp kijött de nem volt nagy gond vele, nem volt sok hányás. Ha érzed hogy hánynod kell hívd egyből a nővéreket
2019. jún. 14. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Túlestem mát rajta. Szerencsére én nem hánytam, sőt, semmi problémám nem volt, konkrétan élveztem és nagyon jól éreztem magam ébredés után. Előtte féltem, mikor kezdték beadni az altatót panaszkodtam is utolsó pillanataimban az orvosoknak, de aztán már se kép se hang. Mindenesetre köszönöm a válaszokat, mert ezekre is sokat gondoltam műtét előtt.
2019. jún. 15. 09:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!