Kezdőoldal » Egészség » Egyéb kérdések » Van valakinek tapasztalata...

Van valakinek tapasztalata TRT-vel (tesztoszteron pótlás)?

Figyelt kérdés

Röviden a TRT az tesztoszteronpótló kezelés férfiaknak, akiket alacsony T szinttel diagnosztizáltak. Az enyém 11 nmol/l (317 ng/dl), a referenciatartomány nagyjából 10-35 (ng/dl-ben 300-1100). A referenciaértékbe beletartozik mindenki, 90 évesek is. Az én szintem alacsonyabb, mint az átlag 80+ férfié. 20-as éveim végén járok, ennyi idősen az optimális 28-35 nmol/l.


Megnéztem mit lehet tenni a T szintem növelése érdekében, és kiderült, hogy igazából úgy ilyen alacsony a szintem, hogy minden létező dolgot ami növelné a szintem már csinálom egy jóideje. Heti 4 súlyzós edzés, egyszer 35-40 perc futás. Multivitamin, gramm pontos étrend, magas fehérjebevitel (2,5g/ttkg), jó zsírok fogyasztása (napi 40-50g lenmag/tökmagolaj). Eleget alszom, napi 8-9 óra. Nem iszom alkoholt, cukrot sem fogyasztok. Testzsírom kb. 13-14% (183cm 81 kg). Étrendemben igazából csak hús van (csirkemell vagy marhacomb, napi 60-70 deka), napi 1 izolátum, napi 1 kazein. CH kizárólag natúr zabpehely, és jázmin/basmati rizs. Napi egyszer nagy adag zöldség. Valószínűleg amikor még nem sportoltam, nem volt étrendem, volt rajtam 10 kiló plusz, akkor a T szintem 10 alatt volt, onnan hoztam vissza 10 felé.


Így nem látok más megoldást, mint belekezdeni a terápiába. Ez viszont egy élethosszig tartó kezelés. Most nem akarom leírni az alacsony T szint tüneteit, de 10-ből 9 teljesen igaz rám. Hosszú évek óta. Röviden így nézne ki: orvos által ellenőrzött körülmények között, heti 100-200 mg tesztoszteron injekció (Tesztoszteron propionát/enantát/cipionát). Orvos írja fel a gyógyszert, így gyógyszertári minőségű, nem underground cucc. Eleinte vérvizsgálat havonta, amíg be nem állítja a magas-optimális tartományba (25-30 nmol). Azután vérvizsgálat félévente. Havi költsége nagyjából 10 ezer Ft/hó.


Rengeteget olvastam az elmúlt időben amerikai fórumokon a kezelésről, ott már eléggé elterjedt. 100-ból 99 ember drámai pozitív változásokról számolt be, életminőség/életkedv/energia/libidó/motiváció/versenyszellem/magabiztosság stb. területén.


Holnapra van időpontom endokrinológusnál.


2019. jún. 19. 15:23
1 2 3
 11/24 anonim válasza:
Most mit kell kötekedni? Állj már le!
2019. jún. 20. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:

Voltam orvosnál, összefoglalva a véleménye az volt, hogy amiket elmondtam egy az egyben az alacsony T szint tünetei, tényleg 20 lehetséges tünetből 18 igaz rám.


Holnap reggel 8-ra berendelt vérvételre (plusz vigyek reggeli vizeletmintát), ami sokkal részletesebb lesz mint amit 10 napja csináltam. A korábbin amit csináltam csak 5 dolgot mértek (T, SHBG,LH,FSH,Prolaktin), a holnapin nem számoltam meg, de kb 35-40 dolgot fognak mérni.


Viszont nekem elég konzervatívnak tűnt, tényleg nem amerikainak, szerinte ez a T szint annyira nem alacsony, és amúgy is a szabad tesztoszteron a fontos, össz tesztoszteron nem mond sokat szerinte. Számbeli megerősítést akar annak ellenére, hogy minden tünet jelentkezik. Többször azt sugallta, hogy szerinte nincs nagy különbség 11 és 20 nmol/l érték között életminőségben, hogy nem lesz minden jobb attól. Ettől függetlenül nem zárkózott el a kezelés lehetőségétől, de megfontolt döntést akar hozni a vérkép alapján.


Megkérdeztem mit tehetnék addig is természetes módon, hogy a tesztó szintem emelkedjen, erre azt mondta, hogy mivel sportolok, belőtt étrendem van,magas fehérjével, így többet nem tehetek mozgással/étrenddel.


Mindenkinek köszönöm a válaszokat. Majd írok hogyan tovább ha érdekel valakit. Július 2-án megyek hozzá kiértékelésre, és eldönteni, hogy hogyan tovább.

2019. jún. 20. 18:45
 13/24 anonim válasza:
Mindenféleképpen számolj be róla! ;)
2019. jún. 20. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim válasza:

Teljesen igaza van. Az alacsony teszt.szintet a szabad t.bol lehet teljesen bizonysaggal megallapitani - mivel ez az aktiv-, a teljesbol nem, az csak egy altalanos vizsgalatra eleg.

20-29 ev kozott 9-27 pg/ml a referencia tartomany szabad tesztoszteronhoz. Habar egy 60+ evesnek is 6.5-7 pg/ml az alja, ha 9-10 korul leszel nagy valoszinuseggel nem fog kezelest alkalmazni, mivel a ref.tartomanyban vagy. Azonban a referencia nem egyenlo az optimalissal, ebben a korban az optimalis a felso harmadban van, tehat 22-27 kornyeken.

Az optimalis teljes teszt. pedig 500-800 korul van, igy esetedben az is alacsony, igy biztos nem az SHBG okozza a problemadat, mert ha tul sok szabad tesztot kotne meg, attol meg a teljes optimalis lenne.

250-500 total teszto kozott altalaban a hipofizisben van a gond, nem termel eleg LH-t, igy a herek nincsenek kello mertekben serkentve teszt.termelesre, de akkor az LH alacsony.

Ha az LH szinted magas, akkor lehetseges, hogy a hereknel van a gond, es elveszitettek a kepesseguket a megfelelo mennyisegu t.termelesre.

Ezeken kivul esetleg a DHEA termelessel lehet gond, vagy ha 30 felett van az osztradiolod, akkor tul sok tesztot alakit at az aromataz, vagy a maj nem eleg felesleges osztrogent detoxikal.


Ezekbol az ertekekbol tudod meg valamelyiket?

2019. jún. 21. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:

Szabad tesztoszteron kalkulátor szerint 0.23 nmol/l jön ki, ha pedig ezt váltom ng/dl-re, akkor 6,6. Az alábbi értékekre alapozva, ezeket mérték 10 napja: FSH 5,32 mIU/ml, LH 2,6 mIU/ml, prolaktin 9,45 ng/ml, tesztoszeron 11 nmol/l, SHBG 31.1 nmol/l.


Szabad tesztoszteron kalkulátorban an albumint default értéken, 4.3-on hagytam, mivel arról nincs infóm. De állítólag az nagyjából állandó, talán a magas fehérjés étrend miatt lehet magasabb, ami picit tovább csökkentené szabad T-t.


LH alacsonyabb az átlagosnál az tuti.

2019. jún. 21. 15:31
 16/24 anonim válasza:
100%

A szabad teszto referencia a te korodban 5.05-19.8 ng/dL, tehat az egyaltalan nem idealis, de a referencia szerint nem tul alacsony. 1.5-8.5 nagyjabol a ref.ertek LH-ra, az inkabb az also harmadban van nalad. A teljes teszto 9.9-28, ez alacsony nalad (317ng/dl, abban irtam a 250-500at).

Az FSH, prolaktin, SHBG nagyjabol kozepes.

Valoszinuleg a 250-500as tortenet lesz rad az igaz, de majd az orvos a reszletesebb vizsgalat alapjan megmondja.

Ez most csak egy eszmefuttatas, de ha az LH miatt alacsony a teszt.szinted, ott nem egybol exogen tesztoval probalkoznek, hanem a hipofizis serkentesevel, hogy tobb LH-t termeljen, erre is van olcsobb, es egyszerubben alkalmazhato gyogyszer.

2019. jún. 21. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 A kérdező kommentje:

A referenciaértékekkel is az baj, hogy ahány oldal, annyi különböző ajánlás.


Ilyeneket is találtam:


endocrine.org:


Testosterone (free)-------------------------- 9.0-30.0 ng/dL (0.31-1.04 nmol/L) (male); 0.3-1.9 ng/dL (0.01-0.07

nmol/L) (female)

Testosterone (total)-------------------------300-1200 ng/dL (10.4-41.6 nmol/L) (male); 8-60 ng/dL (0.3-2.1

nmol/L) (female)


Journal of Clinical Medicine:


[link] (5. oldalon találhatóak különböző szevezetek ajánlásai)

Feltöltöttem a képet ide, hogy ne kelljen letölteni pdf-et és keresgélni :D


[link]


Az én értékem ugye 0.23 nmol/l=230 pmol/l... Szóval már nem tudom azt sem hogy egyáltalán milyen referenciaértékeket nézzek. Mindenhol határon vagyok, vagy alatta, vagy többnyire felette kicsivel. Véleményem szerint értelme nem sok lenne ha az orvos azt mondaná jól van az úgy, épp határértéken. 30 éves kortól amúgy is elkezd csökkeni évi 1-2%-ot, most várjuk meg a kezeléssel míg beesek a referencia alá? Vegetáljak még 5 évet, csak hogy számtanilag is meg legyen erősítve a T-hiány? Vagy hagyjam abba sportot/étrended? Egyáltalán abbahagyhatom? Valószínűleg akkor már alulról karcolnám a referenciát. Szóval remélem figyelembe veszik a millió tünetemet, illetve életmódomat, és úgy állnak hozzá, hogy ez már csak rosszabb lehet, így akkor jobb 28-29 évesen elkezdeni a trt-t, mint 5 év múlva.


Köszönöm amúgy mindenkinek aki időt szánt rám a kommentekkel :)

2019. jún. 21. 22:06
 18/24 anonim válasza:

Azert tesztot nem ugy irnak fel, mint fajdalomcsillapitot. Sokkal szigorubb az ellenorzes, sokkal indokoltabbnak kell lennie a kezeles szuksegessegenek, ezert az orvosok is jobban vigyaznak vele, hogy vitathato esetekben ne allalmazzanak ilyeneket.

A ref.tartomany azert olyan kulonbozo, mert minden labornak sajat referenciaja van, a sajat modszerei alapjan.

4 modon tudjak a szabad tesztot merni: RIA, UF, ETD, FWRA. Mindegyiknek mas a modja, igy mas a referencia is.

2019. jún. 22. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim válasza:

Hello!

Történt valami előrelépés az ügyben?

Köszi a válaszod!

2019. júl. 17. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:

Röviden ennyi történt azóta:


Július elejétől aug 10 körülig clomid/clostilbegyt tablettát írt fel orvos, napi 25mg. Első hét talán picit jobb volt fáradékonyság szempontjából, második hét volt a legjobb, ekkor fáradhatatlan voltam, 3. héten gyengült a hatás, 4.-5. héten ugyanaz volt mint előtte, délutáni alvások, levertség stb :(


5. hét végén volt vérvizsgálat, tabletta feltolta 16,80 nmol/l-re a tesztoszteronszintemet, (LH-t 1,4-ről 2,2-re) de a tünetek nem javultak. Így az orvossal történt egyeztetés után megállapodtunk a tesztoszteron pótlás kipróbálása mellett. Fel is írt ekkor 10x1ml (250mg) Testosteron Depot-ot, amit németországi patikából hoztak be nekem. Mellé írattam fel anasztrozolt (Arimidex). A tesztó 70 EUR volt, 4 havi adag nagyjából.


Orvos szépen elmagyarázta mit hogyan kell, feljegyzeteltem miket kell beszereznem (26 g-s ill. 20-as tű, fecskendő, alkoholos fertőtlenitő kendő stb.) Gyógyszerre egy bő hetet kellett várni. 2x0.3ml, azaz 2x75mg a heti adagom, szerda este 11-vasárnap délelőtt 11. Bőr alá, hasba adom be magamnak. Az első kettő szúrás hosszabb időt vett igénybe, hezitáltam 4-5 percet beszúrás előtt :D Most fog jönni a 7. szúrás, már megy egyből, hezitálás nélkül.


Pozitív tapasztalatok: este sokkal könnyebben alszom el, minden reggel 'morning wood' :D, napközbeni/délutáni fáradtság szinte teljesen eltűnt, energikus vagyok, jobb az általános közérzetem. Libidó emelkedett. Talán teltebb az izomzatom mint előtte :)


Negatív: Igencsak gondolkodnom kellett, hogy eszembe jusson valami. Eddig kb. 0 pattanásom volt,most van 1-2 kisebb, de tényleg más észre sem venné (lehet semmi köze tesztóhoz). Igazából a szúrás maga nem fáj, utána a szúrás helye fáj 3-4 percig.


Messze túlmúlja eddig a várakozásomat a TRT, szeptember 27-én lesz vérvizsgálat, kiváncsi leszek milyen szintet fog mutatni. Vhova 800-1100 közöttre várom, eddig ugye 300 ng/dl körül volt.

2019. szept. 16. 23:23
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!