Kezdőoldal » Egészség » Férfiak egészsége » Miért kopaszodik manapság...

Miért kopaszodik manapság egyre több 20-on éves srác?

Figyelt kérdés
Sziasztok! 26 éves nő vagyok, fodrászként dolgozok. Az utóbbi években észrevettem, hogy egyre több 20-on éves fiatal fiú már csúnyan kopaszodik és ez sajnos még a gimnazisták körében is gyakran előfordul. Kizárt, hogy ennek csakis genetikai oka lenne, mert kb. 10 éve még ritkaság volt a 20-on évesen kopaszodás. Nem lehetséges az, hogy a modern életvitel, rossz táplálkozás, sprot hiánya, számítógép előtt ülés, kiegyensúlyozatlan szexuális élet miatt, már fiatalon megnő a dihidro-tesztoszteron és a fiatalok többsége ezért kopaszodik? Sajnos nem értek a témához, de válaszra kíváncsi vagyok.
2011. dec. 16. 16:19
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
74%
Azt mondják a gének! Vannak, akik vitatják és azt teszik felelősé, ahogy élünk! Azt a sok sz@r eszik, teszik magukra..mer a reklámban azt mutatják!..
2011. dec. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
72%

Ezen már én sokat gondolkoztam.


Amúgy az USA-ban már évek óta folynak vizsgálatok ennek kiderítésére és valószínűleg általad is említett okok miatt kopaszodik a mai fiatal férfiak többsége.


A kopaszodást nagyon sokan rosszul értelmezik. Sajnos hazánkban még az orvosok sem veszik túlaságosan komolyan. Mi is a kopaszodás folyamata? A dihidro-tesztoszteron nevű hormon hatására, a hajszálak kihullanak, mivel, a hajhagymák a telogén fázisba kerülnek, de új hajszál már nem nő belőlük mivel összehúzódnak és pár év múlva véglegesen elpusztulnak. Ezt az állapotot nevezzük androgén, azaz férfias tipusú kopaszodásnak.

Nos, ha ez így igaz lenne, akkor minden tinédzsernek súlyosan kopaszodnia kellene, mivel a dihidro-tesztoszteron koncentrációja a vérben, ilyen idős korban a legmagasabb. A fiúk mégsem kezdenek el kopaszodni már 13-14 évesen, mivel a hajhagymáik még, a genetikai adottságaiktól függően áltagosan 30-40 éves korukig ellenálnak a dihidro-tesztoszteron támadásának. Utána a öregedés természetes velejárója, hogy a hajhagymák "feadják a harcot" és elkezdődik, a már természetes módszerekkel visszafordíthatatlan adrogén hajhullás.

Ebből következik, hogy a kopaszodás valódi oka, nem a genetika vagy a magas férfihormonszint, hanem egyszerűen a FEJBŐR ÉS A HAJHAGYMÁK ÖREGEDÉSE, mint ahogy azt régen is gondolták az orvosok.


Ha egy huszonéves fiatalnak, a kedvező genetikai adottságai ellenére is elkezd öregedni a fejbőre és ezáltal hullani kezd a haja, ott vagy valamilyen góc, gyulladás esetleg daganat van a szervezetben vagy (és a valószínűbb) súlyos életviteli problémái vannak.

Gondoljunk csak arra, hogy egy fiatal könyvelő vagy közgazdász mindig előbb kezd el kopaszod egy egészséges életvitelt követő élsportoló futóbajnok. Szóval ne fogjunk mindig mindent a genetikára, ugyanis lehet, hogy "régimódi" felfogás de a egészséges táplálkotás és napi rendszereséggű sport tevékenység csodákat tud művelni.

2011. dec. 16. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
78%

Szia! Én is fodrász vagyok, szóval mint kolléga megértem a kérdésedet. :)

Tényleg érdekes, hogy az utóbbi 5-6 évben szinte minden második húszon felüli fiúnak annyira látványosan kevés haja van, hogy mindig csak a 0-as gépet kérik.

Üzenem az elsőnek, hogy azért, mert valaki fodrász még egyáltalán nem muszáj értenie a kopaszodás orvosi hátteréhez. Mi a suliban hajvágást és nem hajgyógyászatot tanulunk. Érdekes mi?

2011. dec. 16. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 anonim ***** válasza:
100%

Egy vékonyka hang a másik oldalról (én vagyok az emlegetett kopasz): szerintem nam kopaszodik több ember ma mint 20 éve és szerintem nem a sporthiány és táplálkozási gondok okozzák. Részletesebben:


- Az általam látott emberek között 20 évvel ezelőtt is annyi kopaszodó fiatal volt mint most. Velem együtt, 20 éve, 2-3 srác is kopaszodott a 15-ből a gimiben. Tehát kb. minden 5. fiú. Amikor tömegközlekedek, szintén azt látom, hogy kb. minden 5. fiatal kopaszodik.


- Nem hiszem, hogy a táplálkozás nagymértékben befolyásolná a kopaszodást. Azt elismerem, hogy vitamin és vashiányos táplálkozás, kálium hiány stb. előidéz kopaszodást, de az nem az androgén kopaszodás (fejtetőnél, illetve elölről elinduló kopaszodás). Én világéletemben egészségesen táplálkoztam és táplálkozok a mai napig. Gyerekkoromban apám csinálta a kolbászt, hurkát, tehát mégcsak nem is hormonkezelt husokat ettem. Aztán mégis, évről évre kevesebb lett a hajam.


- A sportról sem gondolom, hogy annyira sok köze lenne a hajhulláshoz. Korábban futottam, jelenleg is kerékpározok, edzőteremben edzek. Más kopaszodó ismerőseim is ugyanígy vannak.


- Kiegyensúlyozatlan szexuális élet alatt mit értesz?


- A genetikának egyértelműen köze van hozzá, ez már bizonyított tény. Az anyai ágról öröklődik a "kopaszodás génje".


- A stresszről gyanítom, hogy sok köze van a dologhoz (nem csak a kopaszodáshoz, hanem az androgén kopaszodás felgyorsításához is, megintcsak saját tapasztalat).


- A dihidro-tesztoszteron szintjének jelentős növekedésében kételkedem, mert az más elváltozásokat is hozna magával, pl. szőrös alkart, hátat. Huszonéves koromban viszont én játszhattam volna a simabőrűt a Vuk-ban. Inkább a hajhagymák érzékenységéről és öregedéséről van szó szerintem.

2011. dec. 16. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
78%

Előző, tényleg nem akarlak megbántani, de óriási tévhitben élsz.

Több mint 2 ezer évvel ezelőtt Arisztotelész vette észre, hogy valamilyen szinten minden közép korú férfi kopaszodik, viszont a kasztáltaknál soha sem figyelhető meg ilyen elváltozás. Logikus volt a következtetés, hogy a kopaszodás természetes férfi sajátosság.

A herék a tesztoszteron nevű férfi hormont termelik, ezért logikus volt, hogy ez felel a kopaszodásért is. Az első kísérleteket egy amerikai orvos csinálta az 1950-es években, a bevére sajnos nem emlékszem. Nagy dózisú tesztoszteron injekciót adott be hónapokon keresztül fiataloknak és középkorúaknak. Az orvos számításai szerint nagy mértékű, gyors és teljes kopaszodásra számított, de e helyett a fiataloknál enyhe, a középkorúaknál pedig közepes kopazodást tapasztalt. A kísérleti alanyokon minden más tünet jelentkezett: izmosodás, szőrösödés, agresszivitás, magabiztosság, növekvő libidó...

Későbbi megfigyelések rávilágítottak arra, hogy prosztata daganatban szenvedő férfiak, mindig kopaszodnak a fokozott dihidro-tesztoszteron termelés miatt. Ez a hormon 5-ször erősebb a tersztoszteronnál és meglehetősen káros, a kopaszodás a lekisebb gond amit okozhat, a legnagyobb a prosztatarák. A 70-es, 80-as évek labor-kutatásai rájöttek arra, hogy a tesztoszteron az 5-alpha-reduktáz enzim hatására alakul át dihidro-tesztoszteronná, azaz a probléma elméletileg orvosolható az 5-alpha-reduktáz enzim blokkolásával.

A 90-es években jelentek meg a finasterid tartalmú gyógyszerek, amik képesek az 5-alpha-reduktáz emzim hatásának blokkolására. A gyógyszer bevált, azóta is ez az egyetlen hatásos gyógyszer a kopaszodás ellen.A gyógyszer képes teljesen megszűntetni a hajhullást, sőt ép hajhagymák esetén még vissza is nő a kihullott haj.

Sajnos két rossz tulajdonsága is van, az egyik, hogy a szedés abbahagyása után a haj újra hullani kezd, a másik, hogy viszonylag gyakori mellékhatása a potencia csökkenés. Persze azt megjegyzem, hogy Magyarországon kész csoda hozzájutni, ugyanis egy orvos sem szereti felírni hajhullásra...

Amúgy a dihidro-tesztoszteron szint csökkentésére van természetes módszer is, a fűrészpálma kivonat szedése. Ez a gyógynövény található meg többek között a Prostamoluno nevű, tv-ben is reklámozott gyógyhatású készítményben. Mellékhatása: a szexuális vágyat nem csökkenti, hanem jelentősen növeli!!!

2011. dec. 16. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:
100%

Az 1950-es amerikai szakit Dr. James Hamiltonnak hívják, ő a Norwood-Hamilton kopaszodási skála kialakítója is.


Nem értem, miért mondod, hogy óriási tévhitben élek. Amit leírtál tökéletesen egybevág azzal, amit én mondtam:

"Nagy dózisú tesztoszteron injekciót adott be ... a fiataloknál enyhe, a középkorúaknál pedig közepes kopazodást tapasztalt. A kísérleti alanyokon minden más tünet jelentkezett: izmosodás, szőrösödés, agresszivitás, magabiztosság, növekvő libidó."


Hát nem ezt írtam? "A 20 éves srácoknál nem hinném hogy a DHT szint növekedése okoz kopaszodást, mert az más tüneteket is vonzana magával, úgymint szőrős hát."


A finaszterid hatóanyagú gyógyszert Proscar-nak hívják és az orvosra történő erőteljes ráhatással meg lehet azt szerezni. De nem érdemes. Én használtam. Negyed tablettákat vettem be, de a mellékhatásai így is nagyon durvák: erőtlenség, álmosság, kicsit csökkent libidó és csökkent mennyiségű ejakulátum. Akkor inkább maradjak kopasz. (A mynoxidil viszont bevált csak sajnos túl későn jött, ezért már csak keveset változtat a hajformámon).


Hogyan lehet az, hogy a DHT szint csökkentése a libidót növeli? A DHT a tesztoszteron egy hatásos formája. A "sima" tesztoszteron, ahogy te is írtad több mint 5 ször kevéssé hatékony (biztos csak 5 a váltószám?) mint a DHT. A férfias tulajdonságokért tulajdonképpen a DHT felel. (Nem támadlak, csak kérdezek.)

2011. dec. 16. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
100%
És nem bántottál meg :)
2011. dec. 16. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:
32%
Még egy apróság: a tesztoszteront a mellékvesék és nem a herék termelik.
2011. dec. 16. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:
100%
OFF: Elnézést az előző off-okért, azért van benne némi információ. Helyesbítem legutóbbi állításomat: a herék is és a mellékvese is termel tesztoszteront.
2011. dec. 16. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:
79%

Srácok, mondom azt, hogy eddig teljesen butaság amit leírtatok, de sok helyen tévúton jártok.


Képzeljétek el, hogy egy hónapig koplaltok. Ilyenkor a testsúlyotoknak legalább az 5%-át elvesztitek. Amint újra rendesen esztek az agyalapi mirigy a hajgyálmirigyet inzulintermelésre szólítja fel, azaz többet híztok vissza mint amit lefogytatok.


A férfiak hormonháztartása is hasonlóan működik. Képzeld el, hog fél évig teljes önmegtartóztatásban élsz. Reggel megborotválkozol és aztán este egy lányal 5-6 óráig aktívan szeretkezel. A herék hiperaktívak lesznek, majd a kielégülés után a tesztoszteron szint a vérben vészesen leesik, ezért elalszol. Alvás közben a herék és mellékvesekéreg a hiányt tartósan akarja kompenzálni, ezért pár óra alatt a szervezetedben túltermelődik a tesztoszteron. Ennek következmény, hogy reggelre nem kizárt, hogy két napos borostával ébredsz.


A DHT-nek viszont ehhez semmi köze sincs. A DHT egy nagyon veszélyes hormon, amit alacsony szinten kell tartani. Az elsődleges nemi jellegért az Y-kromoszóma felel, a másodlagos nem jellegért a tesztoszteron. Lehet, hogy meglepő, de a DHT még a nemi vágyért sem felel. A káros hatásai közül a legfontosabbak, a bőrproblémák, korai öregedés és a prosztatarák.


Említettétek, hogy a tesztosztert az 5-alfa-reduktáz enzim alakítja DHT-vá. A DHT nem erősebb a tesztoszteronnál, viszont a természetes hajhullás menetét akár az 5-szörösére képes gyorsítani. A benginus prostata hypoplasia kezelésére gyártott finasterid a reduktáz enzimet gátolja az aktívitásban. Sok betegnél ilyenkor átmeneti mellékhatás a túlzott tesztoszterontermelés, viszont egy idő után a szervezet "felfogja", hogy hiába termel több tesztoszteront, több DHT-t akkor sem lesz, ezért csökkenti a termelést, ezzel együtt csökken a libidó is.


Viszont itt jön a csavar! A finaszterid tartalmú gyógyszerekre, minimum 1 év szedés után áll rá a férfi hormonháztartása. Ilyenkor a libidó ugyanolyan lesz mint a szedés előtt vagy még jobb mivel a nemi vágyak elsősorban nem hormonális, hanem agyi bio-kémiai folyamatok. Azért azt még érdemes tudni, hogy a finasterid libidócsökkenést csak az esetek 30%-ában okoz és elsősorban idősebb betegeknél.


Végül: a finasterid nem a legjobb belső kezelés az androgén alopéciára, azaz a férfias hajhullásra. Az androcur pl. sokkal hatásosabb, de az a tesztoszteron csökkent, ezzel teljesen és talán végleg megszünteti a nem vágyakat, általában pedofiloknak adják, hogy be tudjanak illeszkedni a társadalomba. A spironolakton vizhajtó már megfelelő gyógyszer lehetne, csökkenti a DHT hatását, nem csökkenti a szexuális vágyok, viszont hosszútávon krónikus szívelégtelenséget okoz. Tudnék még hatékony szereket írni, de sajnos többségük maradandó májkárosodást okoz. A külsőleg alkalmazott szerek közül az 5%-os minoxidil hatóanyag nem rossz, de sajnos egy bizonyos idő elteltével vagy hozzászoknak a hajhagymáid és a szer hatástalan lesz vagy függőség alakul ki. Az utóbbi eset rosszabb, ilyenkor a szer szüneteltetése után (mert ugye 3-4 havonta legalább egy hétig szünetet kell tartani az előbb említett minoxidil-tolerancia elkerülésére) a hajhagymár már a telogén ciklusba kerülnek, hanem nagyon rövid idő alatt véglegesen elhalnak.


És akkor utószónak a serenoa repens, azaz a fűrészpálma. Anno az amerikai indiánok fedezték fel, hogy lehet vele gyógyítani a prosztata megnagyobbodást, egyrész az 5-alpha-rekudtáz gátló hatása miatt, másrészt pedig vizhajtó hatása miatt. És ami esetünkben fontos, a fűrészpálma egyedi módon képes blokkolni a sejtmembránok hajhagymán lévő receptorait, így nem tud ráépülni a DHT. Napi 400g, már fél év alatt elmúlasztja és jobb esetben vissza is növeszti a kihullott hajat. És, hogyhogy növeli a szexuális vágyat is? Tonizáló és szövet regeneráló hatása miatt egyrészt, másrészt késlelteti az orgazmus elérésének idejét, így a korai magömlést, harmadrészt segít a hormon-egyensúly fenntartásában. Mivel recept nélkül kapható, harmad annyiba kerül mint a Proscar és még káros mellékhatása sincs az urológusok (többnyire a gyógyszergyártó cégekkel kötött megállapodásuk miatt) nem szeretik ajánlani. Ha azt mondjátok, hogy ez túl szép, hogy igaz legyen, akkor mondatok valamit, ugyanis csakis az enyhe és közepes hajhullás kezelhető vele, súlyos esetekben, amikor úgy ébredsz fel reggel, hogy már a párnádon is hajszálak vannak, sajnos hatástalan.


A leírtak nagyrészét még anno az egyetemen tanultam, úgyhogy lehet, hogy egy része már elavultnak számít. Ha találtok ilyet kérlek javítsatok ki.


44/N

2011. dec. 17. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!