Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Szerintetek is részben az...

Szerintetek is részben az állam tehet róla hogy Magyarországon sok embernek van rossz foga? Vagy hiányoznak a fogaik?

Figyelt kérdés
Szerintem nem.Magyarországon alacsonyak a fizetések,az embereknek spórolniuk kell.Nem mindenki engedheti meg magának hogy drága fogkrémeket vegyen.Ezért olcsó fogkrémet vesznek.Nem azért mert igénytelenek hanem csak arra van pénzük.Viszont az olcsó fogkrém nem védi meg a fogaikat a szuvasodástól.Ezért kilyukadnak,majd letörnek és végül elveszítik a fogaikat.Viszont megcsináltatni nincs pénzük mert keveset keresnek.Vagy hitelt vesznek föl,vagy kölcsönt,vagy fog nélkül maradnak.Viszont ha hitelt vesznek föl évekig fizethetik vissza a banknak a felvett kölcsön többszörösét.Az állam hibája is hogy sok a fogatlan ember,mert 2019-ben már kéne annyit keresniük hogy rendben tudják tartani a fogaikat.
2019. okt. 7. 02:28
1 2 3
 1/21 A kérdező kommentje:
Azt akartam írni hogy szerintem igen.Tehát részben az állam is tehet róla.
2019. okt. 7. 02:30
 2/21 anonim ***** válasza:
0%
En vagyok az allam. Hogy tehetnek arrol, milyenek a fogaid? Nem IS ismerlek!
2019. okt. 7. 02:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
92%
Szerintem nem. Az emberek nagy része nincs ránevelve a helyes szájápolásra, plusz még hátterében az is áll, hogy nem mindenki tudja a fogmosás hiányának felmérni a súlyát. Az olcsó fogkrém sincs elmaradva a legdrágábbtól, ha helyes a fogmosási technika és valaki nem tömi magát cukorral és fekszik le fogmosás nélkül.... A cukros üdítők és szénsav is árt a fogaknak, amit a magyarok legtöbbje előszeretettel fogyaszt. Szerintem erről az állam nem tehet, nem teljesen a hatásköre, az iskolákban pedig sokszor szerveznek fogászati napokat és tájékoztatást, de ez semmit sem ér, ha a szülő nem neveli rá a gyereket. Az olcsó fogkrém ugyanúgy megvédi a fogakat.
2019. okt. 7. 03:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Cigire meg piára meg a leglepukkantabbaknak is van pénze.


Jó nagy demagógia! Egy fogkefe meg fogkrém max havi pár száz forint

2019. okt. 7. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
72%

Azért van igaza a kérdezőnek is. Nem az olcsó fogkrémmel, mert az ugyanolyan jó. Sőt, ha fogkrem nélkül kefével átdörzsöli valaki, az is jó.


Viszont a fogínysorvadás és egyéb szépségek sokszor örökletesek.

vagy terhesség alatt is sok fog önhibán kívül tönkremegy.


Aztán olyan ára lenne a megcsináltatásnak, hogy inkább felejtős.

2019. okt. 7. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
Nem. Én akárhányszor megyek fogorvoshoz, kb. csak én vagyok az SZTK várójában. Eddig sose kellett 15 percnél tovább várnom.
2019. okt. 7. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

Butaságot írsz, rossz az ok-okozati következtetésed. Kezdjük ott, hogy az egészség mindenkinek a saját felelőssége, nem az államé. Különösen kiemelendő a népbetegségek: 2-es típusú cukorbetegség, szív-érrendszeri betegségek, témánál maradva fogszuvasodás, fogágybetegség. Semmi köze az államnak, sem a genetikának (nagyon kevés kivételtől eltekintve), sem a mocsári nyumnyeszeknek.

Másrészről: menj el egyszer egy fogászatra és rá fogsz jönni, miért írták butaságot. Minden 2. embernek vastagon áll a több napos lepedék a fogán, az nem csak aznap reggel nem lett megmosva, hanem leginkább sosem. A fogorvos ezt is észreveszi, mert ilyenkor tipikusan jönnek a sztorik, hogy már annyira fájt, hogy nem tudta megmosni ma reggel. Csak az a baj ,hogy a lepedéken, fogkövön jól látszik, hogy mi az, ami a mai reggeliből maradt és mi az, ami már 2 hete aszalódik a szájában. A helyes szájhigiéniához nem kell pénz. Nekem is 300 forintos fogkrémem van, ha akció van a DM-ben, akkor még ennél is olcsóbban tudom megvenni. Csak éppen, ha valaki nem teszi a fogkefét a szájába, akkor vásárolhat akármilyen fogkrémet, vagy szájvizet. Igen, az átlag magyar nem mossa a fogát. Szinte egyáltalán. Ez pedig tény. Üdv a valóvilágban.


A fogászati ellátás sem pénz kérdése, ebbe is belenyúltál. És érdekes, hogy épp az államot akarod hibáztatni, miközben Magyarország az egyetlen az Únióban, ahol van tb finanszírozott fogászati csomag. Bizony. Mi vagyunk az egyetlenek, akik igénybe vehetik a körzetes fogorvosuk által nyújtott szolgáltatásokat, ahol a fogkőlevétel (fogágybetegség megelőzése!), tömés, gyökérkezelés, illetve persze a húzás tb finanszírozott. Persze, hogy nincs támogatás pótlásokra, mert a tb inkább a fogmegtartást szeretné forszírozni. Csak nehéz úgy, amikor bejön valaki, akinek 10 foga alsó hangon ínyig lerohadva és már csak a húzás jön szóba. Hogy kerültek olyan állapotba azok a fogak? Akik évente eljárnak fogorvoshoz, azoknak sosincs ilyen a szájukban, mert egy kezdődő szuvasodást észrevéve a fogorvos betömi. Ahhoz, hogy valaki fogelvesztésig jusson, nagyon sok idő kell, nem egyik napról a másikra "törik le", mint azt sokan szeretnék hinni. Az már réges rég szuvas volt, csak tojta le magasról, azért persze mikor már a fog nem bírja a terhelést, széttörik. Csak az a szuvi már 5 évvel azelőtt is ott volt, és ha járt volna fogorvoshoz, akkor ez az egész megelőzhető lett volna.


Nem, tévedésben vagy. Mindenkinek a maga felelőssége, hogy mit aszal a szájában. Amíg az alapvető higiéniás szokásokkal baj van, ami marhára nem pénz kérdése, addig szóba sem kerül, hogy ki mindenki tehet róla. De igen, ez az átlag magyar szokás, hogy egyből azt keressük, ki hibáztatható. Csak tudod, mikor nincs mivel rágnod, esetleg elöl sincsenek már fogaid, pénzed persze nincs, még a legolcsóbb kivehető protézisre sem, akkor nem tudom hogy fog vigasztalni az a tévképzet, hogy nem a te hibád. Mert de. Nem pótoltatni kell, hanem eljárni fogorvoshoz és odafigyelni, hogy mit mond. Ha azt mondja, hogy baj van a fogmosással, akkor nem hisztériás rohamot kell kapni, hogy pedig nincs, hanem elgondolkodni, hogy vajon direkt megbántani akart most ez a pénzsovár fogorvos, vagy inkább segíteni?


És még egy utolsó dolog. Leírom az átlag magyar anyukát is. Behozza a kisgyerekét. Szétszuvasodott tejfogak, a 4 éves gyerek szájában (olyan fogak, amelyek alig 3 éve vannak a szájában).

1. Kérdés: mossák a gyerek fogát? Válasz: olyan ügyesen mossa egyedül. Megjegyzés: ha Albert Einstein is a kisgyerek, kizárt dolog, hogy egyedül meg tudja mosni, mert azon finommotoros funkciók, amelyek a fogmosáshoz kellenek, 6-7 éves korban alakulnak ki legkorábban. Szoktuk mondani, hogy amíg a s*ggét nem tudja kitörölni, addig a fogát sem tudja megmosni. Tehát az a kisgyerek minden este úgy fekszik le, hogy nincs megmosva a foga.

2. Kérdés: mit iszik a gyerek? Válasz: természetesen csak csapvizet, mi mást! Almalét sem? Ja de, azt igen, azt a kis szívószálasat, de abból csak napi egyet és olyan szépen lassan kortyolgatja!

Megjegyzés: a lehető legrosszabb, mert ennek köszönhetően egész nap áznak a fogak a cukros lötyiben, akkor is, ha 'csak" egyet iszik (éppen egyel több, mint ahányat kéne).

3. Kérdés: szokott édességet enni? Nem soha! Remek!

4. Kérdés: reggelizett a gyerek? Igen, Kinder szeletet... de asszonyom, most mondta, hogy nem eszik édességet a gyerek! Anyuka agya lefagy. Érti, hogy valami logikai bukfenc van, de nem tudja hol. Megjön az első válasz: annyiszor mondtam neki, hogy ne egyen annyi édességet! Kérdés: és ki adja neki az édességet? A 4 éves gyerek veszi meg a boltban a saját fizujából? Megint lefagy, megint gondolkodás, megint nem stimmel valami. Jön a válasz: a nagymama adja neki! Akkor talán a nagymamával beszélgessenek el, hogy ne tömje a gyerekét zserbóval, egyébként is milyen már, hogy a 4 éves gyerekre van minden felelősség áthárítva, a tisztálkodás, a táplálkozás, minden.


Azért vezettem ezt most le neked, mert itt van az ok-okozati összefüggés. Pici korban nincsenek kialakítva a higiénés és táplálkozási szokások, már akkor tönkremennek a fogak, amelyek persze befertőzik a maradóakat is. Ilyenkor szokták mondani aranyos anyukák, hogy "már így nőtt ki". Nem így nőtt ki, csak nem lett ellátva a tejfog és ahogy kibújt a maradó, a mellette lévő tej befertőzte. Mindig mindenki mondja, hogy gyerekkorában milyen rossz élménye volt a fogorvosnál. Mégis szerinted egy 4 éves gyereknek hogyan lehet úgy kifúrni a fogát, hogy azt ne élje meg szadizmusként? És mikor ugyanennek a 4 évesnek már csak húzni lehet? Mégis hogy csinálja a fogorvos, hogy az a szerencsétlen ne szenvedjen? Sehogy nem lehet. Csak persze itt is a fogorvos a hibás, nem az aranyos anyuka, aki sötét, mint az éjszaka és halvány lila fingja nincs arról sem, hogy a saját szájában mi van, nem hogy a gyerekéjében. Na itt van összefüggés drága, nem ott, ahol te gondoltad.

2019. okt. 7. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:

nem akkor kell menni fogorvoshoz, mikor már ég a ház

pusztán csak a vizsgálat ingyenes a magánrendelőkbe is

elmész félévente, átnézi, és máskor nem rögtön a gyökérkezeléssel kell kezdeni, hanem elég egy kisebb tömés

2019. okt. 7. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
43%

5-ös!

Amit te írsz, az is tipikusan általános tévképzet. Nem örökletes, sem a szuvasodás, sem a fogágybetegség. Mindegyiknél le van vezetve, hogy pontosan miért alakul ki. Nem a genetika miatt. Genetika maximum hajlamosító tényező lehet, ami azt jelenti, hogy ha fennáll a szükséges környezet (pl fogágybetegség esetén a lepedék és fogkő), akkor előbb alakul ki vkinél, akinek hajlama van, mint annál, akinek nincs.

Az is téves, hogy terhesség alatt romlik. Réges rég bebizonyosodott, hogy a 2 között nincs összefüggés. Azért szuvasodik el, mert a kismama, akinek mondjuk amúgy is bajos volt a szájhigiéniája nasizik. Éjszaka megébred, megkíván egy koviubit és lefekszik azzal a szájában. Ez ennyi, ez ilyen egyszerű. A magzat sem szívja el a kalciumot, amúgy is érdekes lenne, hogy szelektíven csak a fogakból veszi el, de a csontokból nem. Butaság már megint. Csak mindig könnyebb kifogásokat keresni, mint leülni és azt mondani: ezt csúnyán elb*sztam!

2019. okt. 7. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

Ez most kivételesen nem a mindenkori kormány hibája. Vagyis fordíthatna sokkal többet prevencióra, de az emberek hozzáállása is rossz. Szemfogtól szemfogik a fogak külső felszíne legyen fehér, de hogy "ott hátul" vagy a "belső oldalon" milyen undormányok vannak, az senkit nem érdekel. Az ápolt fogaknál mindig fontosabb lesz a szép köröm meg jó frizura.


Meg volt egy felmérés, hogy egy átlag magyar évi talán 3 tubus fogkrémet használ el... Ennyire azért nem vagyunk csórók!

2019. okt. 7. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!