Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Létezik megoldás az állami...

Létezik megoldás az állami fogorvosok barbár munkája ellen?

Figyelt kérdés

Azt vettem észre, hogy nagyon sok magyar ember egy gyerekkori rossz tapasztalat miatt nem mer évekig fogorvoshoz menni, retteg tőlük és inkább szenved otthon begyulladt fogakkal. Én is így jártam, a szüleim is csak 50 felett szánták rá magukat, hogy megcsináltassák az évek alatt teljesen elromlott fogaikat. Magándokinál persze, és ennyi idő elteltével már lassan 7 számjegyű összegnél tartanak. Itt a gyakorin is minden második ember retteg a fogorvostól. A régi osztálytársaimnak is csak rossz tapasztalataik vannak, sokan el is lógtuk a kötelező éves vizsgálatot emiatt. Aztán később felnőttként, amikor már nem tudjuk tovább halasztani a kezeléseket és sikerült pénzt is félretenni hogy kifizessünk egy maszek orvost, a legtöbbünk meglepődve tapasztalja, hogy jéé ez nem is volt annyira vészes, ezt így is lehet? És nem csak az általános fogászatról van szó, nekem pl volt 13 évesen kivehető fogszabályzóm, hadd ne mondjam, sírtam a fájdalomtól és hiába hordtam becsületesen, ugyanúgy visszaálltak a fogaim az eredeti helyükre. Most 30 évesen felrakattam egy állandót magánorvosnál, és vártam a fájdalmat hogy mikor jön már... de semmi :D

Szóval borzasztó állapotban vannak a magyar emberek fogai, és szerintem ez nagyon nagy mértékben az állami fogorvosok hibája. Szegény gyerekeket megkínozzák és örökre elveszik a kedvüket a fogorvoshoz járástól.


2020. okt. 10. 14:15
 1/9 TR75 ***** válasza:
100%
Én ezt így nem mondanám ki, hogy az "állami fogorvosok", de az biztos, hogy ha gyerekkorban elijesztenek, annak később nagy ára van (pénzben is, meg egészségben is).
2020. okt. 10. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
54%
Menj magán fogorvoshoz! Akkor a magán fogorvos lesz a hibás. Kérdezd a szomszéd bácsit és akármit is mond akkor a szomszéd bácsi lesz a hibás, és igy tovább. Csak te nem vagy hibás aki fél fogorvoshoz menni (,mert az azért nem egy kellemes elfoglaltság!).
2020. okt. 10. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
#2 pont ez a lényeg, hogy magánorvoshoz nem félek (már) elmenni. Sőt, most látom azt, hogy lehet ezt másképp is, fájdalom mentesen is csinálni. Amit az állami orvos csinált gyerekkoromban, az kínzás ahhoz képest ami maximum kellemetlen egy magánorvosnál.
2020. okt. 10. 16:08
 4/9 anonim ***** válasza:

Azért azt se felejtsük el, hogy gyerekkorunkhoz képest rengeteget fejlődött a fogorvosi technika. Olyan módszerek vannak, amit akkor el sem tudtunk volna képzelni. Ma már a legtöbb kezelés fájdalommentes, az SZTK-ban is. Más kérdés, hogy ritka szerencse kell hozzá, hogy egy körzeti orvos ugyanolyan becsületesen végezze a munkáját, mint egy maszek. Idő sincs rá. Amit nekem ott fél óra alatt elcsesztek, azon most a magánorvos másfél órát dolgozott. Sajnos, iszonyú sokba kerül, nem mindenki engedheti meg magának.

Iskolás koromban nekem is volt "szerencsém" szadista fogorvoshoz, egy-két alkalom után inkább elblicceltem a dolgot. Később találtam rendes körzetit, sok fogamat hozta rendbe, de azóta volt rossz tapasztalatom is, úgyhogy inkább maszekkal csináltatom, ha nem eszem is..

2020. okt. 10. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Az lenne a megoldás ha az állam adna pénzt nekik normális eszközökre és anyagokra hogy normális munkát tudjanak végezni
2020. okt. 10. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
56%

Azért vizsgáljuk meg a kérdést a fogorvosok szemszögéből is. Megjelenik soron kívül (hogy máshogy?) anyuka a kisgyerekével, “3napja nem alszunk” jelmondattal. A kisgyerek már az ajtóban sír, hiszen az egy dolog, hogy anyuka 3 napja nem alszik, neki amúgy hetek óta fáj a foga, csak anyuka nem vett róla tudomást, illetve tolta a gyerekbe a nurofent, hiszen az úgy is tejfog, mi baj lehet. A fogorvos belenéz a mondjuk 4 éves gyerek szájába, ahol a 20 tejfogból van kapásból 5, ami a szó szoros értelmében szét van rohadva, már csak húzni lehet azokat, holott az 5ből mondjuk 4nek még a gyerek 10 éves koráig ildomos lenne a szájában lenni (tejőrlők pl). Anyuka persze tagad, a gyerek életében édességet nem látott még, csak és kizárólag vizet iszik mi mást, és napi 3x mossák a gyerek fogát a legelső előtört tejfogtól kezdve. Itt már nagyon megalapozott a bizalom, a fogorvos pontosan tudja, hogy hazudik az anyuka, még arra is van ilyenkor példa, hogy a táskából lóg ki a zöld lötyivel töltött cumisüveg, meg persze anyuka amúgy minden kinder csokit leígér az égből, csak hogy a kisgyerek valahogy kibírja a kezelét. Sajnos a kezelés a probléma előrehaladottsága miatt minimum kellemetlen (ebben az esetben csak egy kis fogfúrás), ha csak nem fájdalmas (szurit követô foghúzás). A 4 éves gyerek nyilvánvalóan nem fog mozdulatlanul ott ülni kitárott szájjal, holott ez nem az a munka, ahol lehet csapkodni, meg fejet jobbra balra forgatni, egy rossz mozdulat, azt már hopp a tű a másik oldalon, vagy fúró a nyelvben. De a kezelést el kell végezni, mert az fogja csillapítani a gyermek fájdalmát, attól nem fog befertőződni a tej alatti maradófog, hovatovább, van az az állapot, ami kezelés nélkül bizony kórházi ellátást, műtétet igényelne. Mi történik? Igen, 3man lefogják a gyereket, hogy a fogorvos elvégezze vhogy a munkáját úgy, hogy egy gyerek mindeközben ordít az arcába, anyuka meg jajveszékel. A fogorvos nem boldog, hiszen ki akar egy gyermeket halálra rémiszteni, de ha nem kezeli, akkor komoly bajok lehetnek.


Majd 10 év múlva ugyanez a gyerek feljön gyakorira és elmondja kálváriáját arról, hogy hogy megkínozták a fogászaton, mert arra bezzeg nem gondol senki, hogy a fogorvos is ember és ő sem arra élvezkedik, ha gyerekek visítanak az arcába, mert előtte a több napig, ha csak nem hétig tartó fogfájás persze elfelejtődik.

Tessék! Íme, hogy az állami fogorvosok mit gondolnak az általad felvázolt szituációról. Azt, hogy bárcsak kimenne valóban a gyámügy ilyen esetben, mivel anyuka részéről ez mellékesen kiskorú veszélyeztetése, de sajnos ebben az országban a szájegészség még csak mellékesnek sem mondható, azon belül a gyerekek szájában uralkodó iszonyatos állapot még csak említésre sem méltó, az emberek azzal nincsenek tisztában, hogy hány tejfoga van a gyereküknek, nem ritka, hogy elviszik, hogy az a tejfog ott hátul nem akar neki kiesni, pedig milyen rosszul néz ki, és a fogorvostól tudják meg, hogy az bizony ennek a 12 éves gyereknek a szájában már réges rég nem tejfog, az maradó lenne, ha maradhatna, mert sikerült addig kotlani felette, hogy 12 évesen elveszíti azt, ami 6 év helyett 60 évig kellene a szájában legyen. Nem gondolnám, hogy ez az állami fogorvosok hibája.


Az a legnagyobb baj, hogy míg egy jól futó magánrendelőben nem lehet csak úgy soron kívül beesni, addig az állami fogorvosnak az a dolga, hogy azt is ellássa, akinek mondjuk zárás előtt 2 perccel viszketett meg. A soron kívül beeső, akut fogfájdalommal rendelkező egyének pedig gyakran nagyon elhanyagolt emberek, akiknel valóban nem lehet csodát tenni a szájukban sőt, van az a kezelés, amit el kell fogadni, hogy rossz lesz. Elvégre egy orvosi rendelőről van szó, nem egy wellnessről, más orvosoknál is vannak kellemetlen, fájdalmas eljárások. A fogorvosoknál különösen igaz az, hogy minél akutabb bajjal jelentkezik valaki, annál kellemetlenebb élményre számíthat. Hol? Az állami rendelőben, mert neki kötelessége fogadni. Persze aztán a soron kívüli nyilván kontárnak nevezi az orvost, mert fájdalmas volt a beavatkozás, és persze sérelmezi, amiért az orvos nem gratulált neki, hogy ő miatta kell túlóráznia ingyen, vagy ő miatta csúszik el a rendelése az időpontos betegekkel, akik persze szintén mennének a dolgukra és nem érnek rá ott ülni és várni, ki tudja meddig. Érdemes más szemszögből is megvizsgálni ugyanazt a példát, de egy dolgot érdemes mindig szemelőtt tartani: állami vagy sem, a fogorvos sem szeretne börtönbe kerülni, mert esetleg valaki feljelenti valahol. Ez alapján pedig érdemes azért átgondolni azokat a történeteket, amelyek úgy kezdődnek, hogy “a kontár sztks”.

2020. okt. 10. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen egyetértek a hatossal, az oktatási rendszeren kéne változtatni, nem a fogorvosok a hibásak. Félreértés ne essék, nem is a tanárok, hanem a politikusok, akik szerint az normális, hogy 12 évesen szexelhet a gyerek, de csak 8. osztályos tananyag legyen az emberi test.


Arról ne is beszéljünk, hogy kik vannak tanári/pedagógusi pályán (tisztelet a kivételnek)... már 25 éve is csak szinte az ment tanárnak, akit máshová nem vettek fel, kb éhen halni elég a fizetés.


A barátnőm rendszeresen panaszkodik az óvodára. Amíg kicsi volt a gyerek, addig rendszeresen úgy jött haza, hogy a vizeletének a színén látszott, hogy egész nap nem kapott inni. Most hogy nagyobb kér magától, de rendszeres, hogy a gyerek keze koszos, mert nem engedik ki kezet mosni.


A gyerekorvosuk anno a 2 éves ellenőrzésen azon csodálkozott, hogy a gyereknek ép az összes foga, mert nem ezt szokta meg (amúgy az unokatesó 2 évvel idősebb és nincs ép foga 7 évesen). A gyereket 3 évesen vitték először fogorvoshoz, hogy ismerkedjen a dokival (akkir nem nyitotta ki a száját, de azóta igen)

2020. okt. 10. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Nekem iskolafogászaton okozták az első traumát. Sima fogtömés, kaptam szurit, de nem hatott, tiltakoztam, lefogtak... Még mindig tisztán emlékszem mennyire fájt.

Utána felnőttként ugyanezzel a foggal Sztk-ba mentem, alászuvasodott a tömés. Szuri, fúrás, égtelen fájdalom.

Mikor kiesett a tömés magánorvoshoz fordultam. Szuri, fúrás, szinte kibírhatatlan fájdalom. Sírtam mint egy kisgyerek.


Tíz év kellett ahhoz hogy újra be merjem tenni a lábam egy fogorvosi rendelőbe. Magánorvoshoz mentem ugyanezzel a foggal. Közölte gyökérkezelés lesz. Adott egy szurit de nem hittem hogy hatni fog. Tuti biztos voltam benne hogy kibírhatatlan kínokat fogok átélni. Nagyon meglepődtem hogy nem fájt.


Azóta volt már foghúzásom és másik gyökérkezelés is. Egyiknél sem éreztem jelentős fájdalmat. A mai világban inkább csak kellemetlen dolgok ezek.


Tíz éve Sztk-ban és magánban is fájt. Most nem tudom milyenek az állami rendelők, de azért egyre kevesebb friss rémsztorit hallok. Talán a technika fejlődhetett? Minden esetre nem tudom elképzelni miért állna érdekében bármelyik orvosnak az hogy kínozza a beteget, ha egyszer van más választása. Nekik is könnyebb hiszen egy nyugodt páciensen dolgozni.

2020. okt. 11. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Én magánba járok egy-egy probléma esetén, bár igyekszem nagyon rendben tartani a pofámat, így most már "csak" egy felszíni lyukas van, azt kell betemetni. Magánban értelem szerűen körbe van nyalva az ember hátsó fele, mert ugye fizetsz. Az államiban azt mmár elfelejtik, hogy azt is kifizette minenki a TB- ből... Gyerekkoromban SZTK-ba jártunk, bár ott egy rokon dolgozott nagyon jól, így hozzá jártunk. Azóta már nyugdíjas :/ Állami fogászatra nem megyek, épp elég tróger dolgot hallottam onnan, fogtömés felületsavazás nélkül, persze másnapra ki is esett és hasonló dolgok... Így amit lehet magánban csináltattok. Kiderült, hogy egyik bölcsességfogamnak sem lesz helye kijönnie (nem is én lennék). Most ott vagyok, hogy magán szájsebészetre mennék szívem szerint, amit az egész város dicsér, de a négy nyomorult fogra meg nem igazán adnék ki 120 000 forintot. Állami szájsebészeten meg azt mondják, itt a megyében hentesek. Ha más kórházba megyek, akkor meg ugyanúgy fizetni kell, így az állami egészségügy paraszt hozzáállását, nemtörődömségét, gondatlanságát megkerülve ennyi erővel magánba is mehetnék. Örök dilemma. Százezrek- vagy elcseszett szájüreg. válassz... Az állami barbárkodását rendbe tetetni pedig plusz pénz. Meg idő. Meg szenvedés... Félni nem félek, senki nem halt még bele, ha meg akkora bajt csinálna, max leperelem még a megmaradt utolsó forintot is a kórházról...


19

2020. okt. 16. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!