Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Nyitva hagyott gyökércsatornáb...

Nyitva hagyott gyökércsatornából probléma?

Figyelt kérdés

Nagy felelőtlenségemre, tudom, nem kellett volna ezt tennem.

De szeptemberbe voltam utoljára gyökérkezelésen, mert a körzeti fogorvosom nagyon sokáig elhúzta, még akkor jelentkeztem be hozzá júniusba, amikor még csak letört a fogamból egy darabka, (jobb fent kis örlő fogam) de egy másik fogammal kezdett el foglalkozni hátúl, ami szerinte fontosabb volt. Érzékeny volt, ennyi volt a baja. Mire a problémásabb fogamra érkezett volna a sor, hát szépen begyulladt és rettenetesen fájt,a kfúrása során gennyedzett, emiatt hetekig szabadon volt.

Aztán 1x letömte ideiglenes töméssel pénteken, de hétfő reggelre teljesen bedagadt a gennytől az arcom. Mire kiszedte az ideiglenes tömést, ezek után se írt fel gyulladás csökkentőt, hiába kértem. Csak nyitva hagyta. Mentem még párszor, mire megint letömte ideiglenes töméssel, de ekkor se volt jó, kezdődtek a tünetek megint ami akkor volt amikor felpuffadt az arcom, és a szemem alatt is, ezért kipiszkáltam magamnak, és azóta úgy hagytam mondván, had ürüljön ki rendesen, nem kell rajtam kisérletezni tovább. Sajnos azóta se mentem vissza, ez idáig halogattam egy másik orvost nyílván, de már restellek és félek is elmenni.:( Tudom ez nagy felelőtlenség volt részemről.

A kérdésem, gondolom már nem megmenthető a fog, de nem fáj azóta se, meg tisztítottam mindig, rendszeresen, de ebből most lehet valami bajom?

Volt már aki találkozott ilyen esettel vagy részese volt ilyen esetnek?

A válaszokat előre is megköszönöm!



#gyökérkezelés #Gyalladt fog
2021. jan. 4. 18:08
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A párom a körzetiénél kezdte el a gyökérkezelést, a munkája miatt alapból ritkán tudott menni, az út is hosszú meg drága, a fogorvos meg 3x nem volt ott amikorra időpontja volt, így sz a r t bele. Szépen fokozatosan letörtek belőle darabok és a végén az egész fog (legalábbis a látható része) eltűnt
2021. jan. 4. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ne haragudj, de van itt néhány félreértés, amit először tisztázni kéne.

1. Ha nem érte a fogadat vmi trauma (pl ráharaptál egy magra a meggyes rétesben), akkor az nem letört, hanem elszuvasodott. Nem mindegy, mert míg előbbi baleset, amiről nyilván nem tehet az ember, addig utóbbinak ugye vannak látható/érzékelhető jelei.

2. Gyulladáscsökkentő. Feltételezem te is, mint ilyenkor mindenki más, antibiotikumra gondolsz, habár az nem gyulladáscsökkentő. Na itt kezdődik a probléma valódi súlya. Kérnél valamit, amiről nem is tudod, mi az, hiszen fájdalomcsillapító kapható patikában is vény nélkül és egyébként meg bizonyosan írt volna a fogorvos, ha azt kérsz. Másrészről: az orvosi rendelő, mindegy hogy az fogorvosi, vagy kardiológiai szakrendelés nem piac, ahol a vevő kér és az eladó teljesíti a kívánságát. Az orvos és csakis ő dönt arról, hogy neked van-e szükséged vmilyen gyógyszerre és ha igen, akkor milyenre. Ezen soha nem változtat semmi, sem az, hogy itt mit olvastál, vagy a szomszéd mit ajánlott, vagy anyukád mit mondott. A választott terápia ebben a szituációban teljes mértékben adekvát volt, mivel valóban a kezelés lényege a genny eliminálása, amihez nem kell a szervezetedet terhelni egy antibiotikumos terápiával. Nem hiszitek el, de ezek nem veszélytelen szerek, nem véletlenül van az, hogy mikor felfedezték a penicillint, egy 10 egységes ampullával szepszist lehetett gyógyítani, most 10ezres egységeket kell felírni például egy fogfájásra. Pont azért, mert úgy kapkodják az emberek befele, mint a cukrot és egyszerűen a baktériumok rezisztenssé válnak. Persze ebben elsősorban az orvosok a hibásak, amiért boldog boldogtalannak felírják, ha kell, ha nem, de nyilván nem segít az sem, mikor piaci kofának nézik őket és kérik a gyógyszert, amit megnevezni sem tudnak, ha nem kapnak, akkor pedig megy a bezzegelés "pedig én kértem". Ugye...


Hogy menthető-e a fog azt ennyi alapján szakember sem tudná megmondani. Igen, valószínűleg már mindegy neki, de attól még érdemes lenne elmenni orvoshoz időben, hátha van még esély. A saját fogadnál nincs jobb és egyelőre nem is lesz, mindig érdemes küzdeni érte, ha van remény. Ha meg ki kell húzni, akkor pedig legalább túl leszel rajta. De minél tovább vársz, nemhogy annál kisebb esély lesz a megmentésére, de annál rosszabb húzásra is számíthatsz, ezek az elszuvasodott, elhalt kisőrlők ugyanis nagyon törékenyek, gyakran lesz belőlük bányászás. Erre is készülj fel, hogy nem biztos, hogy csak úgy kiugrik onnan, ha mégis húzni kell. Illetve egy rossz fog mindig góc a szervezetben, vmint a többi fogadat is veszélyezteti a jelenlétével, hiszen az lényegében egy baktériumtenyészet. Minél hamarabb el kell látni.

2021. jan. 5. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
#1 és mi történt vele? A gyökérkezelt foga még benne maradt azóta is?
2021. jan. 8. 22:18
 4/9 A kérdező kommentje:
#2 Köszönöm szépen a kimeritő választ! Mindenképpen elmegyek, remélem, hogy lesz még rá egy aprónyi esély a megmentésére. Nem szeretném elveszíteni a fogamat. Utólag már mondhatom.
2021. jan. 8. 22:20
 5/9 anonim ***** válasza:
#1 vagyok, nem ment vissza azóta sem, így nem tudja mi van az íny alatt, de olyan, mintha az egész fog eltűnt volna
2021. jan. 9. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
De neki gondolom letömték ideiglenes töméssel, vagy nem?
2021. jan. 9. 12:19
 7/9 A kérdező kommentje:
Amikor ott hagyta az orvost
2021. jan. 9. 12:20
 8/9 anonim ***** válasza:
Nem! Nyitva volt
2021. jan. 9. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm szépen a válaszod! :)

Vissza térve, valószinűleg az ínye benőtte a fogat és azért tűnhetett el.

2021. jan. 9. 18:13

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!