Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Valakinek valami jó tippje...

Valakinek valami jó tippje nagyon érzékeny fogínyre?

Figyelt kérdés

Mindig is gyenge volt de mostanában már nem tudok megenni egy almát úgy, hogy ne vérezzen. Négy évig parodontaxot használtam de semmi, most sensodinet használok pár hónapja váltottam rá. Fogorvosnal voltam rávágta, hogy genetika s csak egy sima tisztítást csinált, semmi tanácsot nem kaptam abszolút, vagy valamit amivel ápolhatnám és orvosi cucc lenne mert én hozzá nem értőként ha bemegyek gyógyszertárba foggalmam nincs melyik a jó.

Szóval akik hasonló helyzetben vannak mivel hozták helyre a fogínyüket? Mit használnak hosszútávon?


2021. jún. 23. 11:50
 1/3 anonim ***** válasza:
Gengigel gélt próbáld ki, nekem ez mindig segít ha fáj az ínyem. Drága, de hatásos. Naponta többször dörzsöld be vele az ínyed.
2021. jún. 23. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

A fogínygyulladást 2 nagy csoportra oszthatjuk, de mindegyik esetében az el nem távolított lepedék az okozó:

1. Csak plakk okozta: ebben az esetben el kell sajátítani a helyes szájápolási technikát és ezzel együtt a fogköztisztítást (fogorvos, youtube oktatóvideó), illetve félévente (vagy ha hajlamosabb vagy rá) akár negyedévente fogkőeltávolításon megjelenni a fogászaton.

2. Valami + plakk okozza: ebben az esetben is mindenképp hangsúlyos szerepet játszik a plakk, tehát turbózni kell a szájápolást. Ugyanakkor vannak állapotok, amik súlyosbíthatják a helyzetet. Ilyen egy pl fel nem ismert cukorbetegség, gyógyszerszedés (bizonyos vérnyomáscsökkentők, orális fogamzásgátlók), kiegyensúlyozatlan étrend, alultápláltság.


Tapasztalatból tudom, hogy a legtöbb ember meg van győződve arról, hogy ő tökéletesen mos fogat és nekik márpedig valami egyedi diagnózisra van szükségük, mert a plakkot ők maradéktalanul eltávolítják. Na ezekben az esetekben érdemes beruházni egy plakkfestő tablettára és leellenőrizni.

Tény, hogy vannak, akik egyszerűen nem olyan ügyesek vagy az anatómiai adottságaik nem teszik lehetővé, hogy az utolsó fogközükben is fogselymezzenek. Nekik vannak kitalálva az igazán kisfejű elektromos fogkefék vagy például a szájzuhany. De! A kézügyesség fejleszthető, kell hozzá türelem és akaraterő, tehát nem kell feltétlenül az embernek költségekbe vernie magát. Elég, ha egy szakember (vagy akár a youtube) elmagyarázza neki, mik a sarokpontok, mire kell nagyon odafigyelni.


Készítmények: ezektől csodát nem szabad várni! Nagyon jók, bizonyítottan hatásosak, azonban önmagukban a problémát nem fogják megoldani.

Fogkrémből tipikusan a Parodontax, Meridol, Lacalut, és a különböző gyógynövényes fogkrémek a népszerűek fogínygyulladásra (de fluoridot mindenképp tartalmazzon, bármilyet is választasz).

Szájöblítő: tipikusan a chlorhexidine hatóanyagot ajánlják. Ilyen pl a Chlorhexamed ( 0,1%, max 2 hónapig használandó napi 2x) vagy a Corsodyl (0,2%, max 2 hétig használható napi 2x). De kifejezetten fogínygyulladásra fejlesztett pl a Meridol is.

Szájüregi ecsetelők: pl a Gengigel gél. Nagyon jók, tényleg enyhítik, vagy akár meg is szüntetik egy időre a panaszt. Az okot azonban nem, így végleges megoldásnak nem jó, csak akut esetben.

2021. jún. 23. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Bár az orvosom is ilyen szépen magyarázott volna amikor megkérdeztem. Ment a zöld kéz!
2021. jún. 23. 17:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!