Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mozgó fogaknál ha túl nagy a...

Mozgó fogaknál ha túl nagy a csontveszteség, mi a teendő?

Figyelt kérdés
Voltam parodontológusnál amiatt, mert mozog néhány fogam. Viszont ő sajnos nem tud segíteni, mert kevés a csontom, visszairányított a fogorvosomhoz. Természetesen majd beszélek vele, de addig is valaki tudja, hogy ilyen esetben mi szokott lenni a megoldás?
2022. júl. 8. 21:54
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Hát, ha a paros sem tud segíteni, akkor elveszíted a fogaidat.
2022. júl. 8. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
16%
Szerintem a háziorvostól jó volna egy komplett kivizsgálást kérned, mert lehet, hogy autoimmun betegséged vagy csontritkulásod is van.
2022. júl. 8. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ahogy az elsőmondja: ha a parodontológus nem tud segíteni, akkor jobb ha kihúzzák és pótoltatod. Csontritkulás vagy autoimmun betegség nem okoz parodontózist. Az okairól bővebben: [link]

A parodontitis, vagyis magyarul a fogágybetegség a fog tartószöveteinek a betegsége: cement réteg, gyökérhártya (Sharpey rostok), fogmeder, fogíny. A csontállományt csak annyiban érinti a betegség, hogy a tapadásveszteség miatt a csont is pusztul. Ha a fogakat kihúzzák, és a helyükre fogpótlást készítenek (híd, implant vagy kivehető), akkor a csontpusztulás is megáll.

2022. júl. 9. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Én is éppen azt akartam mondani, hogy itt a 2-es válaszolónál van némi fogalomzavar. A csontritkulás a csontsűrűséget érinti, attól még maga a csontállomány nem épül le és nem lazulnak ki a fogak, ez 2 teljesen különböző dolog. Olyan autóimmun betegség sem nagyon van, aminek ne lenne más tünete, de a fogágbetegség amúgy sem típusosan autóimmun tünet, maximum vannak olyan betegségek, ahol egy amúgy is rosszul kezelt fogágybetegség gyorsabban progrediál, pl diabétesz, de attól még a betegségtől függetlenül alakult ki.
2022. júl. 9. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Ilyenkor nem lehet megoldás a csontpótlás? Azért lepődtem meg ennyire, mert amint elkezdett mozogni az a néhány fog, már mentem is orvoshoz vele. Semmi panaszom ezen kívül soha nem volt ezzel a néhány foggal. Fogorvoshoz is járok, soha nem mondta, hogy gond lenne. Tehá sokként ért, hogy első észrevételnél mentem de máris menthetetlen.
2022. júl. 9. 14:37
 6/8 A kérdező kommentje:
Ráadásul úgymond véletlen vettem észre és csak minimálisan mozognak.
2022. júl. 9. 14:39
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészről a csontpótlásnak is vannak határai, ha egy fog körül nincs csont, akkor ott nem is lesz.

Másrészről sajnos becsapós a dolog, én is szoktam úgy járni (fogorvos vagyok), hogy látszólag ép fogak körül egyszer csak felfedezzük, hogy 50-60%os csontpusztulás tapasztalható már, ez sajnos nem egzakt, valakinél már egy kis gyulladás is szemmel látható mozgathatóságot okoz, míg másnál évekig fennálló probléma a tünetek szegénysége miatt későn lesz felfedezve.

A parodontológusnak épp az lenne a feladata, hogy helyrehozza a még helyrehozható fogágyat, ha ő passzolta az esetet, akkor valszeg tényleg nincs mit tenni. Esetleg menj el vmelyik egyetemi klinikára, ott vannak kísérleti kezelések is, és több orvos többet lát.

Mellékesen jegyzem meg, a betegek inkább sokkal kisebbnek látják a problémát, mint amekkora valójában. Ült már nálam olyan, akinek “egy kicsit” mozogtak a fogai, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy hozzányúlni sem mertem, mert féltem, hogy a kezemben marad (nyilván ki kellett amúgy húzni), mint ahogy a “pici lyuk van a fogamon” is gyakran már gyökérkezelést vagy akár húzást is jelent. Én azt szoktam mondani, ha már a beteg is észreveszi, akkor baj van.

2022. júl. 9. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 xp ali ***** válasza:
Nekem csináltak csontpótlást. Persze miután a parón rendbe tettek minden mást. Javult is a helyzet. De még az egyetemi klinikán is kellett fizetnem érte pár e ft-ot, mert sztem kutatási céllal csinálták. De ha neked ott azt mondták, h nem menthető, akk vszeg sajnos tényleg nem az. Szóval csak megerősíteni tudom a fentebbi fogdoki véleményt.
2022. aug. 7. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!