Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A rossz fogak genetikailag...

A rossz fogak genetikailag örökölhetőek? Lehet ez a háttérben? Mit tehetek, hogy megelőzzem?

Figyelt kérdés

Apukámnak nagyon rossz fogai vannak, anyukámnak viszont nagyon szépek, egészségesek voltak, viszont így időskorára nála is kezdtek jelentkezni problémák.

Nekem mindig is problémáim voltak a fogaimmal már kiskorom óta. Mindegy mennyit mostam a fogam, majdnem minden évben tömni kellet legalább kettőt vagy hármat. Volt egy év kb. 16 éves korom környékén, ha jól emlékszem vagy 6-8 fogamat kellett tömni.

Most fél év alatt a harmadik fogamból tört le egy darab és ennél a harmadiknál kívülről úgy tűnt, hogy minden rendben van, viszont most hogy az a kis darab letört, látom, hogy belül sajnos rendesen szuvas. Mindig csak a hátsó örlőfogakkal van probléma. Ennél a harmadiknál sajnos problémás volt, hogy az ételdarabkák is mindig beszorultak valahogy az íny és a két fog közé (pont ott ahol most le is tört). Ezért majdnem mindig hordtam magamnál fogsejmet, hogy a lehető legjobban ki tudjam szedni.

Elektromos, kerek fejű fogkefét használok, illetve mint azt írtam fogselymet.

Valaki mással is történt ilyesmi? Ti hogyan előzitek meg az hasonló dolgokat?


2022. okt. 20. 20:54
 1/10 A kérdező kommentje:
Bocsánat, ha a leírás kicsit felesleges, de ezt úgy éreztem most ki kell adnom magamból.
2022. okt. 20. 20:55
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is azok voltak. Mikor megcsinaltattam megkérdeztem a fogorvosom. Azt mondta, hogy hiába mosom gyerekkorom óta naponta 2x, a szájban lévő sav erejétől is függ. Többet nem tudok mondani.
2022. okt. 20. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
38%
Nyilván mindennek a hátterében van öröklődési faktor.
2022. okt. 20. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos a genetika is közrejátszik. Családom egyik ágában is iszonyatos fogproblémák vannak több generáción keresztűl. Szerintem egyértelmű, hogy örökölték a rossz fogakat. Szerencsére nekem olyan mint édesanyámnak

(egyenlőre legalább is), egészségesek a fogak.

2022. okt. 20. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Igen, örökölhetőek. Nálunk anyának voltak rosszabb fogai, apának egészségesebbek. Bátyám és én is rossz fogakat örököltünk, nekem jelenleg is van 3 ami le van törve, de már hála égnek van időpontom dokihoz. Azon kívül, hogy konzultálsz egy hozzáértő fogorvossal, hátha minimalizálható a probléma, jársz évente szűrésre, figyelsz a szájhigiéniára mást nem nagyon tudsz tenni.
2022. okt. 20. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Apámnak teljesen jók, anyámnak és az ő oldaláról mindenkinek nagyon rosszak, nekem 11 éves koromig nem volt semmi gond, onnantól rohamosan romlanak, már nagyon sok hiányzik és most is húzni kéne és kettőt gyökérkezelni

35N

2022. okt. 20. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ezt már párszor itt leírtam, de mindig le vagyok pontozva


Mindenkinek pocsék fogai vannak a családban, a család minden tagjának legalább a fél fogsora hiányzik/tömött/pótolt, az enyémek is genetikailag rosszak (fogorvosi megállapîtás), de érdekes módon nekem “csak” 3 hiányzó és 2 tömött fogam van, a hiányzó 3ból 2 teljesen egészséges csak rossz irányba nőtt, egyéb problémát okozó bölcsességfog. A másik 3 (1 hiány, 2 tömés) gyerekkori maradvány.

Baromi nagy különbség köztem és minden rokonom közt: én alkalmanként használok szákvizet és elmex gélt és évi 2 alkalommal elmegyek fogorvoshoz ellenőrzésre és fogkő leszedésre, mivel a 20-as éveim elején (20+ éve) rájöttem, hogy az bizony kell. (Nincs extra fogkövem, de azért van) Mindenki más a családban csak akkor megy fogorvoshoz, ha fáj a foga, ami mindenkinek egyre sűrűbben van.


Tanulság: rendszeresen fogorvoshoz kell járni és megfogadni a tanácsait.

2022. okt. 20. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Ja és kihagytam: ELEKTROMOS fogkefe!


#7

2022. okt. 20. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Sokkal kevésbé a genetika, mint sokan szeretnék hinni. Én fogorvos vagyok, és ha hetente 1x találkozom jó (és még mindig nem kiváló!) szájhigiéniájú pácienssel, akkor az már jó számnak számít. Mindenki kivétel nélkül azt gondolja, hogy mindent is jól csinál, már-már túlzásnak is érzem, hogy sokszor engem "leköröző" szájhigiéniát akarnak igazolni, miközben ahogy belenézek a szájukba jól látható a vastagon álló lepedék (ami ugye egy fogmosással lejön), a fogkő (ami az ott hagyott, le nem mosott lepedék megkövesedett formája, ami hetek alatt jön létre, magyarul azon a területen heteken keresztül egyáltalán nem sikerült megmosni), a régi rossz tömések, olyan szuvasodások, amik már otthon is jól láthatóak és ebből adódóan már elég mélyek.

A probléma sokszor már gyerekkorban elkezdődik. A szülők nem viszik el időben a gyereket "úgyis tejfog" címszó alatt, majd én nálam derül ki, hogy amit ők tejfognak hittek, az már maradó és már gyökérkezelés közeli állapotban van az a fog, ami alig 1 éve van a gyerek szájában. Csak mivel bele sem néznek a gyerek szájába, nem is tűnik fel nekik, hogy hopp ott hátul hirtelen lett valami, amit esetleg meg kellene mosni. Nem egy 7 éves páciensem volt már ,akinek már csak húzni lehetett ezt a fogát, miközben genetikai alapon nem jut el egy fog egyik napról a másikra a teljesen éptől a foghúzás állapotáig. Tipikusan akkor hozzák el a gyereket, amikor már nagy fájdalmai vannak és amikor én már majdhogynem tehetetlen vagyok. Nem merül fel, hogy elhozzák ellenőrzésre, hogy kedves emlék legyen a fogorvosi vizit és én vagyok rákényszerítve arra, hogy egy 6-7 éves gyereknek életre szóló traumát okozzak azzal, hogy a nagyon beteg fogát, amivel kezelés nélkül kórházba kerülne úgy fúrjam meg, hogy le kell fogni. Akinek meg már kiskamaszkorában agyontömött fogai vannak, annak igen, felnőtt korára nem várható, hogy meg tudja őrizni még jó szájhigiéniával sem a fogai épségét, épp azért, mert a tömött fog mindig egy amolyan "leggyengébb láncszem" lesz a szervezetedben, a mai modern tömőanyagokkal meg az a baj, hogy ha nem kiemelkedően jó a szájápolás, akkor pillanatok alatt alászuvasodik.

Sokan szeretik lehivatkozni a szüleiket, "már nekik is rossz volt". De az nem merül fel, hogy esetleg apuka, anyuka sem állt a helyzet magaslatán, hogy talán neki sem volt éppen megfelelő a szájápolása, hogy talán nem járt el annyiszor, amennyiszer menni kellett. Brutál sok fals infó kering, kezdve attól, hogy terhesség alatt tönkre mennek a fogak, de épp most vitatkoztam a gyerekvállalós kategóriában aranyos anyukákkal is fogszabályozásról, miközben a helyes, időben elkezdett kezelés például a fenntartható szájápolás miatt is fontos lenne, többről szól, mint esztétikai beavatkozás. Munkám egy igen tetemes részét teszi ki a fals információk, a tévhitek megcáfolása, de ez sokszor csak addig tart, míg az illető fel nem jön gyakorira, ahol azt hallja, amit hallani akar "ő nem tehet semmiről, ez genetika", csak aztán ennek a hozzáállásnak köszönhetően mennek tönkre a fogai idő előtt és emiatt kerül a fogorvos olyan helyzetbe, hogy nem tud jó minőségű tömést sem csinálni, mert hiába kérte, a beteg akkor sem hajlandó többet, jobban mosni.

Plusz a mai modern, szénhidrátdús táplálkozás, a nasizás, az ízesített vizek, teák és társai.

2022. okt. 20. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Cubina ***** válasza:
100%

Nálam többet senki nem ment fogorvoshoz, azt biztosra mondhatom. Már gyerekkoromban rendszeres fog- és szájápolás mellett törtek le nagy darabok a fogaimból úgy, hogy csak rágóztam, vagy valami puhát rágtam. Nálam a kis letörés is azonnali elviselhetetlen fájdalommal járt, ezért muszáj volt azonnal mennem a dokihoz.


7 és fél hónapra születtem, mindenféle bajom volt, a fogaim a doki szerint genetikailag ilyenek, nem raktározott a szervezet elegendő ásványi anyagot, sose lesz jobb.

Volt olyan, hogy havonta mentem a fogorvoshoz, nagyon sokszor ügyeletre is kellett mennem, mert ünnepnapon, hétvégén fájdult meg direkt. Ott meg nem kérdeztek semmit, kihúzták, pedig meg lehetett volna menteni. Még jó, hogy jöttek a bölcsességfogak, azok tudták pótolni a kihúzottakat.

Később teljesen kitört az első két fogam, majd a mellettük lévők is. Mivel azok tartották a hidat, az is ment a kukába.

Így lecsiszolták a két szemfogat és arra jött a híd.


Akkoriban kezdtem el használni a gyógyszerész által ajánlott Schüssler sót (Calcium Fluoratum D6). Azt mondta, hogy ez egy homeopátiás szer, és ha valami képes megerősíteni a fogakat, akkor ez az.

A szedése óta nem tört szét egyik fogam sem, régi amalgám tömés esett csak ki, de az pótolva is lett. Az amalgám méreg, ha van azzal tömött fogad, sürgősen cseréltesd ki, nekem is csak utólag szóltak.

A mai napig

Szóval, ezt a terméket (ami nem gyógyszer) bátran ajánlom neked, mert nekem is és a barátnőimnek is segített. Gyógyszertárban/neten lehet megrendelni és személyesen átvenni. Azóta nem törnek a fogaim, nem veszítettem el egyet sem, pedig lassan 50 éves leszek.

Szép fehérek is a szódabikarbónától, a híd is, meg a saját fogak is és senki nem hiszi el, hogy ami elől van, az nem a sajátom.

2022. nov. 15. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!