Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mit tudok tenni a fogaim...

Mit tudok tenni a fogaim altalanos egeszsege erdekeben?

Figyelt kérdés

Genetikailag szar fogaim vannak, napi 2-3x mosom egyebkent, de igy is van rossz fogam, most egy torott. (Megyek vele fogorvoshoz, ot is megkerdezem majd persze.) Apam 55 eves es kb havonta jar fogorvoshoz. (Kis tulzassal, de tenyleg gyakran van panasza.) O is egy kulturalt ember, rendesen mos fogat es szajvizet hasznal, bar o sok cukrot fogyaszt, de azert nem beteges szinten.

Most elkezdtem egy ideje kalciumos pezsgotablettat inni, mivel segithetnem meg, hogy ne legyen nekem is kesobb sok panaszom? Tehat az altalanos dolgon kivul, mint a rendszeres, alapos fogmosas, milyen eteleket egyek pl, stb. A fogselymezest elkepzelni sem tudom, hogy mukodik, de ugy tudom, az is hasznos.

Szoktam inni cukros uditoket, de nem mindennapos, ritkan veszek egy nagy kolat es az elfogy par nap alatt, mondjuk ilyen havi 2x de alapbol inkabb csapvizet iszom.

Barmilyen tippet elfogadok.


2022. dec. 8. 04:20
 1/7 anonim ***** válasza:

- Fogmosás MEGFELELŐ TECHNIKÁVAL - a fogorvost kérd meg, hogy mutassa meg, hogyan kell. A fogak összes felszínét meg kell mosni, és a szájüreg többi felületét is.

- Fogmosás után a fogselyem alapvető. Ennek a használatát is megmutatja majd neked a fogorvos. Én a szenzitív fogselymet szeretem leginkább, ami puha, lágy.

- Én nullára vettem a cukros üdítők fogyasztását, neked is ezt javaslom.

- Fogorvosi kontroll évente.

2022. dec. 8. 04:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Koszi. Szeretnek majd valtani elektromos fogkefere, elvileg alaposabban lehet veluk fogat mosni.

Fogselymet nem bizarr erzes hasznalni amugy? :D Ha mindkenkepp javasolt, nem ez fog visszatartani, csak erdekel.

A Listerine es tarsai hasznalnak valamit? Regebben hasznaltam gyakran, mert jol esett fogmosas utan, tovabb tartott a frissesseg, de leszoktam rola.

2022. dec. 8. 07:11
 3/7 A kérdező kommentje:
Ja, egyebkent egesz alaposan szoktam fogat mosni, oldalrol is megmosom rendesen meg felulrol is, szerintem tovabb is mosom ketto percnel, illetve a nyelvem sem marad ki, azt is tisztan tartom. Gondolom a szajpadlasomat azert nem kell megsikalni :D
2022. dec. 8. 07:13
 4/7 anonim ***** válasza:

Fogorvosként válaszolok

Igazából a fogselyem a jó szájápolás egy alapvető kelléke, mivel a fogak közti területet nem tisztítja semmi más. Ha te nem használsz, az azt jelenti, hogy a fogközeid (a fog felületeinek kb 40 %) soha egyáltalán nincsenek megtisztítva. A felnőtt lakosság körében a fogak közti szuvasodás a leggyakoribb, pontosan azért, mert nincsen megfelelően (a te esetedben egyáltalán) megmosva.

Hogy jól mosol-e fogat, azt te csak akkor tudod objektíven megítélni, ha erre egy ún. plakkfestő tablettát használsz, amit természetesen fogmosás után kell elszopogatni és megfesti azokat a területeket, ahol ott maradt a lepedék. De még ez sem annyira 100 %-os, hiszen otthon nyilván nem fogsz bizonyos felszínekre rálátni. Erre kell a fogorvos, aki viszont ezt le tudja ellenőrizni és el tud látni tanácsokkal, hogy mely felszínekre kell jobban odafigyelned, milyen fogkefével tedd azt (bölcsfogak miatt én például gyakran ajánlok kis fejű fogkeféket, amivel jobban el lehet őket érni), milyen fogselymet célszerű használnod (én majdnem mindig a szürke Oral-B-t ajánlom, mert azzal tényleg könnyedén be lehet csúszni anélkül, hogy elvágná az ember az ínyét), vagy esetleg valahol fogköztisztító kefét lenne célszer használni.

Általában szájvizet nem szoktam ajánlani, ennek több oka is van. Először is a legtöbb termék nem sokkal több egy lehelet frissítőnél. Másrészről, a mechanikai tisztítást nem helyettesíti semmi sem, és az az első számú kulcsa mind a szuvasodás megelőzésének, mind a fogínygyulladás elmulasztásának. A lakosság jó része ott követi el a hibát, hogy úgy öblöget, hogy mellette nincs is rendesen megmosva, a lepedék alá meg úgy sem tud bemenni a szájvíz hatóanyaga (ha egyáltalán sikerül olyat kiválasztani, ami ér is valamit!), s minekután a lepedék talaján gyulladt be az íny is, így a szájvíz maximum csak tüneti kezelésre lehet jó. Persze vannak kivételek, ahol mindenképpen ajánlok, például már kialakult fogágbetegség, vagy olyan alapbetegség, ami miatt eleve érzékenyebb az íny a lepedékre (diabétesz például), vagy ha úgy látom, hogy egyszerűen nincs esély arra, hogy javítsak az illető szokásain, mert bármi miatt nem hajlandó megfogadni a tanácsaimat, akkor előfordul, hogy azt mondom, használjon bizonyos terméket, de attól továbbra sem a csodát várom, csak esetleg kicsit lassabban romlanak majd a fogak, vagy a fogágy enyhébben lesz gyulladt. Itt mindig elmondom a mosogatós példámat is: ha van egy iszonyat koszos edényed, nyilván egy kis mosószeres öblítéssel nem lesz tiszta, erre való a szivacs és a súroló. Ugyanez a helyzet a fogmosással meg a szájvízzel is.

A táplálkozásnál egyértelműen a nassoló étrend az, ami rendkívül káros és itt az a lényeg, hogy nasi lehet bármi. Tehát ha te órákon át majszolsz egy szendvicset, ha egész délelőtt kortyolgatod a teát, ha nincsenek órák, amikor a szádba tiszta vizen kívül más nem kerül, akkor a száj pH-ja tartósan savas lesz, ami kedvez a szuvasodást okozó baciknak. Nem azzal van a baj, hogy megeszel egy szelet csokit ebéd után desszertnek, hanem az, hogy reggeltől délig folyamatosan valamiben ázott a szád, hol a kávéban, hol fél óra múlva a reggeliben, akkor már egy kis narancslé is lecsúszik stb. A lényeg, meg kell tartani a fő étkezéseket, ha igény van rá, akkor persze uzsonna, de közte csak víz. Nem ízesített, nem citromos, mezei mentes víz. Lehet édességet enni, de mindenképpen valamelyik étkezés mellett, nem azok között.

2022. dec. 8. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Koszonom a reszletes valaszt. Sajnos az ilyen “nassolas” pedig pont jellemzo ram, eleve lassan iszom meg a kavemat, de ha veletlenul hamar elfogy, akkor csinalok egy masodikat es akkor azt iszom lassan, tehat mondjuk reggeltol x oran keresztul folyamatosan kavet iszom, utana ebedido valamikor delutan, utana van maximum egy kis nyugi, amikor maximum vizet iszom.

Egyebkent lehet nem mosom jol, most megneztem alaposabban es a ket leghatso ragofogamnal lattam lepedeket kozvetlenul az iny menten egy csikban, nem eri el normalisan a fogkefe szerintem, mert utana megprobaltam celzottan ott mosni, de nem jon le. (Friss lepedek, korommel siman lejon.)


Ezt a fajta fogkefet hasznalom: [link]


Biztos nem a legjobb😂 Nem tudom, melyik lenne jo helyette, mindenkepp soft kell, a kemenyebbeket nem szeretem, meg ennek kenyelmesen kicsi a feje is.

(Szajvizet termeszetesen nem fogmosas helyett hasznaltam soha, hanem utana.)

2022. dec. 9. 11:45
 6/7 anonim ***** válasza:

"Fogorvosként válaszolok"


Köszi a szakszerű választ 💕

Azt megmondanád kérlek, h a fogselyem kiváltható-e teljesen interdentális kefe használatával? Fogszabályzóm van, és most a fogselymet csak nagyon komplikáltan tudnám behúzni egyenként a fogközökbe, ezért helyette fogköztisztító kefét használok, alaposan, fogkrémmel.

2022. dec. 9. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 xp ali ***** válasza:
Jó a fogköztisztító, de mindenhova akkorát használj, ami éppen hogy befér. Nekem is vagy 4 féle kell. Használat után ölítsd el, nem kell kidobni minden használat után, csak amikor már látod, hogy kopik a kefe. Elég napi 1szer, este használni. Meg van olyan, hogy 1 csomós fogkefe, főleg a feltorlódott fogaknál hasznos. És javaslom, hogy menjetek el 1 paradontológushoz, mert ahhoz a fogorvosok nem nagyon értenek és ha olyan bajotok van, akkor hiába kezelget a fogorvos.
2022. dec. 26. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!