Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Gáz ha valakinek rosszak a fogai?

Gáz ha valakinek rosszak a fogai?

Figyelt kérdés
Minden nap mosom, van hogy 3 szor is, de így is romlanak vagy törnek le. Ismerőseim akik meg 0-24 dohányoznak semmi baj a fogaikkal. Nem tudom miért van ez:/
2023. júl. 4. 13:45
 1/7 anonim ***** válasza:
38%
Genetika. Fogorvost keress fel.
2023. júl. 4. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Csak az a gáz ha el is hanyagolod, tehát ha rossz meg kell csináltatni.
2023. júl. 4. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Olvastam, hogy nem lehet genetika szóval fogalmam sincs mi van.

Van időpontom körzeti fogorvoshoz. Csak nem tudom, hogy ő meg e tudja csinálni az egészet ha megkérem, vagy inkább magán kellene.

2023. júl. 4. 14:00
 4/7 anonim ***** válasza:

Az genetika, hogy az ismerőseidnek nem romlik, pedig nem tartják karban.


Elvileg a tied is karbantartható lenne megfelelő tisztítással. A körzeti is meg tudja csinálni, de lehet, hogy bizonyos dolgokhoz nincs mondjuk felszerelése. Meg valószínű, hogy nem tud mondjuk minden héten visszahívni, hanem havonta egy-két fogat tud megcsinálni. (Ennek is megvan az előnye, egyfajta folyamatos kontroll, ráadásul ingyen.)


Mindenesetre tanácsot tud adni. Arra is nyugodtan rákérdezhetsz, hogy van-e olyan fog, amivel szerinte jobban tennéd, ha jobban felszerelt magánrendelőbe mennél. Vagy ha foghiányod vagy menthetetlen fogad van, nálunk a körzeti nem csinál implantátumot, aki azt szeretne, annak magánorvoshoz kell menni mindenképp.


Nálunk csak magánfogászaton van olyan dentálhigiéniai kezelés, aminél megfestik a fogaid, és így látod, hogy hol maradt ott a lepedék. De a körzetit is megkérheted, hogy adjon tanácsot a fogaid tisztításához.

2023. júl. 4. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Életmód, vitaminbevitel, ásványi anyag bevitel, folyadékbevitel stb. A ciginek semmi köze a fogakhoz, max elszínezi őket kívülről. Egészségesen kellene élned és kerülni a cukros italokat ételeket...
2023. júl. 4. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"A ciginek semmi köze a fogakhoz, max elszínezi őket kívülről."

Semmi köze, csak éppen a fogágybetegség első számú okozója az elhanyagolt szájhigiénia mellett és ugyanolyan népbetegség, mint maga a fogszuvasodás.

Olyan értelemben gáz, hogy a legtöbb esetben valóban az elhanyagolás talaján alakul ki, mégha valaki ennek nincs is tudatában. Ezekre vannak objektív mérési módszerek, ott van például az ún. dmf index, ami a lyukas, a szuvasodás talaján kihúzott és tömött fogak számát adja meg. Magyarország az unióban dobogós helyet foglal el az index alapján, holott a mutató nem a könnyebben elérhető fogorvosi kezelések alapján számol, mivel ebben az esetben ugyanannyinak kellene lennie nálunk, mint Svájcban, mert mint írtam, a restaurált fogak is beleszámítanak, egyszerűen számos országban el sem jutnak odáig az emberek, hogy egyáltalán kilyukadjon. Ez azért nehezen magyarázható a genetikával, már aki valóban tanult genetikát és nem csak mentséget keres. Itthon még így is elég bőkezű tb alapú fogászati csomag van, ami még világviszonylatban is egyedülálló, a fogászati turizmus meg éppen azért virágzik, meg még az itthoni fizetésekhez képest is áron alul dolgoznak az orvosok (például egy darab korona Ausztriában olyan 2000-3000 euró, itthon már 35ezer forintért is van ugyanolyan anyagból készült termék). Ez azért akárhogy nézem, nincs arányban az ottani, meg az itthoni fizetésekkel. Lehet éppen az a baj, hogy vannak országok, ahol felfogják az emberek, hogy ha nem vigyáznak rá, akkor nem lesz másik, mert azért egy átlag osztráknak ez legalább annyira komoly kiadás, mint egy magyarnak. Csak itthon valahogy jobban hisznek az emberek a csodákban, sok a fals infó is (itt gyakorin is annyi hülyeséget olvasni) és mikor már csak egy teljes szájrehabilitáció segít, ami sok éves kezelést és milliókat von maga után, akkor jönnek a rácsodálkozások. Egy osztrák ennek tudatában vigyáz a szája egészségére, egy magyar meg tudás hiányában vár addig, amíg már tényleg csak a csoda, vagy egy 7 számjegyű összeg segít.

El kell menni fogorvoshoz és rá kell kérdezni, hogy min kell változtatni. Őszintén el kell mondani a szokásainkat, esetleg bemutatni pontosan hogyan történik a fogmosás, egy étkezési napló sem hátrány, mivel sokszor a rendszertelen étkezés, a nassoló étrend a ludas. A szuvasodás a mezőgazdasági forradalommal egy időben vált népbetegséggé, a szénhidrátdús ételek az első számú okozói, emellé társul egy szegényes szájhigiénia és kész.

A betegek hozzáállásával sokszor azt baj, hogy nem őszinték, habár a szájuk elárul mindent. Én fogorvos vagyok, számtalanszor jártam úgy, hogy a beteg olyan szájhigiénét akart igazolni, ami még nekem sincs, ehhez képest nekem nincs fogkövem, neki meg még ott is vastagon áll, ahol már egy 3 éves gyerek is képes lenne megmosni. Ez meg kicsit kellemetlen indítás, mivel az orvos-beteg kapcsolat bizalmi alapú, de az orvosnak ugyanúgy bíznia kell a betegben, mint a fordítva. Most ha az első találkozásnál azzal indít, hogy a képembe hazudik, amivel azt közli felém, hogy nem engedi, hogy a tudásom ezzel kapcsolatban objektív legyen, mégis milyen irányba kéne elvinnem a kezelést, ahol a kooperáció kulcsfontosságú? Hogyan kellene egy 50 éves, sokszor ráadásul magasan kvalifikált embert olyan alapvető dologra megtanítanom, mint a fogmosás? És hogy tanítsak meg egy olyan embert, akinek van mondjuk 8 elemije és alapvető kifejezéseket nem tud, emiatt egyszerűen nem lehet elmagyarázni neki egy jó technikát (a fog minden oldalát meg kell mosni, nem oldalirányba sikálunk, így a metszők és úgy az őrlők - ezeket sokan nem értik).

2023. júl. 5. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ha közel ülnek egymáshoz nagyon a fogaid, közötte nagyon könnyen szuvasodhat, ha napi 10-szer mosod akkor is. Töredezés lehet vitaminhiány, felszívódási zavar és részben genetika is, de ha például szuvasodik a fog, csak éppen nem látható neked, attól is eltöredezhet. A cigi viszont tényleg nem a legnagyobb probléma itt, a cukros dolgok és a rossz fogmosási technika (fogközök, fognyaknál, ínynél rosszul) sokkal nagyobb baj. Fogágybetegség és lepedék miatt indul meg, a cigi inkább a gyulladáson ront tovább.
2023. júl. 6. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!