Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Mit kell végezzek, hogy...

Mit kell végezzek, hogy szájsebész lehessek?

Figyelt kérdés

Orvosira kell jelentkeznem vagy fogorvosira? Illetve körülbelül mennyi szemeszter kell a teljesítéséhez, ha tegyük fel nem ismételnék évet? És nagyon nehéz lenne teljesíteni?


Hallottam már olyat,hogy mindkét egyetemet el kell végezni és olyat is, hogy csak orvosi és onnan specializálódni és fordítva is csak fogorvosival.


Egyszerű fogorvosi egyetemről megoldható a szájsebész specializálódás?


Bocsi a sok kérdésért



2023. szept. 9. 22:32
 1/10 anonim ***** válasza:
65%

Orvosi egyetem. Az általános orvosi után szakosodsz.

Nézz utána a SOTE honlapján.

2023. szept. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
7%

Nincs fogorvosi egyetem!

Orvosi, aztán szakosodaz.

2023. szept. 9. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Hogyne lenne, van külön fogorvostudományi kar. Sote-fok, de-fok stb
2023. szept. 9. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Szóval fogorvosiról nem is lehet szájsebészetire szakosodni?
2023. szept. 10. 07:19
 5/10 anonim válasza:
100%
Fogorvosiról dento-alveoláris sebészetre lehet szakosodni.
2023. szept. 10. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
100%

Itt van egy táblázat, ahol meg tudod nézni, hogy általános orvosi és fogorvosi (és gyógyszerészeti) után merre lehet szakosodni és milyen ráépített képzések vannak:

[link]

2023. szept. 10. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
78%

Na a szokásos “halvány lila fingom nincs, ezért válaszolok” jellegű kommentek.

Ez attól is függ, te mit értesz szájsebész alatt. Klasszikusan a dentoalveoláris sebészt értjük ez alatt, amihez el kell végezned az 5 éves fogorvosi szakot majd egy 3 éves rezidensképzés keretein belül szakosodsz szájsebésznek. Sokan helytelenül a fejnyak sebészeket, vagy maxillofaciális sebészeket hívják így. Utóbbi egy olyan speciális szakvizsga, amihez mind az általános orvosit mind a fogorvosit el kell végezni, és utána szakosodni, ebből adódóan irtó nagy hiány van belőlük. Míg a fej-nyak sebészek általános orvosit végeznek 6 év alatt és utána szakosodnak, nekik inkább a fül-orr-gégészekkel van rokonságban a végzettségük.

2023. szept. 10. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm 5,6,7. Ötödik pont az ilyen beavatkozásokra gondoltam, csak nem tudtam a pontos nevét!
2023. szept. 10. 09:28
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Tovább pontosítok az idáig érkezett válaszokon: Amit a köznyelv szájsebésznek hív, abból létezik a dentoalveoláris sebész és a maxillofaciális sebész. Nézzük, mi a különbség!


-Dentoalveoláris sebész: Ő FOGORVOS végzettségű, akinek a betegei fogorvosi székben ülnek.

Hozzá küldik a nehezen eltávolítható fogakat, ahol kisműtét is szükséges lehet (például félig kinőtt bölcsességfogak). Cisztákat távolít el, fogimplantátumokat helyez be, stb.


Fogorvosi kar: 5 év + Szakképzés: 3 év


-Maxillofaciális sebész: Ő ÁLTALÁNOS ORVOS végzettségű, aki altatásos műtéteket is végez. Amilyen betegeket ellát: Daganatos beteg, ahol a daganatot és a környéki nyirokcsomókat ki kell műteni; Balesetes beteg, akinek eltört az álkapcsa például; Fogszabályozásra váró beteg, akinek altatásos műtét keretében "helyre kell tenni" az állcsontjait is, stb.


Általános orvosi kar: 6 év + Szakképzés: 6 év

(Ez a szakképzés magába foglal sok tárgyat, amit a fogorvosi karon tanulnak, de általános orvos nem tanult)

2023. szept. 10. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
9es ez érdekes irás volt , tök jó hogy kiemelted, hogy az első az a kategória AKINEK A BETEGEI fogorvosi székbe ülnek. Én is mást gondoltam a szájsebészekről.
2023. okt. 30. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!