Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Idegsérülésről tudnátok mesélni?

Idegsérülésről tudnátok mesélni?

Figyelt kérdés
Annyira beparáztatott a doki és az ismerősök a bölcsességfog eltávolítással kapcsolatban, hogy jelenleg nincs az az isten, hogy én ezt kiműttessem. Az a gond, hogy annyira közel van az ideghez/hozzáér(?), hogy nagyon nagy a kockázata az idegsérülésnek, ami miatt zsibbadna, vagy nem érezném a fél arcomat életem végéig. Ha ez bekövetkezne, akkor lehet valahogy gyógyítani?
2023. szept. 15. 18:00
 1/7 anonim ***** válasza:
10%
Már hogy érne ideghez a bölcsességfogad??? A bölcsességfog az állkapocs csontban van, abban pedig nem futnak arcidegek...
2023. szept. 15. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Nem tudom, de pl. az uniklinik fogorvosi oldalán szerintem ingyen válaszol erre neked fogorvos is.
2023. szept. 15. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Nekem életem legenyhébb beavatkozása volt a bölcsifogam kivétele. Kaptam egy szurit, bementem kb 10 mp volt, utána se volt bajom két nap múlva már ettem.
2023. szept. 16. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
50%
(Más, ha ki kell műteni. De megbízhatsz a fogorvosodban. Szerintem nincs ott olyan ideg, aminek a sérülése komoly kárt okozna) :)
2023. szept. 16. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Hú, egyes, bár ne szólaltál volna meg :D Ha nem volna (érző) ideg a fogban, és a fog közelében, mégis mitől fájna, és vajon miért kellene fájdalomcsillapítót adni?


Kérdező: semmi bajod nem lesz. Ha pedig kontár az orvos, az nem a te hibád. Nekem egy sima bal felső 3-as húzás után gennyesedett úgy el a seb, hogy két héten keresztül mennem kellett szájsebészetre, pedig az nem bölcsifog.

2023. szept. 16. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#5. A kérdező nem fogidegről beszél,hanem arcidegről. Márpedig az nem a bölcsességfogban van. Keveritek a szezont a fazonnal...🤦‍♀️


"Ha pedig kontár az orvos, az nem a te hibád. Nekem egy sima bal felső 3-as húzás után gennyesedett úgy el a seb, hogy két héten keresztül mennem kellett szájsebészetre, pedig az nem bölcsifog."

Egyrészt az, hogy elfertőződött a sebed, be az orvos hibája, hanem a tiéd, az elégtelen szájhigiéné és/vagy a nem megfelelő sebápolás következménye.

Másrészt meg: "bölcsifog"... Anyám borogass, nem úgy van, hogy 16 alattiak nem használhatják az oldalt?!

2023. szept. 16. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
80%

Eléggé furcsának találom egyik másik választ, miközben visít róla, hogy hozzá nem értő kommentje. Tudod kérdező, pont azért mindegy más ember tapasztalata, mert sokakat nem is érint a probléma, így nem is érti, miről beszélsz (1,3 válasz pl), megint más meg érti a kérdést, csak a probléma kialakulását nem (5-ös komment).

Tehát. Alsó bölcsességfog eltávolításánál, ritkán 7-es fognál merülhet fel az állkapocsban végig futó ideg sérülése. Mivel jóval több bölcsfogat távolítanak el, mint ahányszor ennek a lehetősége fennáll, így nem csoda, ha nincs mindenkinek elmondva az, ami úgysem fog megtörténni. Ez az ideg felelős az állkapocs, így az alsó fogak, az alsó ajak belső felszínének beidegzéséért. Ez az ideg haladhat centiméterekre is a fogaidtól, de lehet az is, hogy pont rajta csücsül a bölcsfog, fogorvosként volt szerencsém 7-es fogat is ilyen pózban állni látni. Mi a teendő, ha röntgenkép után felmerül az idegi érintettség lehetősége? Egyszerű. Ilyenkor szokás 3D-s felvételt (CBCT) készíteni, amivel pontosabban lokalizálható az ideg. A panorámaröntgen eleve torzít, ráadásul sokszor csak annyi látszik belőle, hogy mondjuk a fog gyökere és a csatorna (amiben az ideg fut) egy szintben van, de ezek sokszor elmennek egymás mellett anélkül, hogy kontaktusban lennének. Az igazán nagy pech, ha a fognak 2 szétálló, majd kampósan összetérő gyökere van és a kettő között fut el valóban az ideg, több mint 5 éve dolgozom, 3 hete láttam először ilyet (magyarul nem mindennapos), de egy CT-vel erre is fel lehet készülni és több sikeres, mint sikertelen műtét van már.

Azért nem fogsz ilyen tapasztalattal találkozni, mert nem nagyon van ilyen. Ha nagyon sz@rok az anatómiai viszonyok, akkor csak indokolt esetben veszik ki onnan azt a fogat, vagyis ha a műtéttel járó esetleges szövődmények még mindig kisebb problémák, mintha bent hagyják a fogat. Ilyen formán pedig kár rettegned. El kell mondaniuk az esetleges idegsérülés lehetőségét, mert minden beavatkozásnak lehetnek szövődményei, de ez igaz egy mezei fogtömésre is.

Idegsérülés meg lehet többféle is. A legvalószínűbb, hogy az ideg csak vongálódik, mely 3 hónaptól 3 évig ugyan, de gyógyul. Zsibbadás, érzéskiesés lehet. Az idegszakadás iszonyat ritka, mert borzasztó szerencsétlen anatómiai viszonyok kellenek hozzá, de mint írtam, ezt nem is fogják megkockáztatni, ha nincs feltétlen szükség rá. Tehát: ott bizony fut egy ideg, és igen, ha olyan a helyzet akár sérülhet is, de ez nincs összefüggésben az orvos kontárságával, ez nem egzakt tudomány, hanem orvoslás, a kórházban is halnak meg emberek, mert a műtőasztalon a rutin beavatkozásra nem úgy reagál, vagy másként van az illető bekötve, mint ahogy a tankönyvek írják (és amiről itt többeknek még mindig fogalmuk sincsen!).

Aki meg nem ért hozzá, az tartsa meg a magánvéleményét, mert szakemberként elképesztő látni, hogy a hiányos tudás milyen arroganciával társul.

2023. szept. 16. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!