Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Fogorvoshoz vagy fogtechnikush...

Fogorvoshoz vagy fogtechnikushoz menjek?

Figyelt kérdés
Felül kilettek húzva a fogaim nyar elejen. Begyogyultak a huzasok helyei. Ket fogorvossal mar porul jartam, az egyik helyen elrontottak a fogsort, elvoltak csuszva a fogak belulrol nezve, meg az inyresz agyon volt csiszolva ezert folyton leesett. Mivel eletemben eloszor kapok kiveheto fogsort, hat en is buta voltam es elfogadtam. A masodik fogorvos meg fogprobanal elkuldott, hogy nem lehet valtoztatni masodszorra rajta, mondjuk vegig eleg ellenszenves volt a doki velem... Igy most fogorvost vagy technikust keresek. De mar rettegek,hogy megint porul jarok 140 ezret buktam mar de fogam nincs es junius-julius ota igy vagyok! Megalazo igy lennem, nem merek beszelni a munkahelyen se boltban se sehol, nem merek sehova se menni igy, enni alig tudok, mosolyogni nem merek! Az utolso doki fogagybetegseg gyanuja miatt elkuldott parodontologushoz, aki ket fogamon zart kuretet csinalt, kerdeztem tole, hogy ilyen esetben fogorvoshoz vagy fogtechnikushoz menjek e? Azt mondta "legalisan" fogtechnikus nem turkálhat a számban, nem dolgozhatna fogorvos nélkül, tehát fogorvoshoz kell menni aki levesz mintákat a fogsor elkészítéséhez. Sose voltam fogtechnikusnál, nem tudom, hogy az hány mintát vesz le a fogsor elkészítéséhez, az utóbbi fogorvosnál aki elküldott, legalább 3 mintalevételem volt, egy rendes mintalevétel, amiben benne volt az ínyrész és a szájpadlás rész, utána volt egy harapás mintám, meg próbánál ia volt egy mintám.. Van aki járt már fogtechnikusnál? Hány féle mintát vesz le a fogtechnikus? Igaz ez, hogy fogorvoshoz menjek inkább ha fogsort csináltatok?
2023. szept. 24. 22:03
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Fogtechnikus nem fog tudni neked önállóan fogsort csinálni, nem fog a szádban turkálni, ahhoz kell fogorvos, ő valójában csak a fogsort csinálja fogorvosi minta alapján. Nem legálisan biztosan lehet, de egyébként jobban nem fogsz járni.
2023. szept. 24. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Miért kellett őket kihúzni?
2023. szept. 24. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Fogorvoshoz, fogtechnikus nem nyúlhat szájba. Nyilván vannak történetek, ahol technikus csinálta és milyen jó lett, de egyrészről egy jó technikus nem szorul rá arra a fekete jövedelemre, mivel van annyi fogorvos megrendelője, hogy jól megéljen belőle, másrészről az ilyen esetek közül nyilván csak a pozitív kimenetelűnek lesz hírértéke, azzal nyilván nem dicsekszik senki, hogy pénz hiányában illegálisan próbált valamit, ami aztán rossz lett, így most se pénze, se foga.

Teljes kivehetőt szerkeszteni valójában marha nehéz, én fogorvosként kifejezetten nem szeretem csinálni, habár a legkevesebb munkával a legtöbb bevételt hozó beteg a teljes kivehető pótlásos. Több oka is van. Egyrészről olyat szerkeszteni, ami az állkapocs ízületnek is megfelel (tehát az aktuális csontmennyiségnek megfelelő harapási magasságot beállítani) vaktában nem lehet, megfelelő a műszerekkel bemérve pedig a pótlás ára éppen pont meg is triplázódna, miközben tipikusan nem a jómódú emberek szorulnak ilyen pótlásra, hanem elsősorban kisnyugdíjasok, akiknek már az a 160ezer forint is iszonyat összeg, hát ha még ennek a háromszorosát kéne kiperkálni. Másrészről ha nem elég intelligens a beteg, akkor nem fogja tudni megérteni azt, hogy már soha nem lesz olyan, mint mikor saját fogai voltak. És ezt neked is írom kérdező. Itt nem releváns, hogy régen kinek milyen fogai voltak, az aktuális állapotokra szerkesztünk pótlást, ami lehet egészen más, mint ami volt ott 30 éve. Ahhoz, hogy egy ilyen pótlás jó legyen, elsősorban jó, szerencsés anatómia kell, amire fel tud cuppanni a pótlás. Sokaknak nem ilyen a szájuk, mert annyira lesorvadt a csontjuk, hogy arra már nem lehet semmit sem rakni, de sokan ezt képtelenek felfogni. Ezzel újra kell tanulni beszélni, rágni, új szokásokat kell felvenni, csak megint olyan emberekről beszélgetünk, akik szinte egy egész életet leéltek adott szokásokkal, azokon változtatni nem olyan könnyű. Mindig azt mondom, ez olyan mint egy lábprotézis. Ebben az életben már cigánykereket vetni nem fog vele, ennek sajnos vége. De ha elég ügyes és kitartó, alap dolgokat fog tudni vele csinálni, megtanulni járni vele, akàr futni. Vagy lehet bent duzzogni a szobában, mert nem kapta vissza a régi életét egy pótlékkal. Itt is ez a helyzet.

A lényeg: orvoshoz kell menni; a fogpróbánál addig ne bólints rá semmire, míg végig nem vizsgáltad mindenhonnan a leendő pótlásodat, ha bármi nem tetszik, ott kell szólni, akár újra kell kezdeni az egészet is, de az még mindig nem akkora baj, mint átadásnál kibökni, hogy amúgy ez nem is jó; a lenyomatvételek száma iszonyat fontos, az a szíve-lelke az egésznek, azok nem megkerülhetőek; fogadd el, hogy olyan, mint régen már sosem lesz, ha beszélni már tudsz vele, akkor a pótlás inkább jó, a rágás újratanulása meg kitartást és gyakorlást igényel.

2023. szept. 24. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Azt soha nem tudtam,hogy ha protézis kell,fogorvoshoz kell menni!Amikor kihúzták az összes fogam,és csinált alsó felső protézist,akkor igen.Ez kb.20 éve történt.Nem volt jó sokáig!Fájt az inyem,kiesett a protézis.Elmentem fogtechnikushoz.15 éve.Tökéleteset csinált nekem.Tudtam vele csinálni mindent,amit kell a fognak.15 év után elkezdett sorvadni az inyem,és kerestem egy új fogtechnikust,mert sajnos meghalt,aki a tökéleteset csinálta.Az újat nem birtam viselni.Kerestem másik technikust.Sokszor mentem hozzá!!!!Előttem csinálta meg a fogsorokat. elkérte a régit,és az első próbára valahogy arra csinálta az ő verzióját.Nem lett jó.Az alsót alábélelte.Persze plusz pénzért.Rettentően nézett ki.De úgy se tudtam vele sem beszélni,sem enni.Visszavittem.Csinált egy teljes új alsó-felsőt.Többször mentem próbára.Nem lett jó.Nem mentem vissza többet.Jelenleg a második alsó,és a 3.felső van a számban,de fáj,és nem birok rágni.Egyébként szép a mosolyom,és nem látszik,hogy protézis.Nyugdíjas vagyok.Igen, a 150 ezer forint sok volt.A másodikat ingyen csinálta.Hova forduljak?A technikushoz biztos,hogy nem megyek vissza.Hátha tud valaki segíteni.
dec. 29. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
En az Unikliniknél csinaltattam meg vegul a felso protezist. 250 ezer ft volt Dr. Holló Ádámnál. Vittem fényképet a régi saját fogaimról, hogy hasonlót szeretnék.Kis fogak, és az ínyrész se látszódjon mosolynál. Mellé csinált a jelenlegi helyzetről képet. Megkaptam a protézist, nem tör sehol, nagyon kényelnes, olyan kinézetre mintha a sajátom lenne. :)
dec. 30. 01:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!