Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Segítséget kérek tőletek....

Segítséget kérek tőletek. Hozzászólnátok, leírnátok kérlek, hogy milyen gondolataitok vannak a lentebb írtakkal kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Szóval nekem nagyon nehéz erről írnom, de rosszak a fogaim. Anya nem törődött ezzel gyerekkoromban (nem vádolom emiatt, sok gondja volt), úgy nőttem fel, hogy nem mosok fogat. Aztán persze ráébredtem, hogy kell és nem akarok igénytelen lenni, de késő volt. Az iskolai fogászaton én voltam az, akinek mindig tömni kellett a fogát, többet is.

A szájhigiéném nem volt a legjobb, nehezemre esett napi rutint kialakítanom. A gimnázium után a fogaimat folyamatosan megcsináltattam,de elromlottak, majd megint megcsináltattam... Két éve mentem utoljára fogorvoshoz. Tudtam, hogy mennem kellett volna, mert vannak még rossz fogaim. De félek, félek hogy elítél. A fogaim állapota azóta is romlik. Van már 5 gyökérkezelt fogam, és csak pár fogam nem tömött. Több tömött fogam lyukas már. Az egyik bölcsességfogam eldőlve nőtt ki, el is romlott, letört belőle egy nagy darab. Gyökérkezelt fogam is szuvasodik.

Mindennap gondolok erre, mindennap nyomaszt, talán ez okozza legnagyobb lelki fájdalmat, hogy hogy tehettem és tehetem ezt magammal, miért vagyok ennyire akaratgyenge, merülek az önvádaskodáson keresztül az önsajnálatba.(Írhattam volna a mentális egészség kategóriába is.) Sokat olvastam a témában, tudom milyen következményekre számíthatok, ám a félelmem erősebb, nem merek elmenni, annyira félek, hogy elítél.

Tudom, orvos, nem az a dolga, hogy ítélkezzen, de általában lenézően viselkedett velem (meg is értem, egyébként.) Csak Szeretnék egészséges lenni, és teljesértékűen élni igényes életet :(

24 éves vagyok. :(


2014. máj. 8. 16:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Én 26 éves vagyok és sok tömött fogam van, 2 már hiányzik is.

De nálam nem az étkezésen múlott, nem a fogápoláson múlott (mert ápolva voltak-vannak), a rossz fogakat, a könnyen-hamar romló fogakat genetikailag is lehet örökölni (nekem pluszban sajnos megmutatkoztak már az ínysorvadás előjelei-apámnak ez van, még 60 éves sem volt, de kihullott neki az összes foga).

Illetve szültem már, és a terhesség sok anyukának a szervezetéből kiveszi a kalciumot és egyéb vitaminokat, amik szintén tetézik a fogromlást (nekem is szülés után kezdtek piszkosul romlani a fogaim).

De azt gondolom, hogy függetlenül attól, hogy mi miatt alakult ki, ha az ember eljut agyban, hogy ő tesz ez ellen, tehát ha eddig ilyen volt, most majd más lesz, vagy nekiáll és megcsináltatja, hogy ne legyen még rosszabb a helyzet, azért már megint csak sokat tesz és az mind-mind pozitív dolog.

Szóval hajrá, csináltasd meg a fogaidat és ha eddig nem volt mindennapos a fogápolás, most majd legyen az.

2014. máj. 8. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
Én is 26 vagyok, ma húzták az egyik bölcsességfogam. Már volt egy húzásom sőt 4-5éve van egy kettes koronám is felül, meg se számolom hány tömésem van szóval ez ilyen dolog, nem kell szégyellni. Régebben rendszertelenül mostam sokszor elmaradt, most már napi 2x legalább mosom. Erőt kell venni magadon, ez olyan mint a fürdés csak nem olyan feltünő de kötelező.. Kollégám 30fölött van minden nap tömi magát csokival cukorral, de egyetlen árva lyukas foga sincs.. Szóval génekben van.. ezt örököltük. Fel a fejjel! És irány a fogdoki!
2014. máj. 8. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm megértő válaszod! Nekem szerintem szerencsés a genetikám, habár anya és apa is korán elvesztették a fogaikat. Ellenben, nekem a táplálkozásom is rossz, és úgy gondolom, hogy ilyen nemtörődömség ellenére még jól bírják/bírták a fogaim. Ez inkább rossz érzést kelt bennem,hiszen lehet, hogy jó fogaim lettek volna még 30 évesen is, ha figyelek rájuk :(

A terhesség miatt is félek, mi marad majd a fogaimból vajon?

2014. máj. 8. 17:18
 4/11 anonim ***** válasza:

Nem biztos, hogy felnőtt korban azért rosszak a fogaid, mert nem mostad gyerekkorban. A férjem mondta a fogorvosának, hogy rendszeresen tisztította a fogait, s mégis romlanak. Az orvos szerint ez genetika, öröklődés, hajlam kérdése elsősorban.

Tudják azt a fogorvosok, hogy sok embert csak a végszükség hajt hozzájuk.

Én is csak akkor megyek, mikor baj van, s sokszor semmi sem segít, gyökérkezelés, korona...el kell távolítani a fogat.

Tudja a fogdoki, mennyire parázok, mondtam, hogy én lehetek a leggyávább páciense. Ne gondolja, mondta, nagydarab erős pasik úgy reszketnek, hogy majdnem velük rezeg a szék.

Előzd meg magad: doktor úr, annyira félek, mindig halogattam, odáztam, de most erőt vettem magamon, segítsen nekem....Ő ebből él, látott már szájat, fogsort rengeteget. De jó orvoshoz menj, aki nem húz, hanem a végsőkig harcol egy fogért.

2014. máj. 8. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm neked is, második válaszoló, a bátorítást. El szeretnék menni orvoshoz, csak nem tudom mit mond majd. :(

Nekem még nem húztak, a gondolatától is rosszul vagyok.

Jobbulást kívánok Neked!

2014. máj. 8. 17:22
 6/11 A kérdező kommentje:

Van egy jó fogorvos, akihez régebben jártam, szerencse, mert ő a tb-s orvosom, és nagyon szépen, lelkiismeretesen dolgozik.

Szerinted, ha segítséget kérve megyek oda, kimondva azt, akkor nem ítélne meg? Ez mindenképpen jó gondolat, így legalább látná, hogy szándékomban áll változtatni.

Lehet hogy akkor is gondolna valamit, én meg úgy szégyellem magam, ezt nem tudom hogy küzdjem le.

2014. máj. 8. 17:25
 7/11 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok.

Amikor én nekiálltam szülés után megcsináltatni a fogamat, akkor felhívtam a területileg illetékes fogorvosomat, akihez gyerekkorom óta járok, hogy szeretném megnézetni a fogaimat, illetve ami olyan, azt megcsináltatni. Elmentem, megnézte, elmondta, hogy milyen csinálni valók lesznek, szépen mindig mondta, hogy mikor menjek. És soha egy rossz szót nem szólt, csak végezte a dolgát.

Szóval nem kell elmondani, hogy most neked miért olyanok amilyenek, nem kell magyarázkodni, elmész, elmondod hogy szeretnéd megcsináltatni és kész. Ő meg megcsinálja.

2014. máj. 8. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Az már egy fél megbecsülést érdemel, hogy elmégy és változtatni akarsz. És sajnos sok ember a pénzhiány miatt nem megy, nem az igénytelenség miatt. Most fejeztem be egy hónapos kezeléssort, fizettem 180 ezer forintot. Szerencse, hogy ilyen esetekre tartalékolok, de "mint ha fogam húzták volna:)", úgy fájt, hogy lőttek a spórolt pénznek.

Szóval fel a fejjel, ő a betegekből él!

Igen, ha romlékonyak a fogaid, a terhesség előtt kérd ki szakember tanácsát! Nekem is pár fogamba került a szülés utáni év.

Egyébként van 80 éves ember, aki még nem látott fogorvost, van barátnőm, akinek már 28 éves korában nem volt felül egyetlen saját foga sem. Ezt hozza az élet, nekünk meg megoldásokat kell keresni.

2014. máj. 8. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, olvasni a soraitokat egy kis megkönnyebbülést hoz :)

Jövő héten összeszedem magam.. És jobb így gondolni erre az orvos-páciens viszonyra, hogy végtére is, én pénzt jelentek neki.

2014. máj. 8. 17:37
 10/11 anonim ***** válasza:

Az orvos nem fog ítélkezni és véleményt sem mondani. Dolgozik és kész. Ha pedig visszajársz hozzá, még dícséretet is kapsz! Ezt csakis magadban kell leküzdened.


A terhesség elvonja a kalciumot és a vitaminokat? Ugye nincsen egészségügyi végzettsége az állítás tulajdonosának.. :) Anyuka, ne az internetes fórumokat tessék olvasni, hanem a biológia vagy élettan tankönyvet.


Genetikailag nem a rossz fogakat örököljük, hanem a hajlamot. Ahogy mondani szokás, a fogkefe sem öröklődik. Ha genetikailag hajlamosak vagyunk, akkor jobban oda kell figyelni.


A szándék, az akarat a fontos! Orvos mellett érdemes keresni egy dentálhigiénikust, aki segít a megfelelő szokások megtanításában és kialakításában. Igen, a fogmosást is tanulni kell és az sem mindegy, hogy mivel tesszük. Ebben nem az orvos fog segíteni, mert ő nem ebben szakember.

2014. máj. 8. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!