Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Tényleg létezik olyan, hogy...

Tényleg létezik olyan, hogy az érzéstelenítőn spórolnak?

Figyelt kérdés

Mikor utoljára voltam fogorvosnál (sztk), hiába mondtam, hogy fáj, azt mondta, hogy nem kéne és kb ennyivel el akarta intézni a dolgot. Mikor meg végre adott egyet és még mindig fájt, akkor meg azt mondta, hogy az nem is fáj annyira amennyire én mondom és nem is adott többet. Ismerősöm szerint biztos ezen spórol, mert hogy ingyenes kezelésre járok. Ilyen tényleg létezik??

Ha legközelebb megyek már meg sem merem mondani neki, hogy addig inkább be sem ülnék a székbe, amíg nem érzéstelenít, pedig most biztos, hogy még jobban fog fájni. :/ A magánorvost meg nem tudom kifizetni...



2016. máj. 16. 15:48
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
52%

Magánorvos meg szépen meg tudja csinálni a gyökérkezelést érzéstelenítővel? Érdekes, hogy nála nincsenek ilyen gondok.

Az is érdekes, hogy 2 tb-s fogorvos között is mekkora különbség van gondolkozás téren.

2016. máj. 17. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

És már megint keverjük a sz*rt. Az ideget kiszedik érzéstelenítésben - ezt nevezik gyökérkezelésnek. A következő alkalommal, amikor a csatornát alakítják és eldöntik hogy lehet-e véglegesen tömni, akkor már nincs benne ideg ami fájjon. Ha mégis maradt benn valami, akkor az abból derül ki hogy a beteg érzi-e. Ha rátömnek (végleges töméssel) a bennmaradt gyulladt szövetre, akkor rövid idő alatt búcsút mondhatsz a fogadnak. Csak azt nem tudom hogy mi a fenét olyan nehéz ezen megérteni.

1.alkalom: szuri, gyökérkezelés (fájó rész eltávolítása), gyógyszeres tömés vagy a csatorna nyitva hagyása

2.alkalom és ameddig kell: gyógyszeres tömés cseréje vagy a csatorna nyitva hagyása

végső alkalom: végleges gyökértömés és fedőtömés

2016. máj. 17. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 A kérdező kommentje:

Az orvos előtte sem mondott semmit, sem utána, se kérdésre, se kérdezés nélkül. Annyira hülyének meg ne nézzél már, hogy tele pofával kérdezgetem miközben fúr. Elmondtam mi a bajom, ő meg szúrt, aztán elkezdett fúrni. Kb ennyi a történet. Azt sem mondta el konkrétan, hogy gyökérkezelésem volt. Nem mondta el hogyan mossak fogat ebben az állapotban, mikor vagy mit egyek utána, se semmi más nem magyarázott el.

Ami pedig az érzelmeket illeti:

- először is senki nem kényszerítette, hogy legyen orvos, ha már az lett akkor el kell fogadnia, hogy ez kötelezettségekkel jár, pl azzal, hogy emberségesen viselkedik. Én nem ártottam neki, és nem érdemlem meg hogy bunkó legyen, pl rajtam töltse ki, hogy tele a rendelő. A fogaim állapota szintén nem jogosítja fel semmire. Neki az a dolga, hogy tegye amit tenni tud. Ha nem tetszik, dolgozhat mást. Ráadásul semmiféle megjegyzést nem is tett rájuk, szóval nem hinném, hogy az lenne a baja. Egy kis empátia kéne...

- másodszor nem tudom feltűnt-e de az emberek többsége nem fogorvos, se nem asszisztens és fogalmuk sincs ezekről a dolgokról és nem is kell tudniuk róla. Tudom nehéz elképzelni, hogy valami ami számodra álmodból felébredve is természetes, másoknak nagyon nem az. Én sajnos nem tudom álmomból felébredve felmondani mi a gyökérkezelés és mik a lépései. Shame on me. Valószínűleg te sem lennél olyna profi abban ami meg engem érdekel.

- harmadszor könnyű a fúró jó oldaláról okoskodni. Megnézém hogy éreznéd magad ha te lennél a székben. Aki fogakkal foglalkozik az egyrész eleve óvatosabb a sajátjaival másrészt fizikai képtelenség hogy egy ember minden kezelést megtapasztaljon amit ő ad másoknak. Újfent egy kis empátia...

Amúgy ma is ugyanúgy fájt a fogam, érzéstelenítő mellett, de nem lent mélyen ahol turkál hanem valahol feljebb sajog egy ponton. Ő meg azt mondja, hogy minden tiszta és nem lát semmi okot és néz rám mintha tőlem várná, hogy megmondjam miért fáj.

2016. máj. 18. 01:49
 14/20 A kérdező kommentje:
Azt meg remélem nem gondoltad komolyan, hogy ha hibás vagyok valamiben akkor nincs jogom rendes bánásmódra. Ilyen alapon mondjuk a rákos betegeket is kiröhöghetnéd, mert nem érdemlik a szánalmat ha egész életükben bagóztak. Amit megjegyzem az összes fogorvos csinál ott ahova jároik, szóval ők sem valami szentek.
2016. máj. 18. 01:58
 15/20 anonim ***** válasza:
A tömött, enyhén ráharapásra érzékeny rágófogamat gyökérkezelték, mert a töméscsere nem lett volna megoldható a pulpaüreg megnyitása nélkül. A fog nem volt akutan gyulladt (amióta tömték, kb. egy éve folyamatos volt ez az enyhe érzékenység harapáskor). Gyökérkezelés után - az elméletileg denervált fog - olyan érzékeny lett, hogy ha a nyelvemmel véletlenül hozzáértem a rágófelszínhez, a csillagokat láttam. Ha megpróbálták volna a második alkalmat érzéstelenítő nélkül (akár szakszerű, akár nem ilyenkor lokálozni), összesz..rtam volna magam (sose tudom már meg, mert kihúzattam a francba, most várok implantátumra).
2016. máj. 18. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

"Az orvos előtte sem mondott semmit, sem utána, se kérdésre, se kérdezés nélkül." Tény hogy a fogorvosok között is vannak hülyék (és akkor szépen fogalmaztam), de ez nem vonatkozik a szaktudásukra és a tapasztalatukra. Bár én nem nyitottam volna ki a számat, amíg el nem mondja hogy mit akar. Valahogyan csak kiderítette hogy melyik fog és mire fáj, nem? A fogbélgyulladást sokszor nehéz behatárolni, ezért teszteket csinálnak vele: hideg (-40fokos), ráharapás, kopogtatás, röntgen...

"Nem mondta el hogyan mossak fogat ebben az állapotban, mikor vagy mit egyek utána, se semmi más nem magyarázott el." Ezen nincs is mit magyarázni, ugyan úgy kell fogat mosni és enni. Ha meg minden betegének kiselőadást tartana az alapvető fogmosásról, az plusz fél óra lenne.

"- először is senki nem kényszerítette, hogy legyen orvos" Ezzel azért lehetne vitatkozni. Egy orvos családban például presztízs kérdés hogy a gyerek is orvos legyen, más lehetőség szóba se jöhet. És aki már egyszer leküzdötte az orvosit, annak máshol dolgozni felér egy érvágással. Persze csak az orvos kötelezhető empátiára, a beteg nem (se az orvossal se más beteggel szemben), így pedig nehéz jó kapcsolatot kialakítani.

- miről kell tudni és miről nem: Van egy alapvető tudás, amit a tanárok/szülők megtanítanak, ez pedig a fogmosás. Ha ezt mindenki betartaná (legalább minimális szinten), akkor a szuvasodás nem lenne népbetegség. Ahhoz meg nem kell orvosi diploma hogy ha mégis kilyukad, akkor fogorvoshoz menjek. A másik: parasztlogika - ha kiszedik az ideget, akkor mi fog fájni? A bennmaradt ideg. Na és ha ezt is kiszedik? Ehhez nem kell tudni a gyökérkezelés lépéseit, ami egyébként sokkal bonyolultabb ennél.

- Miből gondolod hogy nekem még nem fúrták a fogamat? Megnéznéd hogy hogy érezném magam a székben - hol van itt az empátia? Egyébként 8db tömött fogam van, a gyökérkezelés inkább nem vártam ki, köszönöm szépen. Volt amelyiknél csak félúton kezdett el hatni a zsibbasztó, ciki-nem ciki még a könnyem is kijött.

- Ez szakmai dolog, de a jó záródás miatt a gyökércsúcsnál mindig hagyni kell egy kis részt, vagyis ideget (ha ez a rész is gyulladt, akkor szájsebészeten alulról kell megnyitni a fogat és úgy tömni). De egészséges formában is fájhat, hiszen ott "vágták le" az ideget. Egyébként nem mindenkinél olyan hosszú a gyökércsatorna, simán meglehet hogy feljebb érzed, illetve oda sugárzik.

"Azt meg remélem nem gondoltad komolyan, hogy ha hibás vagyok valamiben akkor nincs jogom rendes bánásmódra." Szép és jó, de remélem nem gondoltad komolyan hogy a betegeknek csak jogaik vannak. Mindenkinek kötelessége a saját egészségének védelme, orvos/nem orvos ha ezt nem tartja be, akkor számolni kell a következményekkel.

2016. máj. 18. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Én mondtam meg neki, hogy hol fáj és onnan tudta. Nem csinált semmiféle röntgent. Nem volt látható lyuk.

NEM az alapvető fogmosásról akartam információkat, hanem arról, amikor kilóg a számból egy darab vatta meg potyog a tömés és úgy kéne megoldanom! Van egy kis különbség.

Az alapvető tudásba nem tartozik bele a fogászati műveletek ismerete véleményem szerint és nem fogom magam szégyellni amiért nem tudtam mi a gyökérkezelés. Miért kellett volna? Eddig semmi bajom nem volt, csak sötét sikátorokban hallottam embereket ilyenekről suttogni. És mint mondtam, a probléma eleve ott kezdődik, hogy meg sem mondta miféle műveletet hajtott végre rajtam! Hát elnézést, hogy nem vagyok gondolatolvasó. Volt egy félmondata miszerint jó hogy adott érzéstelenítőt, mert az idegeket kezelte mikor csak egy sima tömésre készült először. De ezt se nekem mondta, inkább a segítőjének.

Amúgy meg bármit megértenék, azt is ha valamiért fájnia kell, ha elmondaná. De nem mondja el. Rám néz mintha hazudnék vagy titkolnám miért fáj.

2016. máj. 18. 20:00
 18/20 A kérdező kommentje:

Amúgy meg te tényleg nagyon el vagy tévedve. Mutasd már meg nekem hol jogosítják fel az orvosokat arra, hogy bunkók legyenek ha a beteg valami rosszat csinál és hibáztassák? Az emberség azt jelenti, hogy ott vagyok időben, köszönök, normálisan viselkedem, betartom amit mond, stb. Arról nem is beszélve, hogy ki mondja meg hogy mi az én hibám? Ez nem igazán egy egzakt tudomány. Genetika és egyebek is elég nagy részt játszanak. Plusz mégis mit ér el vele, amikor a baj már megtörtént? Semmit. Különben meg miből élne meg ha mindenkinek tökéletes foga lenne? Az meg remélem csak egy vicc, hogy nekem azért kéne sajnálnom mert ő nem tud nemet mondani a családjának...

Elég gáz hogy az orvosoknak külön érzékenyítő programok kellenek, hogy megtanuljanak normálisan bánni az emberekkel.

2016. máj. 18. 20:08
 19/20 anonim ***** válasza:

"Én mondtam meg neki, hogy hol fáj és onnan tudta." És azt is elmondtad hogy mire fáj, vagy vagy rámutattál hogy ez ni?

"Nem csinált semmiféle röntgent. Nem volt látható lyuk." Drága, azzal kezdted az egészet hogy lyukas volt: "Egy lyukas fogam van és gyökérkezelték, azért kell többször mennem." Legalább magadnak ne mondjál ellent.

"NEM az alapvető fogmosásról akartam információkat, hanem arról, amikor kilóg a számból egy darab vatta meg potyog a tömés és úgy kéne megoldanom! Van egy kis különbség." Rohadtul nincs különbség. Az alapvető fogmosás nem merül ki a fog sikálásával - ami egyébként egy rossz technika. Hogy honnan kellene tudnod ilyesmiről? A szülők és a tanárok dolga lett volna megtanítani, de akár a neten is utánanézhetsz. És ez (mármint a helyes fogmosás) igenis beletartozik az alapvető tudásba. A gyökérkezelés már másik dolog, de ha annyit mondok hogy kiszedik a fájó ideget, onnantól fogva parasztlogika az egész, és nem kell hozzá tudomány (max, a fog felépítése - zománct, dentin, fogbél - ami szerintem egy 6. osztályostól már elvárható szint). Röviden és tömören: mosni kell a fogat, erre nincs alternatíva vagy másik módszer. Ha kihúzták, akkor is mosni kell a többit.

" Mutasd már meg nekem hol jogosítják fel az orvosokat arra, hogy bunkók legyenek ha a beteg valami rosszat csinál és hibáztassák?" Ott ahol a beteg visszaél a jogaival és elvárja hogy olyan kezelésben részesüljön, ami jelenlegi tudomány illetve a rendelő felszereltsége szerint lehetetlen (például gyökérkezeléskor a második alkalommal érzéstelenítés adása a csatornák áttisztításához). Ilyen esetben az orvosnak joga van megtagadni a kezelést.

"Ez nem igazán egy egzakt tudomány. Genetika és egyebek is elég nagy részt játszanak." Most akkor okosnak gondolod magad? Mert egész eddig arról dumáltál, hogy neked mennyi mindent nem kell tudnod a fogászatról. Vagyis a helyes fogmosás az lényegtelen, mert úgyis mindent rá lehet fogni a genetikára? Ki kell ábrándítsalak: annak van genetikai problémája, akinek legtöbb foga már a kibújás pillanatában elkezd szuvasodni.

"Plusz mégis mit ér el vele, amikor a baj már megtörtént? Semmit." Ha csak egy fogadról van szó, akkor jó esetben még van 31 másik fogad. Arról nem is beszélve, hogy attól hogy ez az egy tömött, még nem lesz ellenálló a plakkal szemben és a megmaradt foganyag (zománc és dentin) ugyanúgy szuvasodhat tovább.

2016. máj. 19. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

Jézusom, te tényleg valami pszichopata lehetsz. xD Vagy csak ekkora fogorvos fétised van. Neked bármit lehet mondani, úgyis azt hozod ki belőle, hogy én vagyok a hibás.

Igen, mostmár tudom, hogy lyukas volt a fogam (igen, én egyszerű, nem szakértő ember így hívom azt amikor fáj és ez lesz az egésznek a vége) miután gyökérkezelték, de előtte semmiféle látható jel nem volt rajta csak fájt.

Azt pedig mégegyszer elmondom, hátha áthatol az infó a begőzölt, fogorvos imádó fejeden: MEGÉRTENÉM ha egészségügyi okokból nem lehet érzéstelenítőt adni, HA ELMAGYARÁZNÁ. DE NEM TETTE. Ja tudom, nekem magamtól kéne tudni. Hát én is sorolhatnám, hogy szerintem mit kéne maguktól tudni az embereknek. Szerintem például a kutyatartást kéne iskolában oktatni tekintve hogy szinte minden háznál van legalább egy, ennek ellenére szrt sem értenek hozzá (valószínűleg te sem) aztán sír a szájuk a sok baleset miatt.

Amúgy a sztorihoz az is hozzátartozik, hogy első alkalommal a nevemet összekeverték, utána pedig két alkalommal egyszerűen elfelejtettek és két órát ott vártam. Utána közölték, hogy nem is tudták, hogy jövök, annak ellenére, hogy a szemem láttára jegyezték fel az időpontjaimat és a nevemet is. De persze ez is mind az én hibám valószínűleg. :D Meg az is, hogy se azt nem mondta meg, mennyibe kerül a tömés, se azt, hogy az ingyenes miből van, pedig kérdeztem, de azt azért elvárta, hogy válasszak. De tudoooom, ez is hatodikos tananyag. :D

Amúgy meg azóta is járok és csak annyit mond hogy "alakul", közben én már az első kezelés óta nem érzek semmit, de mindegy is, amíg nincs gond, addig engem nem érdekel. Közben más betege meg mesélte, hogy neki aztán nincs erre 2 hete, úgyhogy annak meg pár nap alatt lekezelte az összes tönkrement fogát.

2016. jún. 10. 14:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!