Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Megérné kihúzatni a bölcsesség...

Megérné kihúzatni a bölcsességfogam most?

Figyelt kérdés

Múlthéten azzal a panasszal kerestem fel a fogorvost, hogy fáj a fogam (előző éjjel végig fájt). Én nem tudtam meg mondani, hogy melyik fáj azon az oldalon (több lyukas is van). Végig kocogtatta a fogaim, de akkor semmi. Én azt mondtam, hogy alul a leghátsóra gyanakszom, de az bölcsesség fog. A doktornő azt mondta, hogy bölcsességfog révén azt nem gyökérkezelik, és már nem is tömhető szóval azt húzni kell. Viszont szerintem nincs olyan rossz állapotban, és nem is biztos, hogy az a fájdalom okozója. Igazából azóta nem is fájt sokszor a fogam, olyan intenzíven pedig egyáltalán nem. Most már kezdem azt hinni, hogy a fölső hátsó a ludas, de az mögött meg van egy félig kinőtt bölcsességfog.

Tömessek vagy húzassak legközelebb? Időpontom van.



2017. ápr. 18. 12:38
 1/9 anonim ***** válasza:
Menjél másik fogorvoshoz. Olyanhoz, aki ért is hozzá. Nem az a kezelés indikációja, hogy melyik fáj, hanem hogy melyik lyukas. Azt pedig az orvosnak tudnia kell.
2017. ápr. 18. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Sok lyukas van. Az előtte lévő is az, de elvileg érdemesebb lenne kihúzni a bölcsességet. Viszont egy viszonylag még "jó" fogat nem szeretnék kihúzatni.

Ja, és fizetni sem szeretnék, ezért járok a körzetishez.

2017. ápr. 18. 12:45
 3/9 anonim ***** válasza:
Amit még tömni lehet, azt ne huzasd ki. Nem is értem, a dokinak látnia kellene, hogy mennyire súlyos a szuvasodás. Totál agyrém, hogy gyakorlatilag tőled várja, hogy döntsd el, mi legyen. Könyörgöm, dobd ki az időpontod, és menj el egy normális dokihoz. Ha Nyíregy környékén laksz, akkor adok neked egy jó telefonszámot. :)
2017. ápr. 18. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Állítólag bölcsességfogat nem gyökérkezelnek és nem is tömnek, semmilyen esetben.
2017. ápr. 18. 14:00
 5/9 anonim ***** válasza:

Elolvasta itt valaki a kérdező szövegét, kedves előttem válaszolók? Hihetetlen hogy mennyire felületesen gondolkoztok és ennyiből már ítélkeztek is. Sehol nem írja hogy az orvos döntés elé kényszerítette volna, azt viszont egyértelműen leírja hogy több szuvas foga is van.

Kérdező: röntgen készült? Külső ránézésre bármelyikre rá lehet fogni ( főleg amelyik szuvas), a fájdalmat pedig csak te érzed nem az orvos. Egyértelmű bizonyíték csak a röntgenen látszódna. Ettől függetlenül a szuvasodásokat nyilván el kell látni. Akár fúrás közben is kiderülhet hogy melyik van begyulladva, mert ott kevésbé hat az érzéstelenítés, a szuvasodás a pulpakamráig tart és itt már a szín és a szag alapján egyértelművé válik hogy be van-e gyulladva elhalt a fogbél.

Bölcsességfogat tényleg nem szoktak gyökérkezelni. Elméletben lehetséges, de gyakorlatban sok buktatója van, például gyakoriak a görbe gyökércsatornák, illetve erre a hátsó régióra nehezen lehet beférni a gyökérkezelő tűkkel (alsó bölcsességfognak akár 4-5 gyökércsatornája is lehet).

Még valamit érdemes tudni: amikor a gyulladás már túl van egy bizonyos fokon, akkor elhal a fogbél és egy időre nem csak megszűnik a fájdalom, de teljesen érzéketlen lesz a fog. A fogorvos ilyenkor -40°C-os hidegpróbát csinál - egészséges fog ezt enyhén megérzi, gyulladtnál elég kellemetlen, az elhalt pedig egyáltalán nem érzi. Amikor már elhalt a fog, akkor a legideálisabb gyökérkezelni vagy szükség szerint eltávolítani, mert ilyenkor nincs fájdalom. Viszont nem érdemes tovább várni vele és halogatni, mert tovább terjed a gyulladás a csonthártyára és ekkor már komolyabb tünetek is jelentkezhetnek (erős, nem szűnő fájdalom, arcduzzanat, hidegrázásos láz, szepszis...).

2017. ápr. 18. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Bölcsességfogat nem szokás tömni.
2017. ápr. 19. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Volt röntgen (azért, hogy megállapítsa, ki tudja-e húzni, vagy inkább beutaljon a szájsebészetre), és volt hidegpróba is. A hidegre érzékenyek a fogaim, de mint már írtam, akkor nem fájt egyik se.


Szerintem tömetni fogom a felsőt, aztán szépen sorban a többit. A bölcsességfogat még nem húzatom ki egyelőre.

2017. ápr. 19. 18:03
 8/9 Ignis Subdialis ***** válasza:
Az a fogorvostól függ, hogy "szokás-e" a bölcsességfogat tömni vagy nem. Nekem van egy betömött bölcsességfogam és köszöni jól van.
2017. ápr. 22. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nekem azt mondta, ha még nem nagy a lyuk, akkor lehet tömni a bölcsességfogat is, de ha már nagy a kár, akkor húzzák.
2017. ápr. 22. 17:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!