Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A fogorvosnő amalgámtömést...

A fogorvosnő amalgámtömést vagy koronát javasol a felső hatos gyökérkezelt fogam restaurálására. Mi lehet jó megoldás?

Figyelt kérdés
Ha a koronát választom az a kezelés után rövid idő mulva rámehet vagy jobb várni bizonyos ideig, ha véletlenül gond lenne a fogammal?A fognak hiányzik a hátsó része,az egyik széle megvan a hátuljából,iny alatt is furva lett.Azt mondta a kompozit tömés ezt nem tartaná,ő amalgámot rakana rá fedőtömésnek vagy ha nagyon az esztétikus megoldás hive vagyok akkor koronát javasol,de ahhoz körbe kell csiszolni a fogat.Azért tartok a koronától ha véletlenül gond lesz a fogammal akkor gondolom azt elkell távolitani,ha viszont a fedőtömést kell eltávolitani az talán könnyebb.

2017. máj. 3. 17:26
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Nekem egyik fogamnak az eleje tört le. Majd gyökérkezelést, majd felépítették esztétikus töméssel úgy ahogy volt. Nem kellet korona és semmi sem. Természetesen kisebb csavar kell bele. Majd pár év múlva más foggal egy sztk-s fogorvoshoz mentem ahol azt mondta, jajj hát erre korona kell és csináltassam itt meg, és még szándékosan bele is csúfított amit nem is engedélyeztem neki, csak hogy az ő koronáját felpakoljuk majd, mert hogy arra kell... vissza mentem magánrendelésre egy olyan doktorhoz aki ért is hozzá, majd visszaigazgatta, és azt mondta erre halál felesleges korona másrészről ez tökéletesen kitart és nem fog összeomlani. szóval erről ennyit.
2017. máj. 4. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

És ez évekkel ezelőtt volt.


Na most 10 ezer forintot kiadni egy olyan megoldásra ami hosszútávon jó, de ha valami probléma történik (lásd góc, a gyökérkezelés miatt), akkor nem buksz annyi pénzt. Vagy egy koronát kérsz rá drágán, esetleg olyan anyagot amit már nem használnak és káros is?

2017. máj. 4. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Fogászatra amúgy sem szabad SZTK-ra menni... Minden ismerősöm minden családtag mindenki akivel beszéltem csak szívott ott. A fog olyan dolog, hogyha elbasszák akkor buktad...és ott bizony eltudják... Volt hogy SZTKba ismerősömnek átfúrták a fogát "véletlenül".
2017. máj. 4. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
Amúgy is gyökérkezelt fogad vagy akár egy tömött fogat is rétegesen kéne betömni, csak sok doki szarik rá.
2017. máj. 4. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
Ha sok hiányzik a fogadból, akkor korona a jobb megoldás, mert letörhet anélkül, viszont magánorvos megcsinálja fogba épülő, fehér töméssel is az ilyen fogat, de vigyázni kell rá, mert kemény ételnél is ez eltörhet, főleg ha gyökérkezelt a fog.
2017. máj. 4. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

9 - Szilárd állapotban nem ad le annyi méreganyagot, hogy az káros lenne. Egy átlagos étkezésből több méreganyag jut a szervezetbe, mint egy egész életen át egy darab amalgámtömött fogból.

A fog nem teljesen élő szövet. A zománcban se erek, se idegek nincsenek. A dentinben sincsenek erek, idegek pedig csak olyan kis mennyiségben hogy egyes szakvélemények szerint ez megkérdőjelezhető. Viszont a dentin fizikai tulajdonságai miatt vezető lehet, éppen ezért az amalgám tömés alá dentin érintettség esetén mindig tesznek alábélelést.

Megjegyzem: a haj, a köröm és a bőr szarurétege is a szervezet része, mégse tekinthetők élő szövetnek.


10 - Aki laikusként szakvélemény nyilvánít és kritizál, anélkül hogy konkrét ellenérveket felhozna azt el kell kerülni azon nyomban. És aki képtelen a vitára, az ne vitatkozzon. Attól hogy valamit kimondok és még egypáran egyetértenek, még nem válik igazzá, amíg nincs mivel alátámasztani (magyarul nincs háttértudás a témában).

A kompozit tömések nagyon szépek tudnak lenni, de nem képesek a fog fizikai tulajdonságait visszaadni, úgy mint a stabilitást és a teherviselést. Egy koronának jobb esélyei vannak erre. Felesleges azért a könnyebb megoldást választani, hogy aztán később tényleg a korona legyen az egyetlen megoldás.

Akármilyen ellátást is kapjon a fog, egyik sem mentesíti a fogmosás és a fogköz tisztítás alól. Márpedig valamiért elszuvasodott/begyulladt az a fog, tehát az eddigi fogápolási technika nagy valószínűséggel nem lesz elegendő. Ha ez nem változik, azt a kompozit tömés és a korona is megsínyli. (Megjegyzem: egy nagyméretű kompozit tömés után már kisebb az esélye egy jó koronának, mert nem lesz elég foganyag a csonkhoz.)

Hisztizéssel se lesz senki nagymenő, nekem nem az a célom hogy sárba tiporjak ismeretlen embereket (értem a fogorvosra), hanem hogy egy értelmes kérdésre értelmesen válaszoljak.

A tapasztalat pedig min. 10 év fogászaton töltött időt jelent, nem pedig egy-két 20 perces kezelést. Ha meg más véleményére alapozol vakon, az nem a te tapasztalatod.

2017. máj. 4. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Szia. Az olyan moláris gyökerkezelt fogak 5 eves tulelese amik nem kapnak koronat csupan 36% :( Szóval a korona a legidőtállóbb.

Második helyen a kompozit tömes, es legutolso helyen az amalgám tömés áll. A korzeti fogorvost az OEP finanszirozza es igy neki nem éri meg kompozit tömés mert kis tulzassal ráfizet. Valoszinu ezert javasolta az amalgamot kompozit helyett.

És termeszetes hasznalunk amalgam tomest a minden napi gyakorlatban, bár hamarosan kivonják a forgalomból.

2017. máj. 6. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!