Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » 3 éves kisfiamnak sajnos...

3 éves kisfiamnak sajnos romlásnak indultak a felső metszőfogai. Fogorvos ecseteléssel kezelte, amitől elvileg megáll a szuvasodás, de nagyon ronda, fekete foltosak lettek a fogai. Lehet ezen segíteni?

Figyelt kérdés
Tényleg nem lehet esztétikailag javítani a helyzeten? Valóban nem romlik tovább így a foga? Jár valaki hasonló cipőben? Nagyon elkeserít látnom, hogy elcsúfítja a kis mosolyát.

2017. máj. 18. 20:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

A fogorvos tudja, mit kell a gyerek fogával csinálni, ezért ez a megoldás.


Ilyet meg ne is gondolj, hogy "elcsúfítja a kis mosolyát", de föleg ne mondd a gyereknek, mert ezzek ártasz neki, tönkreteszed az önbizalmát. Ha a gyerek nem hall ilyeneket, akkor eszébe sem jut neki ilyen, de ha te emiatt problémázol, akkor akár a fél élete tönkremegy emiatt.


A helyedben sokkal nagyon súlyt helyeznék inkább arra, hogy MIÉRT romlik a foga egy ilyen kis gyereknek, és az OKÁT szüntetném meg - mert valószínüleg te vagy a hibás ebben a nem megfelelö táplálkozás (sok édes cucc) és nem megfelelö higiénia (túl kevés vagy nem megfelelö fogápolás) miatt

2017. máj. 18. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Igen, csak abban bíztam, hogy nem marad ilyen fekete, amilyen az ecseteléstől lett. Persze, az okokat kell nyilván keresni... nagyon fájó, hogy azonnal ítélkeznek emiatt, mert kezdetektől nagyon figyelünk a fogápolásra. A fogorvos szerint döntően a genetika- gyenge fogzománc az ok. Ugyanakkor sokat teázott, s minden bizonnyal ez is rontott a helyzeten.
2017. máj. 18. 22:39
 3/13 anonim ***** válasza:

A fogszuvasodást baktérium okozza, nem genetika. Genetika maximum abban játszhat szerepet hogy az arcforma/fogforma miatt nehezebben tisztíthatóak a fogak. A zománc genetikai betegsége (amelogenesis imperfecta) pedig nem lokalizálódik a metszőfogakra, hanem az összes fog teljes felületén jelentkezik.

A feketeséget részben az ecsetelés okozza, de ez vele jár. A cél az lenne hogy a fog impregnálódjon - vagyis hogy a megmaradt csonkok megkeményedjenek és ne morzsolódjanak le.

3 éves korban a metsző fogak szuvasodása tipikus tünete a cirkularis cariesnek. Ez egy kifejezetten tejfogakra jellemző szuvasodás, ami egyenes következménye a gyerek túlzott cukorbevitelének és a hiányos szájápolásnak. A cukros folyadékok (cukros vagy mézes tea főleg!) és a cumisüveg rossz higiéniája veszélyes kombó.

Egy kisgyerek amíg ki nem próbálja, nem is tudja mi az a cukor. Viszont egy pillanat alatt rászokik, hiszen sokkal jobb íze van, mint a sima víznek és onnantól fogva nincs megállás.

Ezt érdemes elolvasni (egy fogászati könyvből való cikk, forrással megjelölve): [link]

2017. máj. 19. 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Nyilvánvaló, hogy nem a fogszuvasodást örökölte, hanem a hajlamot rá. Fogorvos mondta, nem én találtam ki. Sajnos az apukájának is ilyen rosszak voltak a tejfogai. A cumisüveget nem is ismeri-sosem használtunk. A fogát pedig a kezdetektől én mosom. Tudom, hogy a teázás nem volt a legokosabb, de tudok olyan kisgyereket, akit folyton édességgel tömnek, nem issza meg a vizet, csak a gyümölcsleveket és mégis gyöngyfogsora van...
2017. máj. 19. 07:11
 5/13 anonim ***** válasza:

Ha a gyerekednek genetikai hajlama van a fogak romlására, akkor fokozottan oda kell figyelni arra, hogy mit eszik, föleg ami az édességeket illeti.


Az meg, hogy más gyereknek nem romlik a foga, lehet a jó genetika, illetve az is, hogy jobban odafigyelve ápolják a fogát.

2017. máj. 19. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

"tudok olyan kisgyereket, akit folyton édességgel tömnek, nem issza meg a vizet, csak a gyümölcsleveket és mégis gyöngyfogsora van"


NE haragudj, de ez olyan "érvelés", mint az, hogy a dohányzás nem ártalmas, mert ismerek egy embert, aki napi 3 dobozzal szív el 25 éves kora óta és most 80 évesen kutyabaja sincs.

2017. máj. 19. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Nem haragszom. Köszönöm az építő jellegű válaszokat! Habár a kérdésemre tulajdonképpen választ nem kaptam. Pálcát törni más feje felett, az mindenkinek megy, látom. A fogorvossal átbeszéltük már, hogy mi vezethetett ide.. a kétdés tehát nem erre vonatkozott.
2017. máj. 19. 13:41
 8/13 anonim ***** válasza:

KAptál választ is, nem csak figyelemztetésket.


Az ecsetelö hatása többek közt az elszinezödés, és ez még mindig jobb, mint a rossz fogak.


Emellett ha te természetesnek veszed azt, hogy ilyen a gyerek foga, akkor neki nem lesz semmi problémája emiatt, de ha elkezded mondogatni - nem feltétlen neki, de úgy, hogy meghallhatja - hogy ez elcsúfítja, na, azzal igencsak tönkre tudod tenni.

2017. máj. 19. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, de mint témában szakember is egyet kell értenem a 75 %-os válaszolóval. És ezt nem rosszindulatból mondom, de ha a gyermeked miatt nem is, magad miatt gondold végig a dolgot. Gyermeked egészségügyi állapota ugyanis 18 éves koráig a te felelősséged, ha a fene fenét eszik is. Ha egy szuvas fog elindul és nem kezelik, abból hosszú távon nagyon komoly problémák lehetnek, amiért Ausztriában instant jelentik fel a szülőt a gyámügynél, de már Magyarországon is elindult egy ilyen kezdeményezés (nem önmagában a szuvasodásért, de bizony, ha az terápia nélkül marad, akkor életet veszélyeztető állapot fejlődhet ki belőle).

Ezt a genetika dolgot, habár kollégát nem etikus kritizálni, de vagy egy dilettáns idióta, vagy nem mondott ilyet, esetlen nem így, hanem félreértetted. Olyan létezik, hogy genetikai HAJLAM, ami azt jelenti, hogy ha a többi faktor, ami a szuvasodáshoz kell (mert ez egy multifaktoriális betegség) jelen van, akkor nagyobb valószínűséggel alakul ki annál, akinek hajlama van rá.

Ha a 3 évesed idő előtt elveszíti tejfogait, az alábbi szövődményekkel kell számolnod:

- egyrészről ez rendkívül fájdalmas, mert a tejfognak ugyanúgy van gyökere, mint a maradófognak. Ha volt valaha nagyon erősen fájós fogad, akkor nehezen tudom elhinni, hogy te ennek kitennéd a saját gyereked

- nem lesz mivel harapnia, hátulsó fog esetében rágnia

- van egy csomó hang, amiket a fogaink segítségével képzünk. Beszédhibák alakulnak ki, amit később csak logopédussal lehet helyrehozni, hiszen ilyenkor tanulja meg a beszédet, a hangképzést

- befertőzi az alatta lévő maradócsírát, ami bizony már a születés pillanatában ott van. Kibújik a maradófoga, ami pikk pakk tönkre megy - erre mondja azt az egyszeri ember, hogy "már így nőtt ki". Igen, csak nem a jó Isten fertőzte meg, hanem az elhanyagolt tejfog.


És még mindig csak a jóindulat és a segítőkészség beszél belőlem! Nem hibáztatlak, ha eddig ezeket nem tudtad, de akkor igenis joggal törnek pálcát feletted, ha nem fogadod meg az itteni tanácsokat (az előttem lévő válaszolót nem tudom mennyire szakember, de hülyeséget biztosan nem írt), sőt még ki is kéred magadnak.


Egyébként, hogy a kérdésedre is válaszoljak: egy ekkora gyereket azért ez annyira nem izgat, mint egy nagyobbat, vagy téged. Ez sajnos egy ilyen anyag volt, de talán ennyi áldozatot megér, hogy megmaradjanak gyermeked fogai. Ennyi idősen nem elvárható, hogy kibírjon egy tömést, ne adj Isten gyökérkezelést.


Egyébként felteszem a kérdést: ha te tudod, hogy neked az emlőrákra halmozottan több esélyed van, mert édesanyádnak is volt, akkor mit teszel: rendszeresen jársz ellenőrzésre és még korai stádiumban elkapják és viszonylag kevéssel megúszod, vagy ráhagyod a sorsra, aztán ha meghalsz meghalsz, ha meg nem, akkor nem? Így van ez a fogainkkal is, ha én tudom, hogy hajlamom van erre arra, akkor jobban odafigyelek rá, nem? :)

2017. máj. 20. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Nem állítottam, hogy az előttem lévőknek nincs igazsága, abban, amit írtak. Azt sem állítottam, hogy nem hibáztam. Csak azt jegyeztem meg, hogy a kérdés nem erre irányult. Tudom, hogy az én felelősségem, s minden szükséges lépést megtettem. Tisztában vagyok azzal is, mennyit ártottam a gyermekemnek ezzel. Csak szerettem volna az adott helyzetben minden tőlem telhetőt megtenni, ezért tettem fel ezt a kérdést is... hátha lehet a feketeségen kicsit javítani, esetleg van olyan eljárás, amiről nem tudok.
2017. máj. 20. 23:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!