Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Fogágyproblémával (parodontiti...

Fogágyproblémával (parodontitis, fogínygyulladás) küzdők: van segítség, mi a tapasztalatotok, mely kezelések hatásosak?

Figyelt kérdés

Mióta megrémített a parodontológusom, új dokit keresek, illetve bújom a szakirodalmat, és elkeresítőnek látom a helyzetet (Mo-on elég új szakma a parodontológia, és sok kezelés még be sem jött ide).

Minden tapasztalat érdekelne: kit hogyan, mivel kezelnek (hagyományos, lézeres, vektorterápia stb.); ki kezel, fogorvos vs. parodontológus vs. dentálhigiénikus; milyen sikereket értetek el. (Vagy épp hogy kit nem ajánlotok, és milyen kudarcokat kéne elkerülni.)



2017. jún. 7. 16:40
 1/8 anonim ***** válasza:
Milyen tüneteid vannak?
2017. jún. 11. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
A „klasszikus” tünetek: fogínyrecesszió, tasakok, a röntgen szerint már a csont is érintett a gyulladással.
2017. jún. 12. 17:35
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha a fogíny vagy fogágyproblémával parodontológusnál vagy, akkor jó úton jársz. Sok értelme nincs kapkodni, kezelni fog, es be kell tartani amit majd mond.


Nekem egy rágófognál van durva fogínyproblémám, hagyományosan kezelték (ultrahangos fogköeltávolítás, gyógyszer a tasakba, kürett) és jól reagált rá. Ami nagyon fontos: innentöl szigorú szájhigénia, fogmosáson kívül fogköztisztótó kefe, (szájzuhanyt elfelejteni nagyongyorsan), chx-el öblögetés.


Elég párszor kihagyni az esti fogtisztítítási koreográfiát és máris a fogorvosnál kötsz ki megint. Rosszabb esetben ráterjed az egész fogágyra, feldagad az ember ínye a szájpadlásig, és azon kívül hogy nem tudsz enni a falat kaparod a fájdalomtól (megtörtént).


Szóval fel a fejjel, van kiút, csak innentöl nagyon oda kell figyelni.

2017. júl. 31. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Ja, sima esztékás fogorvos kezelt, bár az önéltrajzából kiderült, hogy a parodontológiai klinikán csinálta a gyakorlatát. De szerintem ezeket a kezeléseket minden fogorvos megcsinálja gond nélkül.
2017. júl. 31. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

3. válaszolónak: miért írtad, hogy „szájzuhanyt elfelejteni nagyongyorsan”? Jól gondolom, hogy ezért, mert a szájzuhannyal az ember „betuszkolja” a cuccot az ínye alá? Erre így rákérdeztem a parodontológusnál, de nem mondta, hogy ne használjak szájzuhanyt, csak azért nem teszem, mert a fentit gondolom magamtól. Ő egyébként azt mondta, a fogselymet felejtsem el, mert egyrészt nem lehet vele elég alaposan tisztítani, másrészt (szoros fogsornál legalábbis) könnyen felsérti az ember az ínyét.

Nekem szerencsére csak egy fogamnál gyulladt be az ínyem egyszer életemben eddig (lekopogom), mégis minden fogamnál van ez a visszahúsódásos probléma…


4. válaszoló: lehet, hogy van olyan „sima” fogorvos, aki foglalkozik ezzel, az enyém sajnos nem tudott mit kezdeni vele (és szerintem nem is vette észre elég hamar a problémát). Az egyik, már bőven nyugdíjas rokonom jó nevű szájsebész volt, és azt mondta, náluk még nem volt protokoll a fogköztisztítás, ez az egész parodontológia nem túl régi szakterület a fogorvosláson belül…

2017. aug. 6. 07:48
 6/8 anonim ***** válasza:
3 -> Pontosan. Ez személy- betegség- állapot- és esetfüggö jó-e a szájzuhany. Nekem mindig begyulladt a fogíny azon a helyen amikor használtam. Szerintem is a fogköztisztító kefe a leghatékonyabb. De fogágybetegség is van többféle, attól függ, milyen kórokozó okozza a fertözést, ill. lokális vagy kiterjedt. A tünetek alapján pl. nekünk totál más a problémánk, úgyhogy inkább nem is folytatom. (nálam egy fognál volt, nincs recesszió, viszont hirtelen jött, erös fájdalommal járt). 4 -> Ha van fogorvos rokon, akkor ezt te biztos jobban tudod. Én két fogorvosnál jártam, mind a kettö felismerte és kezelte. Kitartás, jobbulást kívánok!
2017. aug. 7. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Kérdező, mi történt, sikerült jó megoldást találni?
2017. szept. 6. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszi a kérdést, annyi történt közben, hogy próbáltam keresni olyan parodontológust, aki „holisztikusan” áll a problémához, vagy legalább konzekvensen ugyanazt mondja (a jelenlegi egyszer azt mondta, azonnal műtét kelll, majd három hónap múlva azt, hogy nagyon szépen „fenntartom a szájhigiéniámat”, és így életem végéig fenntarthatom a jelenlegi állapotot – nem hiszem, hogy három hónap alatt bármi változott volna). Nem találtam megbízhatónak tűnő új dokit, ahol úgy tűnt, megfelelő a hozzáállásuk, rám akartak tukmálni egy többszázezres „kezeléscsomagot”, és sikerült is volna nekik (eléggé el voltam kenődve ahhoz), de egyszer voltam a dokinál és az asszisztensnél, majd a következő alkalom előtt felhívtak, hogy másik doki fogja csinálni a kezelést, mert minketten felmondtak… meggyőző, mi? :)

Továbbra is rendszeresen járok a régi parodontológusomhoz fogkőleszedésre, és igyekszem egészségesebben étkezni, vitaminokat bevinni a szervezetembe és kevésbé stresszelni. És Meridol fogkrémet használok, mert valaki ajánlotta… hogy ez így elég lesz-e hosszú távon, nem tudom. :)

2017. szept. 28. 20:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!