Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Felső tej metszőfogat lehet...

Felső tej metszőfogat lehet tömni?

Figyelt kérdés

Kisfiam egyik felső metszőfoga már úgy bújt ki, hogy az oldalán (két első metsző közt) volt egy fehéres terület.

Már elmúlt 4 éves, és úgy látom, kezd lyukadni a két fog között, nagyon pici bemélyedés van és sárgás színű, de csak akkor látszik, ha nagyon közelről lámpával nézem.

Voltunk már ezzel orvosnál, de csak megnézte azt, mondta (akkor még nem volt lyukacska), hogy nem kell vele semmit tenni,

mert nem lyuk, de nem tud első fogat tömni.

De azt nem lehet egyáltalán, sehol nem fogják tudni kezelni? Ki fog rohadni a foga? :(

Olvastam az ecsetelésről, de attól meg elfeketedik, hát az sem jobb...

Rendszeresen nézem neki, mert aggasztott mindig is az a folt, egy hónapja még nem volt ilyen, csak a fehér folt.


2018. júl. 20. 08:59
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

"Először is, stressz a gyereknek, egy életre elmegy a kedve a gyereknek... Miért egy oltás, vérvétel, infúzió nem az? Vagy a fityma feltépés érzéstelenítés nélkül?" - Ezek össze sem hasonlíthatók egy csonttal/dentinnel körülvett ödémás, gyulladt (akár csak kezdődő gyulladásban lévő) élő ideg megbolygatásával. Ráadásul a fogfúrás nem egy másodpercig tart, hanem jó 5-10 percig, amíg az ideg folyamatosan ingerelve van.

Az injekcióról: egy oltást lényegében mindegy hogy hova kapja, 2 másodperc és kész. A szájban viszont nemcsak hogy teljesen más anatómiai viszonyok vannak (bizonyos helyeken sokkal több az idegvégződés és az ajkak, nyelv folyamatosan útban van), de az érzéstelenítőt lassan kell adagolni és több helyre kell bökni. És a cél pedig az idegblokád (zsibbadás) lenne, épp ezért a főideg közelébe kell adni, de magát az ideget vagy eret nem szabad eltalálni. Sokkal nagyobb precizitás kell hozzá, mint egy fővénát megtalálni a könyökhajlatban.

"A fogorvos is azt mondta, csak rágófogat töm és nem azt, hogy 3-4 évesnek nem töm." A rágótejfogak tömésének valóban több értelme van, mert jóval később cserélődnek mint a metszők és az épségükre is a helyfenntartás miatt jóval nagyobb szükség van. A metszők 6-7 évesen, a tejötösök 10-12 évesen esnek ki.

A cirkuláris cariest nem kizárólag a cukros cumisüveg okozza, csak ez a leggyakoribb ok. És hogy pontosítsam a leírást: ez a fajta szuvasodás mindig a tejmetszők egymás felé néző oldalainak fognyaki régiójában kezdődik - pontosan ott ahol leírtad. A metszőfogaknak amolyan ovális alakja van, tehát az egymás felé néző oldalak nem egyenesek. A szuvasodás pedig mindig ott kezdődik, ahol a lepedék a legjobban meg tud ülni, vagyis a kontaktpontnál. A tejmetszőknél persze nincs valódi érintkezés a két fog között, de így is ez a legkritikusabb terület.

A cukorbevitelt nemigazán lehet az óvodai közétkeztetésre fogni, mivel a szabályzatok szerint már évek óta hozzáadott cukrot csak a napi szükséges mennyiségben kaphatnak a gyerekek. Édességnek csak gyümölcs vagy tejtermék adható. 3 éves kor alatt pedig semmilyen édesítőszer nem adható.

Ha már édesítőszerek: nem csak a cukor létezik. A xilit például a legjobb cukorpótló, mivel kifejezetten jó a fogaknak (fogkrémekben is van).

A fogápolásról: lényeges különbség van aközött hogy valaki minőségesen étkezik, vagy rendszertelenül túl sok édességet eszik. Olyannyira hogy ez a fogakon is meglátszik a fogápolástól függetlenül.

2018. júl. 28. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

5-10 prec fúrás, miről beszélsz, nem egy nyakig szuvas fogról beszélünk?

De nem ott "olyan" amit írtál, nem a fognyaknál (bár úgysem érted, látom), igen a két fog között, de nem a fognyaknál hanem a fog "alja" fele.


Voltunk dokinál. Elcsiszolta neki azt a részt kb 5 mp alatt, 2x tartotta oda a fúrót (vagy csiszolót nem tudom mi ez), de ahogy odaérintette már vette is el. Majd lekente elmex zselével, ezt ajánlotta itthonra is, azt mondta így már valószínű rendben lesz fogváltásig.

Szóval még mindig tartom, hogy a fityma feltépés brutálisabb egy fogászati ellátásnál :)

Kérdeztem mi lenne a helyzet, ha tömni kellene, azt mondta ha a gyerek együttműködő (amire már számos példát látott), akkor minden gond nélkül lehetséges.


Az oviban pedig akármilyen szabály is van, igenis minden nap volt édesség, hisz ennyi gyereknél hol szülinapot/hol névnapot ünnepelnek, vagy csak az ovónénik kedveskedtek vagy valamelyik szülőnek ötlött be, hogy visz valami édességes és a ha már az egyik visz, akkor a másik is... Plusz uzsonna lekváros/nutellás/túrókrémes kenyér ugye igen gyakori. De gyakran jött haza nyalókával, cukorral is.

Nem mondom, hogy ettől mindenképp baja lesz a gyerek fogának, de jót sem tesz, a szabályokat pedig nem mindenhol tartják be (nem bántom őket, mert imádják a gyerekeket, de ez a helyzet).

2018. júl. 30. 10:18
 13/17 anonim ***** válasza:

Akkor mutatok egy képet: [link] (a második képre gondolok leginkább)

Pontosan értem a helyzetet, te vagy az aki a kifogásokat keresi és a vállát rándítja a helyzetre. Egy négyéves gyerek 100%-osan a szüleire van utalva, különösen a higiénia és a szájápolás szempontjából. Márpedig a szuvasodás nem egy olyan betegség amit az oviban másoktól kap el (bár átadható a baktérium, de csak szájról szájra, pl. közös evőeszközökkel vagy poharakkal), mint az influenzát.

Ráadásul a metszőfogak (tejfogak esetében is) a pozíciójukból és az alakjukból adódóan a legellenállóbbak, a lepedék egyszerűen nem tud rajtuk megtapadni. Éppen ezért ha ezek a fogak szuvasodnak az a lehető legdurvább szájhigiéniai hiányosság eredménye. A szájhigiénia pedig nem csak a fogmosást jelenti, hanem a megfelelő táplálkozást is.

A fogorvos elcsiszolta, impregnálta - nesze semmi fogd meg jól. Nem mintha ennél jobb megoldás lehetett volna csinálni. Valójában nem csinált mást, mint az éles zománcszéleket lesimította és a szuvas részt fluoridálta hogy a felpuhult rész megkeményedjen és ne dörzsölődjön ki. A probléma nem szűnt meg, ugyan úgy ott van, csak a fluoridálással lassítja a folyamatot. Viszont az édességhez való hozzáállással nem fog sokáig kitartani, a fog tovább fog szuvasodni. Azt meg már most garantálni tudom hogy nem fog könnyen kiesni (1-2 éven belül szétroncsolódik), a fogorvos fogja kihúzni fogváltáskor.

"Az oviban pedig akármilyen szabály is van, igenis minden nap volt édesség, hisz ennyi gyereknél hol szülinapot/hol névnapot ünnepelnek, vagy csak az ovónénik kedveskedtek vagy valamelyik szülőnek ötlött be, hogy visz valami édességes és a ha már az egyik visz, akkor a másik is... Plusz uzsonna lekváros/nutellás/túrókrémes kenyér ugye igen gyakori. De gyakran jött haza nyalókával, cukorral is." Pontosan erről az ostoba hozzáállásról beszéltem korábban a magyar egészségügy és akkor már az oktatási rendszer részéről is. Nem mintha nem lehetne megoldást találni, hiszen lehetne cukorpótlót is alkalmazni. Ehelyett inkább mindenki a vállát rángatja és hagyja hogy a 4-7 éves pici gyerekének a fogai egyre csúnyábbak és érzékenyebbek legyenek. Olyan nehéz felnőtt fejjel belegondolni hogy milyen lehet úgy elkezdeni az élet legmeghatározóbb időszakát (a gyerekkort), hogy közben nem tud önfeledten mosolyogni, mert büdös a szája és olyan rondák a fogai mint egy rémálomban?

"Nem mondom, hogy ettől mindenképp baja lesz a gyerek fogának, de jót sem tesz, a szabályokat pedig nem mindenhol tartják be (nem bántom őket, mert imádják a gyerekeket, de ez a helyzet)." A gyerekeket nem elég imádni - szeretni, nevelni, gondoskodni kell róluk. Lehet hogy durva példa, de egy pedofil is imádja a gyerekeket, mégse bíznám rá őket.

2018. júl. 30. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó! Tényleg őszintén kérdezem, te miért támadod folyamatosan a kérdezőt azért, mert idejött tanácsért a gyereke fogtömésével kapcsolatban? És hogy érted azt, hogy a kifogásokra keresi?

Én pont azt látom, higy kétségbeesetten próbálja rendbe hozatni a kisfia szuvas fogát, nem pedig vállrándítással elintézi a dolgot.

Nem tudom, hogy te fogorvos vagy-e, de ne is haragudj, ez a fajta kioktatás az, ami távol tartja az embereket az fogorvostól. Próbál figyelni a gyerekre, mossa a fogát, cipeli pár évesen fogorvoshoz és még ő van lecseszve. Hidd el, ha otthon nem is adsz nekik nagyon édességet, az oviban kaphatnak bőven, és nehogy már ő legyen a hibás azért, mert a magyar állam nem finanszírozza a xilittel készült tortát. Tudom persze, most kiragadtam valamit a hozzászólásodból, de úgy érzem te már erősen átestél a ló túloldalára.

2018. júl. 30. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Én sem értem neked mi bajod van?!

Folyamatosan támadsz...

Annyira szélsőséges dolgokat írsz.

"Legdurvább szájhigéniai hiányosság", ja biztos nem mosom a fogait, inkább fogorvoshoz hordom unalmamban :) valahogy nem mond ellent? Ha valaki lusta megmosni a gyereke fogát, akkor fogorvoshoz elviszi (egy mákszemnél is kisebb elváltozásnál)?

De igen legyen igazad, cukorral tömöm, nem mosom a fogát... Te meg tipikusan az az ember vagy, aki mindenkinél jobban tud mindent (még arról az emberről is, akit nem is ismersz), a segítő szándék meg csak úgy árad belőled!

2018. júl. 31. 07:20
 16/17 anonim ***** válasza:

Mert nem tanácsért jött ide, hanem hogy a saját lelkét nyugtassa. Azt hogy pontosan mi a teendő, a fogorvos dolga eldönteni, tehát itt noname csak rokonlelkű anyukák támogatására számított. Ha szakmai dologról akarok kérdezni, akkor a fogorvost kell megkérdezni.

Az első mondata a leírásban: "Kisfiam egyik felső metszőfoga már úgy bújt ki..." - ergó ÉN nem tehetek róla. Aztán utána sorba jöttek: csak az óvónénitől kap cukrot, nekem is rossz fogaim voltak, máshol sem tartják be a szabályokat... Szépen eljutunk odáig hogy tök mindegy hogy a gyerekemnek büdös a szája, csúnyák a fogai (mert ugye azt már tisztáztuk hogy végleges, esztétikus tömést nem kaphat, a szuvasodás meg ecsetelés/elfúrás ide vagy oda ott fog maradni és terjedni), mert majd bekenem az elmex géllel és az megold mindent.

Nem akkor kell vinni a gyereket a fogorvoshoz, amikor már baj van. És ha már sikerült eljutni hozzá, akkor nem oldódik meg a probléma az ecseteléstől (hasznos, de nem egy varázsszer), hanem komolyan változtatni kell a dolgokon. Ugyan az a helyzet, mint amikor betömik a fogat és jönnek vissza hogy már megint szuvas - na vajon miért? Mert továbbra is ugyan olyan szarul volt mosva, 24 órában ázik a teában, sütiben, cigifüstben és a tömés vagy akár korona/implantátum nem művel csodákat.

Ha hibázunk (van ilyen, emberek vagyunk), akkor el kell fogadni és tenni kell ellene. Például egy gyereknek nem cukor kell, hanem hogy szeressék, foglalkozzanak, beszélgessenek vele. A cukor csak egy jó eszköz hogy betömjék vele a száját.

" Te meg tipikusan az az ember vagy, aki mindenkinél jobban tud mindent (még arról az emberről is, akit nem is ismersz), a segítő szándék meg csak úgy árad belőled!" Ez a beszélgetés valójában nem rólad szól, nem kell hogy ismerjelek. Kontra versa te sem tudsz rólam semmit. Az pedig akinek segíteni akarok nem te vagy, hanem a gyereked, aki a valódi szenvedő fél ebben a kérdésben. Sorry, de ha egy gyerekről van szó, azért harapok.

2018. júl. 31. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Látom nagyon rákattantál a kérdésre!

Senkitől nem a lelkem támogatását várom, hanem TAPASZTALATOKAT. Fogorvostól nehéz kérdezni, amíg még bem is jártunk nála, mert várni kell, bocs hogy érdeklődtem addig is.


Igen úgy bújt ki... A fog negyede el volt fehéredve, azt mondta rá a gyerekorvos zománchiány.

De igen, valószínű tehetek róla, valószínű tehesség alatt valami vitaminhiány okozhatta, és tudtam hogy ez érzékenyebb terület ezért ápoltam, ahogy tudtam, és 4 évig nem is lett vele baj, most sajnos igen. Nem fogom az ovodára, de az biztos, hogy jelentősen megnövekedett az édességfogyasztása mióta oda jár és lehet, hogy ezt egy normál fogazat elviselné, de egy alapból úgymond selejtes nem...

De nem az ok a lényeg azt hiszem nem erről szerettem volna beszélgetni, egy egyszerű kérdést tettem föl amire adtál is választ nem is értem mi ez a kommentár.

2018. júl. 31. 19:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!