Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » Tudnátok valamit tanácsolni?...

Tudnátok valamit tanácsolni? Tényleg sokat számít a genetika? A sok tömött fog megváltoztatja a mosolyunkat, a fogaink méretét? Milyen vitamint szedjek, illetve milyen étrendet kövessek?

Figyelt kérdés
17 éves vagyok és már elég sok fogam betömték és 1 fogam gyökér kezelt. Nagyon bánt, hogy rendszeresen mosom a fogam és használok elmex gélt is, mégis van újabb és újabb lyukas fogam egy idő után.

2018. szept. 15. 13:58
 1/9 anonim ***** válasza:

A tömött fog mérete megegyezik a tömés nélküli fog méretével.

Az, hoyg mennyire romlik valaki foga, részben genetika, ha neked ilyen problémád van, akkor elöször a fogorvost meg a háziorvost kérdezd meg, mert ennek több oka is lehet.

A fogzománc erösítésére a fluoros fogkrém illetve fuortabletta való, emellett több calcium bevitele is javítja a fogak ellenálló képességét.

2018. szept. 15. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2018. szept. 15. 14:27
 3/9 anonim ***** válasza:
A kinőtt fogak nem fognak változni, erősödni, gyógyulni, bármit is teszel már.
2018. szept. 15. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

ne használj fluoros fogkrémet, árt az egészségnek. olyan fogrémet használj, amiben hydroxilapatit van. megírom privátban a nevét, nehogy letiltsanak.

amúgy szerintem nyitott szájjal lélegzel, nem lehet? azoknak szokott gyorsan romlani a foga.

tegyél egy névjegykártyát vagy valami hasonló kisebb papírt az ajkaid közé, ne szorítsd, csak tedd oda. végezd a dolgodat,és figyeld meg, mikor esik ki. nem lenne szabad kiesnie, ha az orrodon keresztül lélegzel.

2018. szept. 15. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Érdemes még esténként fogselymet is használni, sok esetben a fogak között bent maradhat az ételmaradék fogmosás után is.
2018. szept. 15. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem érdemes, hanem kell fogselymet használni minden este. Az emberek félreértik a fogselyem használatát, ugyanis nem az odaragadt csibecafatot kell kiszedni vele, hanem a lepedéket. Zárt, egészséges fogsor esetén a fogkefe sörtéje nem képes a fogak közé bemenni, magyarán ez a terület tisztítatlan marad. Nem véletlenül alakul ki leggyakrabban szuvasodás a fogak kontaktpontja alatt, mert az emberek döntő többsége vagy egyáltalán nem, vagy nagyon ritkán tisztítja ezt a területet. Mint ahogy a fogad többi felszínének is szüksége van arra, hogy naponta kétszer megtisztísd, így ez alól a fogak köztes felszínei sem kivételek.

A fluoridos fogkrém pedig kell, aki azt írja hogy nem, arra ne hallgass, butaságokat ír. A fluor beépülve a fogzománcba egy savas attackokkal szemben ellenállóbb anyagot, a fluorhidroxiapatitot hozza létre. A fluorral akkor van baj, ha te poénból megeszel 2 tubus felnőtt fogkrémet. De mivel ismerünk vízmérgezést is, ezért nem gondolnám, hogy egyből butaságokat kéne írni a fluoridról, ha valaki nem rendeltetésszerűen használja és túladagolja (amit elég nehéz is).

A genetika valójában hajlamot jelent ebben az esetben, magyarul minden egyéb szuvasodást kiváltó tényező mellett (nem megfelelő szájhigiénia, érkezés, szájflóra stb) valakinél előbb, valakinél később alakul ki (nyilván kevés esetben vannak genetikai eredetű problémák, de ezek elég ritkák és gyakran más betegségekkel társulnak, például dentinogenesis imperfecta - dentinképződési zavar - osteogenesis inperfectával - köznyelvben ez az üvegcsontúság)

Az étkezés azért becsapós, mert sokan jelzik, ők nem esznek csokit, cukrot, mégis szuvasodnak a fogaik. Egyrészről azért, mert a szuvasodást okozó baktériumoknak bármilyen könnyű szénhidrát megteszi, másrészt a szuvasodáshoz kell egy savas közeg is, amely minden étkezés után kialakul (gondolj csak az Orbit reklámban látott görbére). Savas kémhatása pedig bárminek lehet, ami nem tiszta víz, vagyis a narancslé, a buborékos víz, a cukormentes citromos tea - olyan dolgok, amiket étkezések között gyakran fogyaszt az ember. Sok esetben kiderül, hogy az egészségesnek mondható 3-4-5 étkezés, amely során lecsökken a szájüreg pH értéke valójában 9-10, vagy még ennél is több, attól függ mennyi idő alatt kortyolod el a citromos teádat télen ebéd és uzsonna között. Gyakorlatilag állandóan egy olyan pH uralkodik a szájüregben, amely által kioldódnak az ásványi anyagok, könnyebben megtapadnak a baktériumok stb stb.

Végezetül: ha te tudod, hogy genetikailag hajlamos vagy vmilyen rosszindulatú elváltozásra (pl nagymamádnak emlőrákja volt, mellyel neked is jócskán megnő az esélyed erre a tumorra), akkor mit teszel: eljársz rendszeresen szűrésekre, kivizsgálásokra, vagy úgy vagy vele, hogy neked ezt dobta a sors, így jártál, majd lesz vhogy? Ugyanez a helyzet a szuvasodással is: ha én sejtem magamról, hogy genetikailag hajlamosabb vagyok rá, akkor igyekszem mindent megtenni ezellen, félévente zokszó nélkül eljárok fogorvoshoz és szakember tanácsát kérem ki a helyes szájápolásról, nem antalvali kuruzsló oldalát bújom. Úgyhogy ha eddig nem jártál ellenőrzésekre, akkor mostantól erre mindig szánj időt, hiába nem látsz semmit otthon. A szuvasodás kezdeti szakasza nem egy fekete lyuk, hanem fehéres “elszíneződés, amit te nem fogsz látni például a fogaid hátsó, vagy a köztes felszíneken. Ugyanez a helyzet a fogkővel: legelőször olyan helyen alakul ki, amire te direkt nem is látsz rá, éppen emiatt nem is tisztítod annyira (fogkő=ott maradt lepedék megkövesedve).

2018. szept. 16. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

a fluor sajnos nagyon egészségtelen, de egyed csak. a pajzsmirigyet teszi elsősorban tönkre.

Én hidroxilapatitos, fluormentes fogkrémet használok egyébként.

Minden fogam megvan, pedig nem vagyok már egy mai gyerek.

2018. szept. 16. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó! Ebben az esetben várom azt a reprezentatív, orvosok által készített több éves vizsgálatot, mely által te levontad ezt a konzekvenciát! Ide linkeld be kérlek!

Ez a kijelentésed pedig olyan, mintha én azt mondanám, hogy mindennap 5000 kalóriát bevinni mekis kajából se nem hízlal, se nem egészségtelen, hiszen évek óta eszem, még sem vagyok kövér és beteg sem szoktam lenni. Ismerünk ilyen embereket, de azért gondolom azt nem állítod, hogy semmi bajunk sem lesz napi 5 adag Big Mactől.

Egyébként a fluorid a fogkrémből nem kerülhet a vérkeringésedbe, ha képes vagy azt a bonyolult, magas IQ szinthez kötött utasítást követni, hogy ne nyeld le. Tehát ha még igaz is, amit írsz, akkor is csak a ritka imbecill emberekkel, esetleg kisgyerekekkel fordulhat elő, akikre nem felügyel a szülő. Nem kell ám mindent elhinni, sok esetben csak némi logikus gondolkodás, ok-okozati összefüggések meglátására van szükség. Erre elvileg már egy 10 éves gyermek is képes. Veled mi a helyzet?

2018. szept. 16. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

vááá azt az egyszerű tényt sem ismered, hogy nyálkahártyán keresztül bármi nagyon könnyen felszívódik? még bőrön keresztül is nagyon könnyen, de a nyálkahártya, na az az igazi! mindegy, hogy lenyeled-e, bekerül a szervezetedbe.

De ha ennyire bízol a fluorban, akkor miért is vigyázol, miért nem nyeled le??

Googlizzad ki nyugodtan a fluort, ne engem dolgoztassál. Ha meg elhiszed a sok sületlenséget, ami alapján eladják neked a fluoros fogkrémed, lelked rajta! Majd aztán nézel nagyokat, hogy mitől lettél beteg! És az orvosokban meg a helyedben nem bíznék meg vakon. De majd te is tapasztalod, ha lesz egyszer-kétszer dolgod az sztk-ban.

2018. szept. 16. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!