Kezdőoldal » Egészség » Fogak, szájápolás » A fogak megóvására és erősítés...

A fogak megóvására és erősítésére milyen vitamint ajánlatos szedni, miből érdemes többet enni/inni?

Figyelt kérdés

Bármilyen tippet meghallgatok, amik elősegítik a fogak megerősítését, óvását.


Amit tudni kell rólam:

- dohányzom (ha roncsolja a fogakat, abbahagyom)

- sosem eszem gyümölcsöt

- kávét iszom (boltit, de cukormenteset)

- energiaitalt iszom (rendeset és cukormenteset is)

- Fanta, Cola, Sprite-ot szintén iszom néha

- chips-et szoktam enni, valamint sütiket, tejszeletet, csokit, stb.


Ki mit tanácsol?


2019. máj. 8. 20:42
 1/6 A kérdező kommentje:
Van pár lyukas fogam is, ezek még tömésre várnak, csak fokozatosan csináltatom meg őket pénzhiány miatt
2019. máj. 8. 20:46
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Amiket felsoroltál MINDET hagyd el, mert pl. a dohányzás sárgítja a fogat, a cukros löttyök is rongálják.


[link]

[link]

[link]

2019. máj. 8. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem csak ezeken múlik és igazság szerint teljesen mindegy mit kezdessz el szedni ha azokat a géneket örökölted hogy rosszak legyenek a fogaid akkor rosszak lesznek. Azt mondják pl együnk sok gyümölcsöt a vitaminok miatt stb de közbe meg ne egyél olyan sokat mert azokban is van cukor ami roncsolja a fogakat. A szénsavas cuccokkal állj le.
2019. máj. 8. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Igazából ezek mind borzasztóan rosszak a fogakra! Nem tudom te mennyire vagy inkább szentimentális vagy inkább logikus alkat, én az utóbbi vagyok, megpróbálom ilyen módon elmagyarázni a dolgokat:


A dohányzás "csak" sárgítja a fogat. Viszont az ínyt / fogágyat kinyírja. (Középkorú meg idősebb emberek gyakrabban vesztik el a fogaikat azért, mert az íny / csont a fog körül meggyengült, és "kipotyognak" a fogaik, mint szuvasodás következtében, szóval jobb nem eljutni odáig.)


A kávéval, üdítőitalokkal, meg energiaitallal nem is a cukor a legnagyobb probléma, az csak az egyik probléma.


Röviden:

A cukrot a baktériumok gyenge savakká bontják (pl. piroszőlősav, tejsav), a savak kicsit marják a fogat, és amennyit eleinte elmarnak, az vissza tud épülni. (Ez normál esetben egyensúlyban van). Ha felbomlik az egyensúly, és előrehaladott lesz a szuvasodás (tehát amikor már barna / fekete), az már nem tud visszaépülni.

Ezek az italok viszont savasabbak a baktériumok által termelt gyenge savaknál! Úgy marják a fogat, hogy eleinte SEM tud visszaépülni, ami elmaródik, az odaveszett. Ezt nevezik eróziónak:


[link]


A nasival kapcsolatban: Minden étkezés után savas lesz a szád, mert a baktériumok megkezdik a gyenge savak termelését, amit korábban is írtam. Hogy ez visszaálljon normál pH-ra, ahhoz kell 1-3 óra.* (Ez ugye a még olyan szintű elmaródás, ami alapvetően vissza tud épülni, és normál esetben egyensúlyban van a lebomlás és visszaépülés.) VISZONT ha a főétkezések közé beépítesz valami nasit (ráadásul szénhidrátot, ami a baktériumoknak igazi csemege), akkor egész nap savas lesz a szád, és az egyensúly nem tud létrejönni.


*Ez nem csak a nasira vonatkozik, miután kólával / energiaitallal való áztatod a fogaidat savas közegben, utána is kell ennyi idő, amíg a száj ph-ja normalizálódik.

2019. máj. 9. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Oke ez mind rontja de mi kell a jvulashoz epuleshez kedves elozo?
2019. jún. 2. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A fogak meg íny ápolása érdekében legfontosabb bakteriális lepedék eltávolítása minden nap 2x (magyarul fogmosás meg fogközök tisztítása vagy fogköztisztító kefével, vagy fogselyemmel).


Az erős savak okozta ártalom meg mint mondtam visszafordíthatatlan, ezért az egyetlen amit tehetsz, ha kerülöd az üdítőket / energiaitalt / bort / stb. Illetve az alma meg a citrusokfélék kérdése érdekes, mert gyümölcsként egészséges, viszont erősen savasak a fogakra nézve.

(Nem azt mondom, én is szeretem mondjuk a jó bort, de rendszeresen nem fogyasztom.)

2019. jún. 2. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!