Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » A COVID során felléptő agykáro...

A COVID során felléptő agykárosodás megelőzhető-e ketózissal?

Figyelt kérdés

Elmondom mi az elméletem: a legújabb kutatások szerint a COVID eljuthat az agyba (és gyakran el is jut), ahol először az asztrocitákat fertőzi meg, melyek aztán nem táplálják tovább laktáttal meg glükózzal az idegsejteket, ehelyett toxikus anyagokat engednek ki. Namost: mi van, ha ilyenkor átállunk ketózisra, hogy ketonokkal tápláljuk az agyunkat? Hiszen az agyysejteknek az is jó. Ezzel a módszerrel nem kerülhető el az agykárosodás?


Ezt a felvetést az alábbi cikk alapján írtam le:


[link]


2021. febr. 11. 12:53
 1/8 A kérdező kommentje:

Idézet:


A laboratóriumi vizsgálatok során megállapították, hogy az astrocyták megfertőződnek annak ellenére, hogy nem rendelkeznek a vírus fő kötődési pontját jelentő ACE2-receptorokkal, ehelyett az NRP1 nevű, szintén támadott receptoron jutnak be. A fertőzött astrocyta a fertőzést követően vírusgyártásra áll át, így sok glükózt elégetve leáll az idegsejtek számára fontos piruvát és laktát előállításával. Az elhunytak agyában is abnormálisan alacsony piruvát- és laktátszintet mértek.


Na, és erre a szituációra mi lenne ha fertőződés esetén gyorsan átállna az ember magas zsír / proteinbevitelre és zéró szénhidrátra? Ez alatt napi max 20 gramm szénhidrátot értek, körülbelül 100-150 gramm zsírt és kn 140 grramm proteint, a lényeg hogy legyünk ketózisban.

2021. febr. 11. 12:56
 2/8 A kérdező kommentje:
Így elkerülnénk, hogy az agyunk ne glükózt égessen, ami ugyebár nincs a COVID fertőződés miatt, hanem ketonokat. Ésszerű ez az elképzelés?
2021. febr. 11. 12:57
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom, próbáld ki.
2021. febr. 11. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Érdekes felvetés, de ahhoz, hogy a ketontesteknek, döntő szerepe legyen az anyagcserében viszonylag sok időnek kell eltelnie az éhezésben, ez lehet 2-4 nap is. Illetve a ketontestek transzportjában szerepet játszó MCT1 transzporter érintettségéről nincs sok információnk. Így nem tudjuk, hogy az működne-e egyáltalán egy ilyen esetben.
2021. febr. 11. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Hát, ketogén diétát sokan csinálnak. Az agyuk valahonnan jut energiához. Vannak akik évek óta ketózisban vannak. Magam is csináltam, másfél évig :)


Néztem a csíkkal a vizeletet, hogy mekkora a ketonkoncentráció, működött a dolog.


Pár nap alatt ketózisba lehet esni abszolút szénhidrátmegvonással.

2021. febr. 11. 14:04
 6/8 anonim ***** válasza:

Rossz hír: az agynak cukorra van szüksége, amit a szervezet le tud gyártani.

Viszont lehet, hogy segít leküzdeni a fertőzést, de erről nem tudni semmit.

2021. febr. 11. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Akkor azok, akik ketózisban vannak, azoknál pusztulnának az agysejtek?
2021. febr. 11. 14:52
 8/8 anonim ***** válasza:
A ketózis normál esetben hosszútávú éhezésben segíti a túlélést, illetve bizonyos típusú epilepsziák esetén csökkentheti a rohamok előfordulását. Az agynak és a vörösvértesteknek minden körülmények között szüksége van glukóózra. Az agy energiaigényének egy részét hosszútávú éhezésben képes ketontestek elégetésével fedezni, de glukóz akkor is kell. Bármilyen kicsi is legyen a szénhidrátbevitel, a szervezet képes glukózt előállítani fehérjékből és zsírokból glukoneogenezissel, azonban a glukoneogenezisben prekurzor a zsírokból csak a glicerin lehet, így a zsírmolekuláknak csak egy kisebb része képes glukózzá alakulni, ami nem képes fedezni a teljes test energiaigényét. Természetesen lehet, hogy a ketogén étrend segíti az idegszövet túlélést egy ilyen fertőzés esetében, de nem csupán a glukóz hiánya vezethet az idegsejtek károsodásához, hanem a gyulladás során felszabaduló toxikus mediátorok is. Illetve, ahogy korábban írtam, a ketózis beállta időigényes folyamat. Ahhoz, hogy ennek a feltevésnek a jelentőségét meg tudjuk ítélni ismernünk kell a pontos molekuláris mechanizmusokat, a károsodás kinetikáját és számos egyéb tényezőt.
2021. febr. 11. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!