Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Miért lesz kiütéses az ember,...

Miért lesz kiütéses az ember, ha mononukleózisra egy bizonyos fajta antibiotikumot kap?

Figyelt kérdés

Mielőtt valaki ideírná, NEM vagyok gyógyszerérzékeny vagy allergiás. Több helyen is olvastam, hogy ha valaki amoxicillint vagy ampicillint tartalmazó antibiotikumot (pl. én Aktil Duot kaptam) kap, akkor kiütések keletkeznek rajta.

De mégis mi történik ilyenkor a szervezetben, hogy így reagál? Valaki el tudná magyarázni?


2011. aug. 7. 22:12
 1/9 A kérdező kommentje:
Úgy értem, HA mononukleózisa van és arra kapja ezeket a gyógyszereket, akkor lesz kiütéses. (Egyébként nem tudom)
2011. aug. 7. 22:13
 2/9 anonim ***** válasza:
19%
Penicilin érzékeny,pl,mint én. Elöször kiütések,párév múlva ujra szedtem,már a rohammentő jött értem. Előtte soha semilyen gondot nem okozott.
2011. aug. 8. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Mondom, hogy nem allergiáról van szó! Megkérdeztem a bőrgyógyászt, amikor nekem ez volt és mondta, hogy NEM allergia, hanem így reagál ilyenkor mindenkinek a szervezete és nem lett volna szabad mononukleózisra adni. Nem tudom, mi nem volt világos...
2011. aug. 8. 13:29
 4/9 anonim ***** válasza:
Ok,csak leírtam nálam mi volt ugyan ilyen esetnél,ne ess nekem,miért nem kérdezted a bőrgyógyászt akkor,vagy menj be egy patikába és kérdezd a gyógyszerészt.
2011. aug. 8. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

nekem is kiütéses lett mindenem attól amit a doki felírt(Augmentin)

és úgy viszkettem, azt hittem meghalok.

nem volt elég a magas láz meg a borzasztó erős izzadás, még ez is...

2011. aug. 13. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Hát, ez hosszú válasz lesz, ugyanis még a kutatók által sem teljesen tisztázott immunológiai folyamatról van szó. A mononukleózist az Epstein-Barr nevű vírus okozza, amely önmagában hajlamos a mononukleózison kívül bőrtüneteket manifesztálni, ezek közé tartozik pl. az erythema multiforme, egy kanyaró-szerű kiütés, ami valószínűleg neked is volt. Abban igazad volt, hogy ez nem gyógyszerallergia, egy ún. IV-es típusú túlérzékenységi reakcióról van szó, amikor is kb 2 nap kell a tünetek kialakulásához, ennyi idő, amíg az immunrendszered aktiválódik (a CD8+ citotoxikus T-sejtek és CD4+ T-helper sejteknek makrofágok mutatják be az antigént, amire válaszként interleukin-2-t és gamma interferont termelnek, majd citokineken keresztül immunválaszt közvetítenek). Az aktivált CD8+ T-sejtek megölik a célsejteket, a makrofágok közben emésztőenzimeket termelnek, majd egy sokmagvú óriássejtté alakulnak át – ez jelenik meg a bőrödön kiütésként.Spontán is létrejöhet, azonban az amoxicillin és az ampicillin aminobenzil csoportja valamiért méginkább hajlamosít erre.


Éppen ezért, hogy elkerüljék az esetleges súlyos bőrgyógyászati szövődményeket, amoxicillint és ampicillint nem adnak mononukleózis legkisebb gyanúja esetén sem. A te kiütésednél ugyanis van egy sokkal súlyosabb verzió is, ami már az életet is veszélyezteti, az a neve, hogy Stevens-Johnson szindróma:

[link]

2011. aug. 22. 04:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Hát az előző választ még el kell olvasnom párszor. :)


Én anno a nem múló lázamra Ciprobay kaptam, picit kiütéses lettem pár napig. Majd egy hétre mindent tünetem elmúlt, erre rá meg besárgultam - kórház hepatitisgyanúval. Mire megjött a laboreredmény, hogy a mononukleózis volt a tettes, addigra meggyógyultam magamtól.

Azóta ha kérdezik (háziorvos, kórház, fogorvos), hogy van-e gyógyszerallergiám, ezt így komplettül elmesélem és erre mindig be szokták ikszelni, hogy van.


Szóval nekem meg az a kérdésem, hogy mononukleózis után, - ha az alatt kiütéses lett valamelyik antibiotikumtól az ember - az "allergia" megmarad? Vagy ha most kapnék ugyanilyen hatóanyagú gyógyszert már nem lenne bajom tőle?

2011. aug. 22. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A ciprofloxacin (a Ciprobay hatóanyaga) esetében nem egyértelműen bizonyított a kapcsolat, mint a kérdező által szedett gyógyszer esetében, mivel mind a ciprofloxacin önmagában, mellékhatásként, mind a mononukleózis okozó Epstein-Bar vírus képes a fenti válaszban említett erythema multiformeot vagy Stevens-Johnson szindróma kiváltására. Az első esetben a kiütés egy gyógyszerallergia, a másodikban viszont egy kölcsönhatás eredménye, allergia-teszttel lehetne megmondani, hogy a gyógyszer okozta-e, de jelenleg az antibiotikumok iránti túlézékenységet vizsgáló tesztek megbízhatósága erősen kérdéses.

A másik aggasztó ok a sárgaság: ezt szintén okozhatja az EBV, de a ciprofloxacinnek is van egy súlyos akut májgyulladást okozó mellékhatása. Ebben a helyzetben senki nem tudna biztosat mondani, mivel gyógyszerallergiából a kiütések és a májgyulladás nagyon súlyos rakciónak számítana, ezért az a legbiztonságosabb, ha az allergiának tulajdonítják a történteket, ellenkező esetben ugyanis Ciprobay esetleges újbóli szedésekor már szinte biztosan sokkal súlysabb tünetek, pl. anafilaxiás sokkot lépne fel.

Hasonló helyzetben én is az allergiát ikszelném be, valamint még esetleges kereszt-allergiákra is jó, ha figyel az orvosod - ezek a hasonló kémiai szerkezetű antibiotikumokkal fordulhatnak elő (kb. mindennel, ami "-floxacin"-ra végződik).

2011. aug. 22. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Köszönöm szépen a választ!
2011. aug. 23. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!