Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Körülbelül meddig "él" egy...

Körülbelül meddig "él" egy kórokozó egy tárgyon?

Figyelt kérdés
Baktérium, gomba, vírus, ilyesmikre gondolok. Ha pl. egy fertőzött ember megfog egy kilincset,aztán mi is megfogjuk; vagy ha az étteremben nem mossák el tisztítószerrel a poharat és mi iszunk belőle egy fertőzött ember után. Szóval ilyen esetekben mennyi az esély rá, hogy megfertőződünk (tudom ez az immunrendszeren is múlik). De mégis egy tárgyra került kórokozó kb. meddig marad életképes? Gondolom ez függ a kórokozótól magától, meg a hőmérséklettől, stb. Akár cikket is linkelhettek, ami a témával foglalkozik.
2012. febr. 19. 18:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Fémeken kb percekig ha nincsenek befestve valamivel.


Műanyag felületeken tovább, bár attól függ pvc-n se sokáig mert klórt tartalmaz.


Fertőzésekhez nem elég egy vagy néhány bacilus vagy vírus. van egy fertőzési potenciál, azaz egy mennyiség amit át kell lépnie a bejutott kórokozónak ahhoz, hogy fertőzést tudjon beindítani.

2012. febr. 19. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ.
2012. febr. 19. 19:37
 3/7 anonim ***** válasza:
68%

Van amelyik csak percekig életképes, de olyan is, ami hónapokig fertőzőképes. Ez elég "terjedelmes téma".


Ha próbálsz egészségesen élni, támogatod az immunrendszered multivitamin komplex segítségével és nem kézzel fogod meg az ételt, illetve nem nyúlsz az arcodhoz napközben, piszkos kézzel az is sokat segít.

Étteremben azért annyira nem piszkos egy pohár vagy evőeszköz sem, hogy komoly gondot jelentsen. Azért még ha hiányosan mossák is el nem marad rajta elvileg túl sok kórokozó.


De lehet kapni kézfertőtlenítő géleket vagy kendőket is.


A gombák és a vírusok nagyon makacsak, bár a baktériumok elég gyorsan szaporodnak. Sajnos cikket nem tudok linkelni, pedig engem is foglalkoztat ez a téma.


Egyébként elég becsapós, mert a buszon a kapaszkodó vagy az ülések sokkal veszélyesebbek ilyen szempontból, mint pl. egy kórházban lévő berendezési tárgyak. Bár én láttam, hogy mosnak fel a kórházban és állítom, hogy a kilincseket eszükbe nem jut lefertőtleníteni, vagy a liftben a nyomógombokat, a mosdóban a wc lehúzót, a csaptelepeket stb. De nálunk orvosi rendelő pl. szerintem akkor is elég veszélytelen, ha tele van mindenféle fertőző beteggel, ott rendesen takarítanak.


Viszont ami veszélyes, a tesco! És a hasonló üzletek, ahol az egerek/patkányok mászkálnak mindenen. Tudjuk milyen betegségeket terjesztenek, ráadásul ezeknek az állatoknak mondhatni gyenge a hólyagja, tehát mindenhol kis vizelet foltokat, cseppeket hagynak útjuk során.

Ráadásul a bolháikról, élősködőikről még szó sem esett, amiktől szintén elkaphatunk pár dolgot.

Én pl. fertőtlenítős spray-vel fújok át mindent itthon. Zsebkendőt ( a csomagolását), konzerveket, tejet, mindent. A gyümölcsöket, zöldségeket pedig amúgy is szappannal mosom ( a rajta lévő peték, élősködők, vagy macskapiszok maradvány miatt is).

Ezt csak azért írtam le, mert ezek sokkal veszélyesebbek, mint egy kilincs vagy hasonló.

Sokáig nem tudtam miért vagyok mindig beteg, miért vagyok legyengülve. Amióta lefertőtlenítem a dolgokat és úgy rakom el a házba azóta sokkal-sokkal jobban vagyok.

Elég fárasztó és gyakran is kell spray-t vásárolni (olyan jó, ami vírusok és baktériumok ellen is hatékony, drogériákban is lehet már ilyeneket kapni), de sajnos ha a bevásárlóközpontokban és az üzletekben felelőtlenek akkor nekünk kell intézkedni.

Tudom, hogy ez nem kapcsolódik annyira a tárgyhoz, de gondoltam megemlítem, mivel az éttermes példádból úgy ítéltem meg, hogy aggódsz emiatt.

2012. febr. 19. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszi a terjedelmes választ. Konkrétan milyen tisztítószerrel fújod le a dolgokat? Én Sanytol-lal szoktam az otthoni felületeket tisztítani, meg mindig van nálam kézfertőtlenítő a táskában. De az ételek csomagolását nem szoktam lefertőtleníteni, bár sokszor gondoltam rá. De anyukám így is mindig rám szokott szólni, hogy nem lesz semmi védettségem, ha folyton fertőtlenítem a dolgokat magam körül. Meg már jártam úgy, hogy nem mostam le rendesen a fertőtlenítőszert valamiről és allergiás foltok jelentek meg a bőrömön. Úgyhogy még így is néha azt érzem, hogy kezdek átesni a ló túlsó oldalára. De köszi a tanácsokat, infókat.
2012. febr. 19. 20:27
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Múltkor Sanytol-t vásároltam, illetve egy ideje a DM sajátmárkás termékét a Denk Mit Hygiene-Spray-t használom. Elvileg ez is le van tesztelve és hatásos...

250 ml, Használható szinte az egész házban, valamint lefújhatod vele az ágyat, fotelt, matracot, és a cipőt is befújhatod vele belülről. (Azért drága holmiknál először kis területen próbáld ki, vagy pl. a cipő külső, fényes felületére nem ajánlott fújni szerintem.)

Én ezzel lefújom óvatosan a billentyűzetet és az egeret is időnként. De csak magasról, hogy ne álljon rajta nagyon.

Egyébként mivel ebben kevesebb van (bár ez csak 600-800 forint, míg a Sanytol 1000-1200 nálunk), szerintem a Sanytol-t jobban megéri megvásárolni.


Esetemben sincs még egy éve, hogy elkezdtem fertőtleníteni a csomagolást. Bár bevallom, olykor fáradt vagyok és csak áttörlöm egy sima törlőkendővel, vagy megnézem tisztának tűnik-e és elrakom. Leginkább csak a hipermarketekben vásárolt termékeket fújom le, mert ott aztán van bent mindenféle galamb, veréb, rágcsálók. (Aranyos amikor a verebek ott repkednek melletted és nyitják meg a tészták csomagolását és eszegetik, de tele van miattuk a levegő is mindennel, ráadásul biztosan akad ott madárpiszok is a termékeken.)


Megértelek. Az én szüleim (még a szüleimmel élek, különböző okok miatt) is ellenzik a dolgot, bár én elbeszélgettem velük, kijelenthetem nincsenek tisztában a dolgokkal (ahogyan a legtöbb ember sem). Nem gondolnak bele ennyire részletesen, nem tudják milyen kórokozók vannak jelen, nem törődnek vele.

Különben régen én is ezt hittem, hiszen pl. itt nálunk vidéken folyton azt mondják "egy kis piszok kell".

De ez így nem igaz. Nyilván nem vagy már kisgyerek, tehát elvileg a legtöbb kórokozóval már kapcsolatba kerültél és kialakult a védettség. Nos, innentől kezdve ha folyamatosan kapcsolatba kerülsz velük az már nem a védettséget fokozza, hanem folyamatosan csak gyengít. Hiszen a szervezet mindig megpróbálja megvédeni magát, de ez energiát emészt fel. Másrészről pedig még ha fertőtlenítesz is akkor is marad kórokozó bőven. Mindenütt ott vannak és gyorsan szaporodnak. Tehát ha csak nem fújod a lakás minden négyzetcentiméterét is minden nap, ész nélkül, nem fogsz egy steril, "műanyag" környezetben élni, ergo nem lesz probléma.

(Beszéltem erről orvossal.)

De ez olyan dolog, hogy több tényezőt is figyelembe kell venni és mérlegelni. Pl. valóban sok kórokozó kerülhet-e arra a termékre, milyen állapotban van jelenleg az immunrendszered stb.

Értem. Nos, én ezt a DM-es sprayt néha még a kezemre is ráfújom, nálam nem okozott problémát, pedig egyébként érzékeny bőröm van.

Igazából ugyanazt tudnám írni, mint az előbb, mindenkinek egyéni döntése, mennyire fertőtlenít, vagy nem fertőtlenít. Én így döntöttem, nekem eddig bevált.

2012. febr. 20. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi, sok mindenben igazad van. Ezúttal jobban fogok figyelni a hipermarketekben vásárolt árukra (is).
2012. febr. 20. 22:03
 7/7 anonim ***** válasza:

:)


Amúgy a múltkor kifelejtettem...

Családtagom dolgozott már húsboltban és pékségben is huzamosabb ideig.

Úgy képzeld el, hogy ez megszokott dolog, hogy a már penészedni kezdett kolbászt átdörzsölik szalonnával, hogy eladható legyen. Vagy ott szalad a raktárban a patkány.

A pékségben pedig ha olyan az eladó (nem a főnök, hanem akit felvesz) simán nem takarja le a dolgokat, a zsömlék a földön vannak egy rekeszben fedetlenül, szúnyogháló nincs, légy van.

A cukrászdában sem mindig teszik hűtőbe a sok süteményt a pultról még nyáron sem...


Hetekbe telt, mire ezeket feldolgoztam. Azóta csak ismerőshöz járunk, vagy a "régi kollégákhoz", mert nem akarunk újra szemetet enni - mint régen. Alig tudtam elhinni, hogy ez így megy, én mindig azt hittem ilyen helyeken van a legnagyobb tisztaság.


Szóval eszünk elég mocskot, káros anyagot és kórokozót így is rendesen...

Persze a hétköznapokban jobb nem gondolni ilyesmire, mert beleőrülne az ember. :)

2012. febr. 21. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!