Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Mi az "stclm " orvosi kifejezé...

Mi az "stclm " orvosi kifejezés jelentése?

Figyelt kérdés
Nyaki nyirokcsomó elhelyezkedésének leírására használták

#stclm
2014. okt. 2. 17:01
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Ez egy izom, a musculus sternocleidomastoideus. [link]


Valószínűnek tartom, hogy ennek a mentén helyezkedik el a nyirokcsomó.

2014. okt. 2. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


"a nyak bal oldalán a mandibula szög alatt az stclm előtt kb 2 cm-es nycs 2 éve, nem múlik"


Ezzel van meghatározva a helye.

2014. okt. 2. 17:22
 3/20 anonim ***** válasza:
A mandibula szög az az állkapocs-szöglet. Így azért már behatárolható az a nyirokcsomó, remélem :)
2014. okt. 2. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:
Igen, azért izmoztam rajta, mert jövőhétre kaptam csak ultrahangra időpontot, ez a nyirokcsomó már ott figyel 2 éve, eddig azt mondták a dokik, mikor mentem vele, hogy határeset, szóljak ha nagyobb/ fáj, lehet, a bölcsességfogtól van. Most a bölcsességfog kint van, a csomó nem lett kisebb, viszont van az ultrahangig egy hosszú hét, én meg be vagyok tojva, hogy végre komolyan vettek :)
2014. okt. 2. 18:52
 5/20 A kérdező kommentje:

Kedves korábbi válaszadó!

Még ha tudnál segíteni, a következő ultrahang eredmény került megállapításra ( ez csak az értelmezési zavaros belőle)


" laterál felé submandibulárisan egy 22x12 mm nagyságú cystosus jellegű elváltozás van, melynek fala kissé vaskosabb , beolvadás irányába további vizsgálat szükséges."


ez ciszta vagy rákra gondoljak?

az, hogy olyan a jellege, azt értem, de a rákost is így jellemzik?


Köszi

2014. okt. 9. 17:00
 6/20 anonim ***** válasza:

Ne ijedj meg rögtön. Az, hogy cystosus képlet látható, azt jelenti, hogy van ott egy valami, amit pontosan nem tudnak megmondani, hogy mi, de üregképződés látható benne.


A nyakon előfordulhatnak ciszták. Magzati korban a nyaki képletek egy része az úgynevezett garatívekből fejlődik ki. Ezek a garatívek záródnak, átalakulnak, mire megszületünk. Ha nem záródnak rendesen, akkor kialakulhatnak üregek, ciszták, amikben később folyadék termelődhet, ilyenkor nő meg egy dudorrá a nyakon. Angolul branchial cleft cyst a neve, ha beírod google-be, akkor van cikk is róla meg kép is.

Az is lehet, természetesen, hogy mégis nyirokcsomó ami ott van, a beolvadás azt jelenti, hogy a fertőzés miatt kialakul egy tályog, tele baktériummal és a nyirokcsomó szövetével, ez letokozódik, és szép lassan a nyirokcsomó közepe beolvad, vagyis elfolyósodik. Ilyenkor egy üreges, vagyis cystosus képlet jön létre.


Szóval ne idegeskedj, biztosan mintát vesznek belőle, aztán eldöntik, hogy hogyan kezelik, nyilván attól függ, mit találnak benne.

2014. okt. 10. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Volt már egyszer ugyanilyenem kamasznak, diónyira nőtt, valami gyógyszerektől lement, sajnos a papírok már nincsenek meg róla. Amúgy a többiekkel nincs gond, ő meg már ott figyel legalább egy éve, ezért tippelek cisztára .

Köszönöm válaszod!

2014. okt. 10. 07:39
 8/20 anonim ***** válasza:
Majd ha eszedbe jut, írd meg, mi lett végül, mert kíváncsi vagyok. Remélem minden oké lesz :)
2014. okt. 10. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

természetesen.

Közbe online megkérdeztem egy füll-orr gégészt, ő is azt mondta rá, hogy cisztára asszociál a komplett lelet, de persze a biopszia a mérvadó.

Amúgy másolom az egészet, hátha valakinek jó lesz még valamire:


"Tisztelt Doktornő!


Huzamosabban ( talán 2 éve is már) volt egy dudor a nyakamon, amit eddig sikerült a füll-orr gégészeknek elbagatelizálni ( jöjjön vissza, ha nagyobb lesz, vagy ha fáj, ez egy nyirokcsomó), holott már látható is volt, nem csak tapintható.

Végre az egyik doktornő elküldött ultrahangra, melynek eredményéhez kérnék segítséget, mert a jövőhét szerda tűkön ülve még nagyon messze van:


"Pajzsmirigy és nyaki lágyrész Uh viszgálata:


A jobb lebeny 14x17x36 mm, alsó harmadában 10x4 mm nagyságú cysta látható.

A bal lebeny : 14x16x44 mm, itt körülírt eltérés nincs.

Az isthmus: 2,8 mm vastagságú.

a mirigyszerkezet homogén, benne göb nem látszik.

A jobb oldalon summandibulárisan néhány 10 mm körüli, norm szerkezetű megnagyobbodott nyirokcsomó látható. Bal oldalon a felső harmadban egy 6x24 mm nagyságú szintén norm. szerkezetű megnagyobbodott ny.cs. van, de ettől laterál felé submandibulárisan egy 22x12 mm nagyságú cystosus jellegű elváltozás van, melynek fala kisséb vaskosabb , beolvadás irányába további vizsgálat szükséges.

A submandibuláris nyálmirigyek épek."


a dudor az állkapocsszöglet alatt van, azonos oldalon bal alsó bölcsességfog műtétje kisfokú romlás miatt 1 hónapja volt. Kamasz koromban uott, ahol most ez a viszonylag kis fokú megnagyobbodás van volt egy dió nagyságú dudor, mely komoly kivizsgálások után gyógyszerek hatására húzódott vissza ( sajnos erről már papírom nincs)


Kérdésem a következő:

Ciszta vagy daganat? Melyik esélyesebb? (tudom, hogy biopszia várható és az lesz a döntő, de kérem nyilatkozzon, mert tűkön ülök az ügyben)

32 éves nőbeteg vagyok kiváló vérképpel , se fogyás, se gyengülés, se láz nem volt.


Tisztelt Kerdezö!

A leiras alapjan en cystara gondolnek,de a biopszia eredmenye a biztos.

Üdvözlettel : "

2014. okt. 10. 19:38
 10/20 A kérdező kommentje:

Nos megvolt ma a biopszi ( vékonytűs aspiráció orvosi nevén ), az Uzsoki kórházban, ahol is a szúrás és a lelet elkészítése zusammen 1 órát vett igénybe:

a papír beszedése után kitöltetik a "felvilágosítottalak, hogy mihez van jogunk/ neked mit kéne elmondanunk" papírt, aztán 10 perc múlva bent is voltam.

Egy nagyon kedves 50-es Úr, kellően határozottan nem nyel és nem lélegzikre intett a következő fél percben, ill. elmondta, hogy egy tűszúrást fog érezni, mást nem.

Az érzés fájdalomszintja kb mint egy szájpadlásba, avgy ideg mellé adott injekcióé: akkor kezdett "hangosan" fájni, mikor vége is lett. Abszolúlt túlélhető fél perc volt.

A keneteket kis lapokon megfestik, és elviszik értékelésre ( ha jól figyeltem, emberenként többet vesznek le) .

Mivel én mondtam, hogy megvárom az eredményt, persze a vánszorgó idővel harcolva még 35-40 percet vártam, mire a doktor úr kiadta a leletet, ami a következő volt:


"A kenetekben vvt háttér mellett massziv heterogen sejtpopulatio, néhány hystiocyta illetve egy két kötőszöveti sejt figyelhető meg. Malignitásra utaló cytológiai jelet az anyagban nem észlelni.

Aspirációs cytológia diagnózis: Reaktív nyirokcsomó"


:)!


Értelmezésem szerint ez egy "bekötött" dolgos nyirokcsomó, ami bár nagyra nőtt , de semmi kórosat nem mutat ( de kedves válaszadó, erősítsd/cáfold meg ezt)

Illetve ha még abban tudnál segíteni ( ha orvosi végzettséged van ) , hogy hagyjam e megbolygatni a doktornőnek, amikor szerdán az eredmény értelmezésekor felveti, hogy nyessük ki onnan?

Magam ösztönösen úgy érzem, nem bántanám, nehogy attól induljon majd be valami folyamat, hogy a nyirokrendszert megnyirbáljuk a nyakamban- de ez egy laikus véleménye-


Köszönöm segítséged, szerda után jelentkezek megint :)

2014. okt. 16. 16:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!