Kezdőoldal » Egészség » Immunrendszer, fertőzések » Házi dolgozatot kell írnunk....

Házi dolgozatot kell írnunk. Nekem a HIV virusról. Pár dolog nem tiszta. Segítenének?

Figyelt kérdés

1. Az egyik tünet a nyirokcsomó nagyobbodas. Ez fájdalmas vagy nem?

2. Az ablakperiódus lejárata után végzett teszt, ha negatív akkor az biztos eredményt ad vagy lehet álnegatív?

3. A fertőzés után jelentkező tünetek, ha elmúltak, akkor évekig nincs semmi jele, vagy lehetnek tünetek, csak nem olyan intenzíven? (pl nyirokcsomók duzzanata, hőemelkedés)

4. Az ÁNTSZ teszt biztos kimutatja a fertőzést? Tehát ha az esetleges fertőzés után 4 hónappal megy valaki tesztre akkor nem lehet hogy nem mutatja ki?


Köszönöm szépen a segítséget


2018. nov. 15. 09:25
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

1. Tudtommal általában nem fájdalmas.

2. Ha antitesteket néznek, akkor 100%-os (mert azoknak nagy számban létezniük kell már akkorra). Bár tudtommal a vírusszám-néző teszt is tűpontos, hiszen azoknak is hemzsegniük kell a szervezetben a HIV-fertőződés következtében annyi idő után.

3. Nem is biztos, hogy vannak tünetek fertőzés után, csak az esetek bizonyos százalékában. Aztán lehetnek persze tünetek, nem csak a HIV miatt, mielőtt megkezdődik a tünetes HIV-fertőzés periódusa. Akkor meg már értelemszerűen vannak.

4. Amennyire tudom, ezek a tesztek nem adnak álnegatív eredményt, elég megbízhatóak.

2018. nov. 15. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen


Úgy olvastam hogy az Elisa teszteket néznek, amik antitestek kimutasat is nézi. Így ezek már az esetleges fertőzés után 4 héttel pontos eredményt adnak. Tehát, akkor nincs olyan, hogy egy ilyen tesztet negatív eredmény után ismételni kell három vagy hat hónap múlva. Ezek akkor nem lehetnek alnegativ eredményűek 4 hónap elteltével? Az a lényeg, hogy az ablakperiodus után kell menni. Igaz?


A tünetmentes időszak az évek. Tehát abban az időszakban semmi tünet nincs. Ugye? A tünetek megjelenése az esetleges fertőzés után 2-5ev. A köztes időszakban semmi jel nincs. Jól értem?

2018. nov. 15. 11:24
 3/7 anonim ***** válasza:
Annyit még hozzátennék, hogy a nyirokcsomó duzzanat fájdalmassága attól is függ, hogy hol helyezkedik el. A submandibularis és a hónalji nyirokcsomók eléggé tudnak fájni, amikor bedurrannak. Nehéz megmondani HIV fertőzöttség esetén, hogy a HIV miatt van-e gyulladás vagy valami tök más okozza. Egy sima menstruáció is okozhat hőemelkedést és egy gyulladt fogtól is megdagadhatnak a nyirokcsomók. Ezeket egészségesen is nehéz elkerülni.
2018. nov. 15. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Ezek akkor nem lehetnek alnegativ eredményűek 4 hónap elteltével? Az a lényeg, hogy az ablakperiodus után kell menni. Igaz?"


Elvileg nem, de korábban is mehetsz vírusszám-tesztre. Ez viszont adhat álpozitív eredményt, hiszen nem tudnak specifikusan HIV-vírust nézni. Tehát ha meg vagy fázva, akkor bármilyen más vírus felvetheti a HIV-fertőzöttség gyanúját. Antitestek ekkor még nincsenek (lehetséges fertőződéstől számított 2-3 hét múlva).


"A tünetmentes időszak az évek. Tehát abban az időszakban semmi tünet nincs. Ugye? A tünetek megjelenése az esetleges fertőzés után 2-5ev. A köztes időszakban semmi jel nincs. Jól értem?"


Ez tankönyvi eset, az immunrendszer ugye folyamatosan pusztul, ezért kérdés, hogy ki mennyire ellenálló még ebben az időszakban. Nem vagyok orvos, de úgy tudom, hogy a specifikus - immunhiányos állapotra jellemző - tünetek ekkor még nem jelentkeznek.

2018. nov. 15. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Tehát akkor jól értem a dolgokat?


Az esetleges fertőzést követően, minimum 4 hét kell, hogy kimutassa a teszt. Ha valaki ezután megy tesztre, akkor ott már biztos eredményt kap. Ezek a tesztek áloozitív eredményt adhathanak, de álnegatívat soha. (ha pl 4 hónappal később megy tesztre az illető, akkor már antigén és vírus is kimutatható, így az ekkor kapott negatív teszt 100%). Mindenképpen meg kell várni az ablakperoidust, azután már a negatív teszt biztos. Ezeket nem cserélik össze, nem nézik el az eredményt. Még akkor sem ha anonim.

Évekkel később jelentkeznek tünetek. Addig viszont semmi jele a fertőzésnek.

Orális úton minimális az esély. Leginkább az anális szex, de még ott sem biztos, hogy elkapja az illető.

2018. nov. 16. 17:53
 6/7 anonim ***** válasza:

"Az esetleges fertőzést követően, minimum 4 hét kell, hogy kimutassa a teszt."


Ha vírusszámot néznek, minimum kettő. Ekkor még nincsenek antigének. Ha alacsony a vírusszám (mert nem fertőzött az illető, illetve más vírus sincs éppen benne, pl. HPV vagy influenza), 100%-os az eredmény.


Az antigénes teszt úgy tudom, nem adhat álpozitív eredményt, mert HIV-antitestet nem termel a szervezet a semmire, csak ha találkozik a vírussal. Ennek hosszabb az ablakperiódusa, mert ennek az ellenanyag-termelésnek a beindulása időt vesz igénybe.


"Ezeket nem cserélik össze, nem nézik el az eredményt. Még akkor sem ha anonim."


Mivel életekkel játszanak, gondolom túlbiztosított a rendszer, akár anonim, akár nem. (Nem tudom, pontosan hogyan zajlik.)


"Évekkel később jelentkeznek tünetek. Addig viszont semmi jele a fertőzésnek."


Leszámítva azt, amit te is írtál, ami egyeseknél jelentkezik néhány héttel a fertőzés után.


"Orális úton minimális az esély. Leginkább az anális szex, de még ott sem biztos, hogy elkapja az illető."


Igen, bár nem mindegy egyik esetben sem, hogy aktív vagy passzív az illető. Ő hatol be, vagy belé hatolnak be. Utóbbi esetben nagyobb az esély a fertőzés elkapására.

2018. nov. 16. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget
2018. nov. 16. 20:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!