Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kinek mi a véleménye az...

Kinek mi a véleménye az "elárasztásos technikáról"? Van olyan aki próbálta és használt?

Figyelt kérdés
Szorongásos, illetve pánikbetegeknél olvastam erről a technikáról, amikor szándékosan belemennek olyan szituációba ami erős szorongást/félelmet vált ki belőlük (például egy agorafóbiás elmegy egy koncertre ahol tömeg is van) és mindezt úgy teszik, hogy a menekülés/kihátrálás lehetősége nem adott. Ilyenkor állítólag egy idő után amikor érzékeli a "beteg" hogy nincs semmi félnivalója egyik pillanatról a másikra kioltódik a félelem, bár erről ahogy olvastam megoszlanak a vélemények, mert állítólag rossz vége is lehet, ami ronthat az aktuális állapoton. Kinek mi a véleménye erről, milyen tapasztalataitok vannak?

2021. júl. 22. 17:41
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Én szociális fóbiával sokszor érzem azt egyes nem kívánt szituációkban,amelyek sokkal jobban sülnek el,mint azt előre vártam.Szóval hogy utána annyira felpörget,feldob,mármint hogy nem érzem különcnek magam mert nem tűntem ki az adott szituációban.Szóval nagyon lelkes tudok utána lenni,és visz a lendület,hogy nyugodtan menjek bele bármilyen más szituációba.Csak aztán általában a 2.-3. ilyen szitu már nem sül el olyan jól,és úgy érzem kellemetlen vagy beégek,és az azonnal visszavet.És olyankor meg azt érzem hogy felébredtem,és az a valóság,hogy nem valók nekem ezek a helyzetek.És nyilván ilyenkor behúzom fülem farkam és nagy ívbe kerülöm jó ideig az olyan helyzeteket.

Magyarán a kudarc nagyon vissza tudja vetni az embert.Mintha másznál ki egy mély gödörből,már majdnem kint vagy,el is hiszed te magad is,hogy kikerültél belőle...és jön egy váratlan rosszul elsült helyzet,és visszalök a mélybe.

2021. júl. 22. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A szisztematikus deszenzitizációra gondolsz? Tud működni, de azért ne hardcore dolgokkal kezd. :)
2021. júl. 22. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Kettes: nem, mert az a fokozatosság elvén működik, alkalmazom is egy ideje és mondhatom, hogy bevált, viszont most arra gondoltam, hogy hirtelen ugornék ezzel a másik technikával egy nagyobb lépcsőfokot.
2021. júl. 22. 19:48
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Panikkal mar szalltam fel buszra es utaztam is vegig, tobbszor. De ha valaki ramdobna par pokot, szerintem vicc nelkul vagy szornyet halnek, vagy kinyirnam...
2021. júl. 22. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom, ezt terápiában alkalmazzák. Szóval én nem úgy képzelem, hogy egy fóbiás saját magán kísérletezget és belemegy olyan helyzetekbe, amiktől nagyon szorong. Biztosan megvan ennek is a technikája, hogy hogyan érdemes és kinél. Nem kísérletezgetnék vele csak szakember felügyeletével.
2021. júl. 23. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Annyit mondott a pszichológusom, hogy ő ebbe nem fog beleszólni, ha akarom kipróbálom, ha akarom nem. Na ennyit a nagy "szakembörökről"... Ezért is kértem itt tanácsot.
2021. júl. 23. 17:18
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
huhh, ez nagyon fura! LEhet, mást kéne keresned.
2021. júl. 23. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nálam nem válna be.
2021. szept. 7. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Fuh, hát biztos nem. XD én tériszonyos vagyok, rengeteg helyre nem merek felmászni. Tavaly egy kiránduláson olyan helyen mászkáltunk, ahol iszonyat pánik tört rám, mert nem tudtam h olyan meredek, csúszós, keskeny részen megyünk majd a hegyoldalban, hogy szó szerint csak a két lábam fért el egymás mellett. Eléggé égő volt a társaságban így viselkedni, de ezzel semmit nem lehet csinálni, meg amúgy is évek óta nem volt lehetőségem túrázni, sajnos.


Azóta meg jobban félek a lépcsőktől az a helyzet, főleg azoktól, amik kintiek, kőből vannak, pedig csak egyszer csúsztam meg a kiránduláson.


Ez egy olyan irreális félelem, ami képtelenné teszi az embert arra, hogy ne görcsöljön mozgás közben, és csakazértse mersz úgy lépkedni, ahogy azt a tapasztalt emberek teszik/mondják segíteni akarnak.


Úgyhogy bezony fogni kellett a kezem, még akkor is, ha ciki volt. De megértették, hogy tériszonyom van.


Amúgy egy stabil kilàtóban nem jön elő, meg sehol máshol, ahonnan nem eshetek le csak úgy. :D


Ja és buszon eléggé szédülök, 0 egyensúlyérzékem van, borulok, akár egy flakon. És mivel még be is szorongok általában, ez csak ront rajta és egyre rosszabb. :( De mással meg nem tudok utazni, vezetni sem tudok, szintén szorongás okán. Egy ismerősöm megkért, ha ilyen gondolataim vannak a vezetéssel kapcsolatban, akkor inkább ne próbálkozzak, mert csak a baj lenne belőle. Ettől még jobban elment a kedvem.


Úgyhogy a negatív tapasztalat csak ront a fóbiákon/szorongáson.

2021. szept. 18. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!