Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ennyire lehet számítani egy...

Ennyire lehet számítani egy körzeti pszichiátertől?

Figyelt kérdés

Körülbelül fél évvel ezelőtt jelentkeztek az első szorongásos rohamaim. Halántéktáji zsibbadás, szúró-szurkáló mellkasi fájdalom, szívdobogás érzés, halálfélelem, izzadás. Pánikba estem, hogy most biztosan agyvérzésem és/vagy infarktusom lesz. Ennek következményeként ez idő alatt négyszer kötöttem ki a sürgősségin, de semmi jelentős eltérést nem találtak.


Ezután a háziorvosom elküldött egy pszichiáterhez, aki a körzetünket látja el TB-alapon. Felhívtam telefonon, kissé unott hangon megkérdezte, hogy mi a baj, majd miután 10 percben összefoglaltam a problémáimat, közölte, hogy rendben, felír háromféle gyógyszert, azokat szedjem. Látatlanban. Tiapridal, Helex SR, Sertadepi. Az első kettőt hónapokon át szedtem, de egyedül a Helex bizonyult hasznosnak, a Tiapridalnak semmi hatását nem tapasztaltam. (Azon kívül, hogy fájt tőle a fejem.) Az antidepresszánst a betegtájékoztató elolvasása után be sem szedtem.


Újabb telefon, kértem a doktornőt, hogy írjon fel valami mást. Oké, felírta a Mirzaten Q-Tabot, ami egyébként interferál a Helex nyugtatóval, de sebaj. Egy szemet beszedtem belőle este, még másnap is szó szerint kóvályogtam tőle. Úgyhogy erről is lemondtam. Innentől kezdve csak a Helexet használtam, az segített relatív nyugodtnak maradni, bár a pánikrohamok rendre jelentkeztek és egy állandó (generalizált) szorongás is kialakult. Néha sírógörcseim vannak az elkeseredéstől.


Pár napja ismét bementem a pszichiáterhez, aki kissé mérgesen közölte, hogy ha nem szedem be a kiírt antidepresszánsokat, akkor ő nem tud velem mit csinálni és felírt egy harmadikat. Ez a Dulsivea, ami közismerten megemeli a vérnyomást. Ezt annak ellenére írta fel, hogy már többször közöltem vele: magas a vérnyomásom.


A beszélgetéseink csak a recept felírásra szorítkoztak, annyit nem kérdezett tőlem, hogy hogy vagyok. Ezek ilyen 4-5 perces találkozók voltak, aztán viszlát.


Kérdezem: ilyenkor nincs szükség pszichoterápiára? Nem kellene a beteg meglevő problémáihoz (magas vérnyomás) igazítani a kezelést? Ez várható a TB-alapon működő pszichiátriától? Mert ez minden, csak nem kezelés. Márpedig mivel a szorongás az egész napomat kitölti, tényleges megoldást kellene találni erre a problémámra, de úgy tűnik, ha nem villantok meg néhány tízezer forintot, akkor marad a receptírás és gyors elhajtás tekintet nélkül mindenre…


2021. júl. 25. 08:02
 1/7 anonim ***** válasza:
Látod, a tüneteket kezeli, nem gyógyít. Nincs lehetőséged magánba menni?
2021. júl. 25. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ezen már gondolkodtam, de attól félek, hogy ott sem kezelik másként az embert. Illetve ahogy elnéztem az árakat (15 ezer forint 45 perc) és általában heti egy terápiás foglalkozást javasolnak (vagyis csak ez havi 60 ezer lenne) hát nem tudom... Használ-e egyáltalán valamit az, ha egy szakavatott személy meghallgatja a problémáimat? Nehéz elképzelni, hogy olyasmit tud mondani, ami miatt egyszer csak megvilágosodok és le tudom küzdeni az egész napomat beárnyékoló, súlyos szorongásomat. Vagy ez mégis lehetséges? Kétségek között vergődök. Az biztos, hogy minél többet olvasok az antidepresszánsokról, annál kevésbé szeretnék ezekből a testembe juttatni. Ami engem elszomorít az, hogy egy elvileg a betegek gyógyítására hivatott ember ilyen szinten ráz le, nulla emberség, nulla kommunikáció. És ez egy osztályvezető főrorvos... Szóval nem tudom, hogy egy magánorvossal jobban járnék-e. Az biztos, hogy szeretnék meggyógyulni, a magam módján próbálok is küzdeni, de ez a belső szorongás döbbenetesen erős.
2021. júl. 25. 08:26
 3/7 anonim ***** válasza:
Nincs valami facebook csoport vagy valami hasonló. Biztos sokan küzdenek ezzel a problémával és esetleg ott kaphatnál jó tanácsokat, normális szakember elérhetőségét stb. Ne add fel. Nekem ann a főnőköm volt pánik beteg. Neki mindig a táskájában volt a gyógyszer, elég volt a tudat, de nem vette be, az egyik orvos azt tanácsolta neki, hogyha rájön a pánik, aférje vágja pofán, na gondolhatod, régen is milyen komolyan vehették, ha ilyet ki mert mondani az orvos.
2021. júl. 25. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Én egy tippet tudok csak adni, írass fel escitalopram hatóanyagú antidepresszánst. Papíron a legjobban tolerálható és leghatásosabb, pontosabban kérdezd meg a pszichiátered, hogy mi lenne, ha tennétek vele egy próbát.
2021. júl. 25. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Igen,sajnos.
2021. júl. 25. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Magán orvos is csak antidepresszánst tud írni, a Helex pedig a tolerancia miatt hosszútávon nem használ ha nem emeled az adagot. Teljesen adekvát gyógyszereket írt fel neked az orvos. A mirtazapin pedig kis mennyiségben altató, nagy mennyiségben pedig antidepresszáns így nem csoda, hogy kiütött. De egyébként is elég szedáló szer.
2021. júl. 25. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nekem sem jött be a körzeti. Csak úgy felírt valamit, ami nem hatott, utána felírt egy másikat, az sem volt jó, és ez így ment sokáig. Meguntam, most magánhoz járok, nincs pszichoterápia, csak gyógyszert ír. De nagyon alaposan választja meg a gyógyert, részletesen kikérdezik, hogy mi a baj, nem csapja össze 10 percben az egészet. Eleinte 2 hetente kellett járnom, most már csak 3 havonta. Meg vagyok elégedve, jók a gyógyszerek is.
2021. júl. 26. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!