Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A pszichológusok használnak...

A pszichológusok használnak vallási eszközöket vagy nem?

Figyelt kérdés

Hallottam, hogy vannak olyan pszichológusok, akik használnak vallási körítést és vallási eszközöket, sőt archaikus pszichológiaként tekintenek rá. Például egyesek használnak kabbala tant, ami az ókori zsidó, héber miszticizmus egyik alapja, elmélkedő imádságot, csendes imádságot, könyörgő vagy köszönő imádságot, illetve magát az imát, böjtöt, illetve elvonulást, lelkigyakorlatot, előbbiek főleg a keresztény és az iszlám vallásban jelennek meg, buddhista, illetve taoista meditációt, vallási mantrázást.


Mindegyik használ ilyet? Ez csak a kisebbség? Kötelező ilyeneket tanulniuk nekik vagy ez csak néhány vallásos módszere? Vannak kimondottan vallástalan pszichológusok vagy ehhez kimondottan kapcsolódik a vallás? Kiknek van igazuk, akik használnak ilyen eszközöket vagy akik nem? Aki vallástalan, azon hatnak ezek a terápiák? Kik vannak többen, akik használnak ilyen módszereket, vagy akik nem?



2021. okt. 26. 15:20
 1/4 anonim ***** válasza:
59%
Nekem eddig négy pszichológusom volt, egyik sem hozta a szóba a vallást egyszer sem. Nem templomba akarok járni, hanem orvoshoz. Ettől függetlenül feltételezem, hogy létezik ilyen.
2021. okt. 26. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

#1.

A pszichológus semmiképpen sem orvos. Ha orvost akarsz, akkor menj pszichiáterhez!

2021. okt. 26. 15:48
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem használ mindenki ilyet. Igen, ez a kisebbség. Nem kötelező ilyet tanulni/csinálni, de ha valaki ezt szeretné csinálni, van rá kereslet és nem is árt vele senkinek (pl. nem állítja azt, hogy ez egy mindenkinél működő, tudományos bizonyítékokon alapuló akármi), akkor nincs vele akkora probléma, hiszen ez is csak egy módszer a sok közül. Alapból nem kapcsolódik a pszichológiához a vallás, de mint sok mindent, ezt is el lehet vinni egy ilyen irányba. Ennek ellenére a pszichológia egy bölcsész szak, és az egyetemi képzésen néhány nagyon minimális említést kivéve nem igazán kerül szóba a vallás, a vallásos módszerek pedig főleg nem.

Annak van igaza, aki segíteni szeretne a kliensen/páciensen. Ha ehhez vallási módszerek is kellenek, mert az illető erre fogékony, akkor rendben van. Viszont fontos lenne elmondani egy bizonyos terápia vagy foglalkozás előtt, hogy mik a tudományosan bizonyított módszerek, és ez vagy az bizony itt nem felel meg ennek a kritériumnak. Tehát ha valaki tényleg őszinte azzal kapcsolatban, amit csinál, akkor akár egy jó módszer is lehet ilyen irányból megközelíteni a pszichológiát.

Senkin nem hat semmi csak úgy. Egy kognitív viselkedésterápiához is kell, hogy a kliens/páciens is "odategye" magát, semmi nem fog varázsütésre működni. A vallásos elemekkel is hasonló lehet a helyzet. Nyilván aki egyáltalán nem hisz az egészben, annál nem fognak működni ezek a módszerek, mert nem hiszi el, nem gyakorolja őket.

Egyébként ne haragudj, de hányszor fogsz még ilyen kérdéseket feltenni? Három nap alatt ez legalább a negyedik ilyen kérdésed:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudoman..

https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..

https://www.gyakorikerdesek.hu/egyeb-kerdesek__onismereti-ke..

2021. okt. 26. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
van aki hasznal, van aki nem. a pszichologus feladata az, hogy felmerje, segitene e az adott paciensen, ha behoznak a terapiaba a vallast is.
2021. okt. 26. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!