Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Nem tudok nemet mondani,...

Nem tudok nemet mondani, nincsenek határaim. Mi a baj velem?

Figyelt kérdés

Erre a mintára a párom hívta fel a figyelmem. Úgy érzem, hogy én felelek mindenki boldogságáért, hogy az én dolgom az, hogy biztosítsam az emberek közötti békét (zenekarom van, ott is pl én próbálom a harmóniát tartani mindenki között), a párkapcsolatomban is úgy érzem, hogy nekem kell feladni az igényeim, alárendelni magam, hogy béke legyen.

Ez miatt nincs nálam határ, szinte semmire nem mondok nemet. Ha pedig a párom kényszerére (hogy meglegyen a béke) nemet mondok valamire, bűntudatom van. Sokszor akkor is bűntudatom van, amikor valamit akartam volna csinálni, de a párkapcsolati béke megőrzése miatt nem teszem. Abban sem vagyok biztos, hogy benne maradnék ebben a párkapcsolatban, ha lenne tököm nemet mondani és kilépni. Borzalmas így élni, és nem bírom már. Már arra a szintre jutottam, hogy nekem minden mindegy, csak legyen béke. Nyilván ez a helyzet tarthatatlan és nem működik sosem, párommal sokat veszekedünk ez miatt. Ki is akadok rá sokszor, hogy ő nem hajlandó félretenni a baját és a béke érdekében lenyelni ezt-azt.


Az őrületbe kerget ez, mert sokszor hazudnom kell ez miatt, ami később visszaüt és csak nagyobb problémát csinál. Annyi emberrel összeegyeztetni a dolgokat, amennyivel én kommunikálok kimerítő. Totál azt hittem, hogy másnak is meg kell fontolnia mit mond, hogy ne sértsen meg senkit, hogy mindenkit boldoggá tegyen, mert én egész életemben ezt tettem, csak most kezdem felfogni, hogy mennyire nem normális ez.


Tervezek szakemberhez menni, de vidéken vagyok, nincs autóm és nagyon nehéz így találni valakit.


Egyébként erről senki sem tud, mert mindenkinek azt hazudom, hogy jól vagyok, amit néha magam is elhiszek már, nem akarok senkivel erről beszélni, aki ismer, mert gyengének fog látni és rájön mennyire más vagyok, mint aminek hisznek. Sok az ismerősöm, jó állásom van, relatív sikeres vagyok minden téren és tök sok dologhoz értek, nem sokan hinnék el, hogy ilyenekkel küzdök. Legjobb barátom soha nem volt. Van ennek valami neve, ami velem történik? Mit tanácsoltok, míg nem jutok el szakemberhez, mit tehetnék?


Egyébként egyke vagyok, szüleim hol jól voltak, hol veszekedtek gyermekkoromban. Nem tudtam mit kezdeni ezzel, igyekeztem elhatárolódni tőlük, elvonulni, amennyire lehet - csendes gyerek lettem. Jó tanuló voltam, de néha becsúszott egy-két rossz jegy, apám baromira megharagudott ilyenkor rám, sokszor passzív agresszívan viselkedett, ami nekem a világ legrosszabb dolga volt. A mostani kapcsolatom a szüleimmel szórványos, nem túl mély. Úgy érzem ezek fontos információk.


27F



#határ #küzdelem #eltitkolva
2022. jan. 26. 11:03
 1/1 anonim ***** válasza:

Én is ilyen voltam fiatalon, aztán szépen lassan változtattam rajta. Szerintem neked is idő kell, hogy "felnőj" ezen a téren. Az már előrelépés, hogy felismerted a problémát, akármi is legyen a neve. Tudatosítsd magadban, hogy ez nem jó irány, és kis lépésekben haladj előre. Szerintem kezdd azzal, hogy nem hazudsz. Néha kényelmetlen vagy fáj az igazság. Ha nem akarsz másokat megbántani, próbálj finomabban, diplomatikusan fogalmazni. A kíméletlen igazmondás tényleg ellenségeket szülhet.

A mélyebb oka az lehet, hogy küzdesz azért, hogy elfogadjanak, szeressenek. Pedig nem kell, hogy mindenki szeressen, illetve az egyenesség, őszinteség nem akadálya annak, hogy szeressenek, sőt ezzel is szerezhetsz barátokat, javíthatsz a kapcsolataid minőségén (a hazugságokkal pedig az ellenkezőjét érheted el). Plusz valószínűleg kevés az önbizalmad, alacsony az önértékelésed, és túlságosan stresszel a veszekedés, ezért kerülöd, vagy igyekszel elsimítani a konfliktusokat. Én is mindig konfliktuskerülő ember voltam, most sincs másképp. De már nem félek kimondani az igazságot, ha az számít, és nem hazudnék senkinek, a tetteim következményét vállalom.

Igazság alatt tényekre gondolok, nem véleményre. A véleményemet nem mindig mondom el akárkinek, és elfogadom, hogy másnak lehet más a véleménye dolgokról, sőt hajlandó vagyok a saját véleményemet felülvizsgálni.

Ha pedig valamit kérnek tőled és nem akarod megtenni, ne tedd meg. Ennek sokféle módja van, hogy az illetőt ne bántsd meg. Ha mégis megsértődik, az az ő baja, majd megnyugszik, nem dől össze a világ - majd meglátod, ha kipróbálod. Nekem az apám volt a legnehezebb eset, elég rámenős típus, és nagyon ért az érzelmi zsaroláshoz. Hosszú időbe telt és sok vitába, mire megértettem vele, hogy nem fogok úgy ugrálni, ahogyan ő fütyül. Amióta ez végre megtörtént, leszállt rólam, és érdekes módon sokkal jobb lett a kapcsolatunk. Ha mindig mindent megteszel, amit mások akarnak, de te nem, nem fog senki tisztelni. Ezért is kell egyértelműen kijelölni a határaidat.

Ettől még lehetsz jó ember, sőt, és segíthetsz is másoknak, amikor azt jónak látod. A másik véglet sem jó, amikor valaki önző, és mindig csak a saját érdekeit nézi. Az egyensúly a lényeg.

2022. jan. 26. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!