Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi az elmebeteg meghatározása?...

Mi az elmebeteg meghatározása? Ki számít annak? Ugyanaz, mint a pszichopata?

Figyelt kérdés

Kérdezem ezt azért, mert tudom, hogy sok pszichológiai szakkifejezés a hétköznapi beszéd része lett, így ez is, és mivel én is megkaptam ezt a szakmaitlan ítélet, diagnózist édesapámtól, amelyet ő ráadásul még meg is indokolt, hogy miért gondolja rólam ezt, sőt, egy pszichológus, akinek segítségét kértük ezügyben, el is magyarázta nekem, hogy mit értett édesapám ezalatt, és akkor meg is értettem, sőt, végül - a pszichológiával semmilyen kapcsolatban sem lévő, sőt, a pszichológiát lenéző - édesapám vissza is vonta eme rám vonatkozó ítéletét, mindez ráadásul már sok éve történt, mégsem tűnt el nyomtalanul bennem, naná, és most eszembe jutott ez a kérdés, pláne magamat vizsgálva, hátha netán édesapámnak először igaza volt...


Persze tudom, hogy a múlt elmúlt, nem érdemes ezen rágódni, fülembe cseng egy barátnőm jelszava arról, hogy hogyan lehet lazán nevetve mondani azt, hogy "ugyan már, engedd el!", és nem mondom, hogy azóta ezen rugózom, hogy ezt már tényleg sok éve mondta, de azt sem mondanám, hogy nyomtalanul túlléptem ezen az eltávolító és/vagy az alapvető távolságát vagy kívánt távolságát jelző ítéletén, amely még mindig fáj, hiába vonta vissza, hiszen a szavak olyanok, mint a fogkrém: ha egyszer kijön, azt már nem lehet meg sem történtté tenni...


És tudom, hogy nem is ez a cél, hogy úgy tegyünk, mintha mi sem történt volna, hanem inkább az, hogy ne fájjon bénítóan minden múltbéli lelki seb, és ezért érzem úgy, hogy fontos tudnom az elmebetegség pontos definícióját, mert azóta - klasszikus önmegvalósító jóslatként - sokszor jut eszembe, hogy tán tényleg az vagyok...? Ennek az őrült kérdésnek szeretnék végleg pontot tenni a végére eme kérdésemmel.


Ha meg nem, hadd eresszem már el ezt a történetet végleg a múltba, segítve a tényleges továbblépésem!


Elmebeteg = pszichopata...?



2022. febr. 18. 14:25
A kérdező szavazást indított:
Igen, ugyanaz, ki is fejtem lent, hogy mik a jelei.
Nem, ez két külön fogalom, elmagyarázom mindkettőt lent.
Nem tudom, de engem is érdekel.
Nem tudom, de nem is érdekel.
16 szavazat
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

[link]

[link]


Az elmebeteg és a pszichopata nem ugyanaz.

2022. febr. 18. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Ja, azt is bele akartam még írni ebbe, hogy azt hallottam egyszer, hogy három fő félelem van, amelytől minden ember fél: a haláltól való félelem (ez valahol érthető is... természetes...), az őrülettől való félelem (nu, most pont itt tartok... :D ) és az orgazmus miatti kontrollvesztés miatti félelem, amely főleg nőkre jellemző, akiknek amúgy is több a lelki feltétele a végső gyönyörhöz, ugye...


A haláltól nem félek, hiszen akkor is eljön, ha félek tőle :D , tehát akkor mit izguljak emiatt, akkor már inkább a fájdalmas vagy lassú, fájdalmas és magányos halálom miatt aggódnék inkább :) , az őrület miatti félelmem épp ezt a kérdést iratta most meg velem :) , az orgazmus miatti félelem meg most épp nem releváns, olyan messze érzem épp magam ettől a témától most épp...


Ám tán a válaszokkal, de esetleg még a pozitív válaszokkal is meg tudnám nyugtatni az őrülettől való félelmemet, hiszen a diagnózisba, öndiagnózisba is bele lehet nyugodni azzal, hogy ez van, nincs mit tenni, netán van is mit tenni, de lényeg a nyugalom, a félelemmentes élet, vagy legalább is az, hogy ne a félelmeink vezéreljenek minket.


Le a szorongással! :) Meditáció, mély levegők, mozgás, folyadékpótlás, hogy a fejemben is csak jó gondolatok legyenek! :)


(...még ha netán elmebeteg is vagyok... :D )

2022. febr. 18. 14:40
 3/15 A kérdező kommentje:

Köszi, #1!


A második cikked jobb, abból lejött nekem, hogy pszichopata nem vagyok.


Az elmebetegség viszont még mindig nem elég egyértelmű számomra...

2022. febr. 18. 14:44
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Több rettegés félelem van minden emberben , közösek pl zuhanástól elmúlástól de vannak egyedi pl hatalomvesztéstől kitaszítastól függőségtől stb .
2022. febr. 18. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Persze, sőt, azért születik és nő föl velünk együtt a félelmünk is, mert azért van, hogy megvédjen minket a veszélyektől, félelmünk fantáziája meg végtelen, hogy mi minden jelenthet ránk veszélyt, minél idősebbek vagyunk, annál fantáziadúsabb is... :)
2022. febr. 18. 14:58
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Köze sincs a kettőnek egymáshoz. Annyira más fogalom a kettő, mint egy vonat és egy tengerpart, semmi közös nincs bennük. Sosem fogom megérteni, miért dobálóznak az emberek olyan szavakkal, amikről azt sem tudják, eszik-e vagy isszák. Tudod, nem mindegy, hogy Gizike vagy gőzeke, vagy ingó firma esetleg fingó Irma...
2022. febr. 18. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Az 'elmebeteg' egy tág, és általában a köznyelvben elterjedt fogalom. Ha valaki letolja a buszon a gatyáját, vagy magában beszél, ruha nélkül mászkál télen, rátolják azt, hogy elmebeteg. Pedig lehet, hogy szerencsétlennek "csak" agydaganata van, és furábban észleli a környezetét, vagy fogyatékos (Down-kóros), esetleg demens, autista, stb.

Szülők is előszeretettel használják a - jellemzően - kamasz gyerekükre ezt a kifejezést, mert nem tudnak mit kezdeni a lázadással/tetkóval/rózsaszínűre festett hajjal.

A pszichiátria nem használja azt a szót, hogy elmebeteg. Ott kategóriák vannak, pl. skizofrén vagy mániás-depressziós. Ennél egy kicsit enyhébbek a személyiségzavarok (borderline, nárcisztikus, pszichopata, stb)

De olyan, hogy elmebeteg vagy őrült, na olyan fogalom nem létezik náluk.


Tényleg engedd el :)

2022. febr. 18. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
9%

Lehet hogy ez irtó nagy baromság amit most írni fogok, de hátha rá hibázok.

A pszichopata az az ember aki pl hirtelen haragu, aki bűntudat nélkül bántanak másokat, vagy másét, mondjuk úgy hogy lehet benne egyfajta rossz indulat, persze ez nem feltétlenül van így, és ez most nagyon le sarkitva írom.

Nagyon sok ember pszichopata, kisebb nagyobb százalékban, és főként a fiatalok körében amikor még nincs kiforrott egyeniseguk, nyugtalanok és össze vannak zárva, nincs türelmük, és nem elfogadóak egymással.

Az elmebeteg olyan mentális zavarral rendelkezik, amire ha felhívom a figyelmet akkor sem fogja észre venni vagy felismerni.

Vagy ha fel is ismeri magától nem tudja helyre tenni a dolgokat a fejében.


Az hogy folyton eszedbe jut az a régi sérelem aaz azért van mert nem tudod elengedni.

Gondolj csak bele ha minden embertől hallgatnod kellene az összes régi hibádat, amikor éppen elkövetett egy új hibát.

Itt nem az a lényeg hogy tudni kell felejteni, hanem tudni kell megbocsátani, másoknak és magadnak.

El kell tudni engedni a dolgokat, különben cipelni fogod.

Ezzel kapcsolatban hogy még jobban meg értsd elmesélem egy történetet.

Mentek az úton a szerzetesek, amikor meglátták egy nőt szepruhaban a patak másik oldalán.

Az egyik szerzetes oda ment, felkapta és át vitte a másik oldalra.

Mentek tovább a szerzetesek és több órával később megkérdezte a másik, hogy miért vitte át azt a nőt, mi szerzetesek nem érintkezhetünk nőkkel.

Azt a nőt én már órákkal ezelőtt letettem. Te még mindig cipeled?


Még rengeteg dolgot lehetne írni de remélem ez is elég.

2022. febr. 18. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
83%

A skizofrénia és a bipoláris zavar a mai napig elmebetegségnek számít.


"... elmebetegség, így skizofrénia vagy bipoláris zavarok..."


[link]


Én bipol vagyok, eléggé szórakoztat, hogy elmebetegnek minősülök. Főleg, mivel a legokosabb és/vagy legtehetségesebb emberek, akiket ismerek skizofrének, bipolárisak vagy borderline szem.zavarosak.

2022. febr. 18. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
91%
Vissza kéne menned a pszichológushoz, mert elmebeteg nem vagy, nincs ilyen orvosi kategória, de ha valakit mégis azzal kéne illetni, az a skizofrén lenne, viszony szorongó és önbizalom-hiányos vagy, ami szakszerű kezelést igényel. Az "engedd el" egyedül nem fog sikerülni. Nem tudnak a fejedben csak jó gondolatok lenni, akkor nem lennél egészséges, ha ez így lenne, hiszen az éltünk se rózsaszín vattacukor. Szabad apádra haragudni, mert a jelen rossz közérzetedet ő okozta minden alap nélkül, gonoszságból, ostobaságból.
2022. febr. 18. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!