Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » "Hirtelen jött" depresszió/szo...

"Hirtelen jött" depresszió/szorongás(?) ellen mit tudok tenni? Ez normális?

Figyelt kérdés

Sziasztok! A problémám elég komplex és még én se nagyon értem mi történik,csak tudom hogy nagyon nem vagyok jól és hogy megoldást kell találnom sürgősen.

22 éves vagyok, egyetemista. Természettudományos szakon vagyok, hosszú távú céljaim vannak ezzel a szakkal, elég sok lépcsőt kell az embernek bejárnia ehhez, én még igen csak az elején vagyok. Mindig is nagyon szorongós, stresszelős voltam, de mióta a covid jött a lezárásokkal, otthonmaradással, azóta érzem, hogy valami nincs rendben. Hálás vagyok, hogy a mi családunk megúszta ezt a dolgot "csak" bezártsággal, mindenki jól van szerencsére és kaptunk "ajándékba" 2 évet együtt otthon, lettek nagyon jó emlékeink igy is. Viszont mostanában azt érzem, hogy más szempontból, a covid elvett két nagyon jó és fontos évet az életemből, azt ahol mondjuk egyetemi kapcsolatokat/barátságokat lehetett volna kialakitani stb. Nagyon vártam az egyetemi éveket, hogy sok programban részt tudjak venni, diákmunkákat vállalni stb. De mivel ez kimaradt, egy ideje ilyen ürességet érzek, mintha az életem megállt volna 2 éve. Nem érzem magam semmivel sem többnek, még mindig teljesen "gyereknek" érzem magam. Pedig a 2 év alatt össze vissza költözködtem, próbálkoztam 1-2 diákmunkával, de egyik se volt hosszú életű a lezárások miatt. Ez amit érzek, akkor lett rosszabb, amikor most egy nagyon szivatós, szóró tárgy csak nagyon sokára sikerült. Van egy másik, ami pedig ha nem lesz meg, akkor 1 -másfél évet fogok csúszni mert nincs belőle vizsgakurzus. Ez rettenetesen kikészit, 24 éves leszek mire végzek az alapképzésemmel... Ettől pedig nagyon öregnek(?) érzem magam. Nem is tudom, nagyon zavaros. Fejben most még gyereknek tartom magam, de mire meg végzek már olyan "öreg" leszek... pedig csak 2 év elvileg. A szak ezen az egyetemen kifejezetten nehéznek mondható, kb. csak a hallgatók 10-15%-a tud végezni időben, mégis nagyon rosszul érzem magam, hogy mi lesz ha csúszok majd... A családom a legszeretőbb, odaadóbb, támogatóbb amit kaphat valaki az élettől, ők vigasztalnak, hogy semmi baj nem lesz, és még bőven időben vagyok és felejtsem el ezt a butaságot, hogy öreg vagyok, de folyton ezen kattogok. A másik, hogy először amikor az egyetem miatt elköltöztem otthonról, akkor kicsit szomorú voltam ugyan, volt honvágyam, de egy idő után beleszoktam, és jobb lett. Most viszont ennyi együtt töltött idő után félek, vagyis szorongok attól, hogy újra egyedül legyek egy másik városban. Egyszerre érzem ezt az ürességet, zavarodottságot, tehetetlenséget(?), szorongok, miközben előfordul hogy naphosszat sirok is, és már olyan dolgok is megfordultak a fejemben amikről azt hittem sosem fognak... Nem tudom, hogy ezek normális dolgok vagy pedig jó lenne vele szakemberhez fordulni, mielőtt komolyabb lesz? Ha igenakkor "jó" pszichológust hogyan keres az ember? Ha esetleg van valakinek tapasztalata a fent leirt káoszomhoz hasonlóval, és tudna tanácsolni valamit, hogy hogyan másszak ki ebből, vagy tud ajánlani egy jó pszichológus szakembert esetleg, azt nagyon-nagyon megköszönném. <3 ,



2022. jún. 17. 00:26
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
Kicsit túl porgeted az agyad. Mindened megvan,erre fókuszálni. A vizsgák semmi ahhoz képest ami munkahelyen lesznek szituáciok. Vmi mozgást vigyél az életedbe,az jó stressz levezetésnek. Eltelt két év evvan. Nm Ukrajnaban élsz pl és sorolhatnám.. fordítsd meg a gondolkodasd miért kell és legyél hálás.. előtted az élet,nyugi. Idő menedzsmentet csinálj,és ha csúszol az se baj,de közben pl dolgozz, önkénteskedj stb.es bizz magadban. És menj bulizni geez. Itt a nyár:)
2022. jún. 17. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Attól még, hogy vannak, akiknek rosszabb, neked is meg van engedve, hogy elkeserdj, rosszul érezd magad. Én is nagyon sokáig voltam nagyon rossz mentális állapotban, és próbálkoztam ezekkel a módszerekkel, hogy, "de hát mások meg az utcán élnek, vagy meghalt a gyerekük", stb. Szóval tényleg a lehető legrosszabb dolgok történnek meg emberekkel nap mint nap, de ettől nekem valahogy nem lett a saját szituációm jobb egyáltalán.

Menj el pszichológushoz. El lehet menni akkor is, ha csak "egy kis egyetemi stresszt" élsz át, vagy "kicsit szorongsz". Nem kell hozzá megvárni, amíg valami tragédia történik veled, hogy végre "jogos" legyen, hogy szakemberhez fordultál. Ez nem szégyen, vagy gyengeség, hanem az egészséged megőrzése. Ha fáj a fogad, akkor elmész orvoshoz és megnézeted, nem? A mentális panaszokat meg hónapokig, évekig képesek vagyunk figyelmen kívül hagyni, pedig van, hogy azok is nagyon fájdalmasak.

Úgy tudsz jó szakembert keresni, ha körbenézel a neten, összegyűjtesz pár nevet, hogy ki szimpi kép meg leírás alapján, aztán nézegeted őket pár napig, és a végén érezni fogod, hogy kihez mennél a legszívesebben. Én is úgy találtam a pszichológusomat, hogy leginkább ilyen intuitív szimpátia alapján választottam. Úgy éreztem, hogy na, ő olyan, akivel le tudnék ülni beszélgetni a dolgaimról. De olyan is van, hogy elsőre mellényúlsz, az sem baj. Keresni kell tovább.

Egyébként hasonló helyzetben vagyok mondhatni én is, most vagyok épp a második félévem végén, és hát ez az elmúlt két vizsgaidőszak nekem sem volt szorongásoktól mentes. Volt, hogy úgy ébredtem, hogy még ki sem nyitottam a szemem, de már éreztem, hogy szorít a mellkasom. Voltak hetek, amiket legszívesebben átaludtam volna.

Úgyhogy a hasonló szituáció miatt szívesen felajánlom, hogy ha gondolod, és van kedved ilyesmiket megbeszélni, akkor írj rám nyugodtan. Én nem akarlak csak úgy magamtól zaklatni, hátha nem vagy kíváncsi rám:D

20/l

2022. jún. 18. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Nagyon megértelek az írásoddal, a 23 éves fiam ugyanígy érez, hasonló kételyeket fogalmaz meg - és neki sem ment ez a félév. Már leadta a diplomadolgozatát, de két tárgyból megbukott. Bement a szakvezetőhöz és azt a tanácsot kapta, hogy a következő félévben vegye fel ezeket a tárgyakat vizsgatárgyként, kérjen rájuk egyéni tanrendet és ha sikerül mindkettő, január-februárban megvédheti a dolgozatát. Ő is már egy évet csúszott, most van ez a fél év, hát ez van. Közben dolgozik egy olyan közegben, ahol jó feladatokat kap, amiket jól old meg és sok pozitív visszajelzést kap (a fizetésen felül :)

Tényleg fogadd el, hogy nem tragédia ez a fél-egy év, kérj alkalmat az egyetemen a lehetőségeid átbeszélésére, és meg fog oldódni. NEM VELED VAN A BAJ, HANEM A VILÁGGAL KÖRÜLÖTTÜNK.

2022. júl. 1. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!