Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit jelent, miért mondják azt...

Mit jelent, miért mondják azt a skizofrénekre, hogy nincs betegségtudatuk?

Figyelt kérdés
Szerintem ez elég rosszhiszemű feltételezés. Itt is megannyi válaszoló írja, hogy hello, skizofrén vagyok stb. Akkor miért ne tudnák? Én is mindig tudtam, hogy az vagyok, már amióta közölték. Igaz, sokáig nem akartam elhinni, annyira durván hangzott. Az egyes tünetekkel kapcsolatban meg, ezeket sokszor csak szakemberek ismerik pontosan, és más betegségben szenvedők sem tudják mindig, mi történik. Pl. egy depressziós nem feltétlenül tudja, hogy most csak azért vannak szuicid gondolataim, mert depressziós vagyok, hanem csak megéli a helyzetet. A skizofrénia pedig olyan rejtélyes és változatos betegség, ahol sok tünetet nem is ismerhet a beteg. De még az orvostudomány sem tud sok mindent.

2022. okt. 28. 20:03
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Nem MINDEN skizofrénre igaz, hogy nincs betegségtudatuk. A paranoid skizofrén például az orvosnak sem fogja elhinni, hogy beteg: a gyógyszereit sem fogja bevenni, mert azt gondolja, ez is az összeesküvés része: semmi baja, de meg akarják őt mérgezni ("a hangok is megmondták"), stb.

Ettől még másoknak lehet belátásuk, összeáll nekik a kép és ha együttműködőek és a panaszaik csökkennek, az tovább motiválhatja őket a terápia folytatásában.

2022. okt. 28. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Édesapámnak nem volt betegségtudata. Nem volt egyszerű a gyerekkor mellette.
2022. okt. 28. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Z003 ***** válasza:
100%
A betegségtudatlanságot nem arra értik hogy valaki ismeri-e a diagnózisát hanem hogy nem tudja összekötni a tünetei, azzal a ténnyel hogy azt a betegsége okozza. Például ha valaki hall hangokat, de tudja hogy akármilyen valósak amiket tapasztal azok a betegése tünetei. Akinek nincs ilyen betegségtudata az hiába tudhatja a tényt hogy ő kapott egy ilyen diagnózist, de nem fogja összekötni hogy a tünetei a betegsége eredményei, és például nem a halott rokona hangját halja. nem tudja elfogadni/feldolgozni hogy a tünetek tényleg csak a betegsége következményi.
2022. okt. 28. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Senki sem tudja, hogy mik a skizofrénia tünetei. Rengeteg van belőle. Én is olvasgatok róla, és abból többet megtudok, hogy ez a betegség miatt lehet. Én konkrétan azt sem tudnám, hogy egyáltalán skizo vagyok, ha más nem mondja. Egy átlagember olyan szinten van, hogy szerinte a skizóknak több személyiségük van, hallucinálnak és hajléktalanként ordibálnak az utcán...
2022. okt. 28. 20:55
 5/14 anonim ***** válasza:
37%

Mert az emberek idióták és mindenben csak általánosítanak.


Ilyen ez amikor azt gondolják 1 éve költöztünk össze, mert egy éve vagyunk házasok, közben meg már 7 éve élünk együtt és 9 éve vagyunk együtt.


Aztán ott van az az általánosítás is, hogy aki összeházasodik az mindenképp gyereket akar és ebből jön az is, hogy akkor tuti felveszi a csok-ot, babavárót. Közben meg marhára nem akarunk gyereket és a csok + babaváró horror kamattal rendelkezik, ami gyerek nélkül nem éri meg.


De ha kicsit jobban belemegyünk a skizofréniába, akkor ott van az is, hogy csak azért, mert műtéti fájdalmaim voltak, ezt annak vették, hogy én azt képzelem meggyilkolnak, meg hogy a fájdalmat is beképzelem.


Embereknek van egy ilyen képük a skizofrénekről, hogy ők szellemi fogyatékosok, pedig nem erről van szó. Az emberek általánosítanak, hogy senkinek sincs betegségtudata.


Szintén skizo vagyok betegségtudattal.

2022. okt. 29. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Gyanakodtam kezeletlenül is betegségre.


Akinek van betegségtudata, az általában gyógyszeres kezeléstől alakul ki. Nekem is akkor vált egyértelművé.


Hittem a skizofrénia diagnózisban, amikor ezt adtak. Pszichoedukációm is volt.


Utána más orvos mondta, hogy tévedtek. Borderline zavar okozza a tüneteket. Már kevés van. Elhagyható a gyógyszer.


Utána azt mondták, hogy nem az okozza. Drog indukált pszichózis okozza. Végül ezt is elvetették. Skizoaffektív zavart állapítottak meg. Legvégül azt, hogy valószínűleg disszociációm van.


Most azt gondolom, hogy betegségem van, de nem tudnak az orvosok jól diagnosztizálni.


Többszörös személyiség zavarral is keverik az emberek. Sokan azt hiszik (a nem betegek), hogy több személyiségük van.


Azt is hiszik, hogy veszélyesek. Azt is gondolják, hogy mindig szedni kell rá gyógyszert. Pedig van olyan beteg, akinél elvehető. Ha újra tünete lesz, szedhető újra.


Ezt az enyhébb tünetes betegeknél lehet megtenni. Akik nagyon lassú csökkentésnél sem estek vissza. Nyugodt, nem agresszív betegnél lehetséges ez.


Az agressziót nem úgy értem, hogy a betegség miatt agresszív időnként, hanem azt, hogy betegség előtt is előfordult, h9gy mást bántalmazott fizikailag.

2022. okt. 29. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
18%

6


Tőlem is elvették a gyógyszereket. De igazából pont most lett gyógyszerek nélkül betegségtudatom. Amúgy teljesen rendben vagyok tünetek nélkül. :)

2022. okt. 29. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Anyukám az volt. Azt hitte egy imposztor vagyok, aki átvette a lánya helyét, és meg akarom ölni(mérgezni). Mindenbe citromlevet tett. Az volt az ellenszer. Külső erők hipnotizálták, hogy a lányának lásson, de én valójában a pszichiáter lánya voltam.


Azt hitte hamis bérletet adtak el neki a volán pénztárban. Balhézott, a rendőrök vitték be a pszichiátriára. Nem hitte el, hogy nem valósak a téveszméi. Amikor elkezdte szedni a gyógyszereit, akkor értette meg, hogy beteg.

2022. okt. 30. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
*kitisztult a gyógyszerektől és rájött arra, hogy irreálisak a dolgok, amiket hitt, amit látott.
2022. okt. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Neked sem volt betegségtudatod, amíg nem közölték. Kaptál gyógyszert és ezért kitisztultál, ezért elhitted.
2022. okt. 30. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!