Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Felnőttkori diszlexia tünet...

Felnőttkori diszlexia tünet jött ki, de nem voltam soha diszlexiás. Mi lehet a bajom? Lent folytatom.

Figyelt kérdés

Megcsináltam egy tesztet, mivel még iskolában volt egy diszlexiás osztálytársunk, akkor azt nem fejeztem be, de emlékeztem néhány tünetre, ami jelen van nálam, viszont a tipikus diszlexia egyáltalán nincs. Ezt biztosra tudom, mivel nagyon szeretek olvasni, szövegértelmezésben jó voltam mindig és fogalmazásban is. Olvasni folyékonyan és írni is nagyon gyorsan megtanultam viszont az írásom nem volt szép, mert siettem, de, ha akarok tudok szépen írni.

Olyan tünetek vannak nálam, hogy nem tudom a jobb oldalt és a bal oldalt reflexből soha megkülönböztetni, csak kéz emeléssel, de 40%-ban ígyis tévesztem.

Akkor lett ez zavaró, amikor a múltkor az egyik közeli városban egyedül kellett elmenjek egy 300 méterre található helyre, ahová 4x mentem már el, csak nem egyedül, és teljesen a másik irányba indultam volna, és a helynek a közelébe se tudtam volna, hogy oda kell betérni, csak a felirat tette biztossá, de GPS el megtaláltam. Viszont, ha a GPS nem mérte volna be, hogy merre állok, indulok el, akkor nem ment volna.

A legközelebbi város, ahol a középsulit végeztem, két út indul a körforgalomtól és annyi az egész város, de most sem vagyok biztos, hogy melyiken kell induljak, ha egy konkrét helyre akarok érketni. Tájékozódásom is nulla.

Telefonbeszélgetéseket sem tudok átadni, 2x hívtam fel a barátnőmet a múltkor, hogy zöld vagy fekete blúzot vegyem meg neki. Egy történetet pedig általában 3 féle szempontból kell elmagyarázni, hogy felfogjam, és akkor is lesznek kérdéseim.

Nem emlékszem arra, hogy valamit megtudtam volna tanulni tökéletesen. Maximum 2 mondat az, amit tökéletesen megtudok jegyezni, de hamar elfelejtem. Idegennyelvből kellett érettségizzek mind főtantárgy, és konkrét szavakat kb.100x kérdeztem újra a tanártól, mert nem maradtak meg. Viszont minden leckét megértettem és felfogtam, de csak a saját kifejezéseimmel szavaimmal tudtam átadni. Segítség nélkül soha nem sikerült volna.

Más dolgokkal meg pontosan az ellentéte van, az agyam nagyon jól asszociálja a témákat, a többi tantárgyból alapműveltségemből mentem át teljesen. Ha valaki azt kérné beszéljek egy fél órát egy témárol, amit kifejtene ő röviden simán menne folyékonyan, improvizálva, és összeszedetten.

Iskolában nem voltam jó tanuló, csak ami érdekelt annak pluszban is utána néztem, nem érdekeltek a minősítések. Most egyetemen feltalálom magam.

Barátkozással nincsenek gondjaim, kissé nehezen nyitok az emberek felé, de kezdeményezni is szeretek.

Elvont témákról, akár filmek vagy könyvek, órákig is tudok beszélgetni és új meglátásokat fedezni fel.

Eddig nem zavart nagyon, viszont egyre több az olyan helyzet, ahol zavaró, hogy egyáltalán nem tudok fejbe számolni, és egyszerűen megérteni dolgokat, amik mások számára simán mennek.

19/L



2022. nov. 15. 16:42
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez nem dislexia....figyelem zavar. Én sokban vagyok dises, az hogy csak emelésre tudod melyik kezed melyik az meg pláne nem. Ha véletlenül a bal kezed helyett jobb kezet mondasz de tudod hogy az a bal na az dislexiás. Nem tudsz megjegyezni dolgokat, az se dislexia az memória gond. Maximum ha túl bonyolultan megfogalmazva van a mondat és amiatt nem tudod értelmezi. Dislexia alap tünetei hogy számokat bizonyos szint felett nem tudsz megjegyezni visszamondani, bizonyos szavaknál is ez a helyzet. Beszédben mást mondasz mint amit gondolsz. Visszafelé mondasz pár szót, vagy szóösszerántást csinálsz sok mondatban. Nem tudsz egy mondatot egészben végig olvasni, elhallod a betűket és emiatt te is rosszúl ejtesz szavakat. Akaratlanul felcseréled a betűket írás közben.

Ez egy összetett dolog, netes tesztek nem mutatják ki. Ezt mérni kell hallásvizsgálat, kommunikációs képesség felmérés, matematika és logiakai felmérés, nyelvtani felmérés kell.

2022. nov. 15. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Tudom, hogy nem diszlexia, csak jellemzőek a tünetek. A jobbot és a balt viszont nem úgy keverem, ahogy leírtad, hanem nem "érzem", hogy melyik melyik.

Figyelemzavaros nem vagyok, mivel koncentrálni órákat is tudok, ha lekötöm magam, pl abc szerint rendezni a könyveim.

2022. nov. 15. 18:10
 3/6 A kérdező kommentje:
Ja az abc-t sem tudom megtanulni, kell nézni. Az első és utolsó betűk maradnak meg.
2022. nov. 15. 18:10
 4/6 anonim ***** válasza:
ABC tőled függ még én is tudom csak nem sorrendben. Mindig máshol rontom el és cserélek fel helyeket. Tudás hiánya nem jelent dislexiát. Ha nagyon zavar menj el a dokidhoz ő el tüd küldeni szakszolgálathoz egy ilyen felmérésre még időben vagy a fejlesztéshez is.
2022. nov. 15. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Én is feltudom sorolni nyílván a betűket de az nem abc.. nem tudom megjegyezni.
2022. nov. 15. 18:55
 6/6 anonim ***** válasza:

2. Attól még lehetnél figyelemzavaros. Nem mindenkinél ugyanolyan "súlyosságú". Simán lehet hogy azzal a dologgal ami érdekel órákat el tudsz tölteni és koncentrálsz. Ez a hiperfókuszálás. Ami nem érdekli a figyelmzavarost vagy gyorsan le akarja tudni azt meg simán elfelejti vagy többször kell elmondani neki, esetleg nehéz megtanulni (mivel nem érdekli, vagy alapból nem tanul könnyen).


Lehet hogy valamilyen tanulási zavarod van vagy mindkettő.

De alapból nem mindenki tanul jól. Van akinek háromszor kell végigolvasni valamit amíg másnak egyszer elég. Ezt én talán az IQ-val hoznám összefüggésbe, lehet hogy tévedek nem vagyok szaki. De azok az emberek akiket ismerek és tudom hogy vág az eszük mint a borotva (nem voltak feltétlenül jó tanulók) azoknak nem okoz gondot a fejben számolás. Én simán előveszem a számológépet, mire végzek ők már ki is számolták. Átlagos IQ-m van. A nyelvtanulás is nehezebben ment, nagyon sokat magoltam.

Nem tudom létezik e ez a nyelvérzék dolog, vannak akik könnyen tanulnak nyelvet. Szerintem amit leírtál a nyelvtanulással kapcsolatban az normális. Jellemző hogy először megérted a nyelvet de még nem tudod kifelyezni magad. Ezerszer láttam már, magamon is tapasztaltam. Ma már sok gyakorlás után egyik sem gond.

Tehát szerintem felesleges mindenki "hibádra" okot keresni, egyszerűen nem mindenki tanul meg mindent könnyen. Ettől persze még lehet gondod, remélem érted mit akarok mondani.

Tájékozódáskor próbálj megegyezni épületeket pl a színükről.

2022. nov. 15. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!