Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Örökölhetőek a mentális zavarok?

Örökölhetőek a mentális zavarok?

Figyelt kérdés

Anyám 60 évesen lett öngyilkos bipolaris zavara volt. Apukám most 70 éves súlyos depressziós.


Én gyerekként ADHD s voltam szedtem rá riválist elmúlt. 24 éves koromban bipolaris zavart diagnosztizáltak lamolepet, rilexet és scippat szedek.


Hát hónapos terhes a feleségem. A kérdésem higy a mentális zavarok oroklodhetnek?



#Depredszí
2023. márc. 8. 13:16
 1/8 A kérdező kommentje:
ADHD ra szedtem ritalint, csak félreírt a mobil.
2023. márc. 8. 13:17
 2/8 anonim ***** válasza:
70%

Szerintem ezt nehéz megmondani. Genetikus tudna válaszolni erre.

Van egy része, ami öröklődik(pl skizofrénia), viszont én a saját családomban azt lattam, hogy a depresszió ment végig mindenkin.

2023. márc. 8. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
83%
Igen, vagy legalábbis a hajlam. Nagyobb a kockázata a kialakulásnak, ha volt már a családban.
2023. márc. 8. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A hajlam is öröklődhet és a minta is nagyon fontos.
2023. márc. 8. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Bizonyos metális betegségek örökölhetőek is, külön a hajlam is, illetve a látott, tanult mintát is viszed tovább.
2023. márc. 8. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Psycho ***** válasza:
100%

A tudományos álláspont az, hogy nem tudjuk. Egyértelműen látszódik a családi/rokonok közti halmozódás mindenféle mentális betegség tekintetében (hol magasabb, hol alacsonyabb aránnyal), de az lehet ugyebár tanult minta is, ezért az adatok értelmezésénél vigyázni kell.

Pl. ha van egy alkoholista apa, és később a fia is alkoholista lesz, akkor az öröklött? Van egy alkohol-gén? Nem. Csak azt "tanulta" el a srác, hogy a saját lelki problémáit, indulatait alkohollal fojtsa el.

Nagyon nehéz ezt kutatni. Különválasztott egypetéjű ikerpárok vizsgálatával lehetséges ez, ahol az egyik iker a szülőknél marad, a másik pedig más családnál nevelkedik.


Ilyenkor a génállomány közös, a környezet viszont különböző.


Namost, ilyenből képzelheted, mennyi van. És akkor erre még rájön az is, hogy nyilván töredékük jut el addig, hogy egy kutatásban részt vegyen. Arról nem is beszélve, hogy a legjobban longitudunálisan lehetne kutatni, vagyis hosszú éveken keresztül végigkövetve az életútjukat.


Na, ezért nehéz megválaszolni ezt a kérdést.

2023. márc. 8. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

ipolaris zavatnal talaltam angolul cikkeket mert ez nalunknis kerdes volt es sajnos ott egyertelmuen oroklodik fiugyermeknel ha az apuka bipolaris akkor 25% az esely arra hogy a fiugyermeknel is kialakul bipolaris depresszio. Szerintem ez tobb mi t veletlen. Tehat oroklodik.

Azonban kell hozza az is hogy a mindenfele kornyezeti hatas vagy nagyobb betegsegek stb ezt elohozzak. Tehat ha fiatok szuletik, akkor figyeljetek ra. Nem parazni kell, hanem szereto meleg csaladi legkor kell neki es majd ha nagyobb lesz akkor esetleg ot is felvilagositani arrol hogyha ilyen olyan tunetei lennenek kesobb akkor ha elmegy orvoshoz mondja el a felmenoinel van bipolaris zavar. Igy ha az jonne elo nala, akkor az orvosa kevesebbet benazik egyeb diagnozisokkal es hamarabb lehet ha esetleg kell gyogyszeresen is kezelni. d epersze ne igy legyen.


Szoval sajna ez a f..s oroklodik.

Nekunk is fiunk van.

2023. márc. 8. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Nekem kevert szorongásos és depresziós zavarom van. A pszichológusom szerint ez kialakulhat nevelés hatására, élethelyzettől és örökölhető is a hajlam.
2023. márc. 11. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!